Jak nawilżyć włosy
uroda pielęgnacja

Jak nawilżyć włosy krok po kroku i przywrócić im blask?

Przygotuj swoje włosy na nadchodzące lato!

Redakcja VIVA 31 maja 2018 08:37
Jak nawilżyć włosy

Piękne włosy są marzeniem każdej kobiety. Idealnie miękkie, puszyste, pełne objętości – takie, które nie będą puszyły się po wyjściu z domu i które w doskonałej kondycji utrzymają się do końca imprezy. Jak uzyskać taki efekt?

Czy piękne włosy możemy podziwiać tylko w reklamach? Czy kluczem do sukcesu może być odpowiednie nawilżenie włosów, solidna pielęgnacja, a może po prostu dobra dieta?

Za większość problemów z włosami odpowiadają przesuszone pasma

Skąd się biorą? Niektóre włosy mają naturalną tendencję do przesuszania się, inne będą traciły wodę pod wpływem niszczących zabiegów chemicznych czy nadmiernej ekspozycji na słońce.

Bez względu na to, jaki czynnik odpowiada za nadmierną suchość naszych pasm, to pocieszająca okazuje się informacja, że proces ten można odwrócić. Zatem jak nawilżyć włosy, by przywrócić im blask, elastyczność i zdrowy wygląd? 

Jak rozpoznać suche włosy?

Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad rodzajem naszych włosów. Póki pasma dobrze się układają i chętnie współpracują, po prostu poddajemy je codziennym zabiegom odświeżającym i stylizacyjnym, i zapominamy o sprawie. Problem pojawia się w momencie, kiedy pasma zaczynają stawiać opór, stają się trudne do ułożenia i kapryśne podczas pielęgnacji. 

Włosy suche stosunkowo łatwo rozpoznać. Wystarczy rzut oka, by dostrzec, że pasma są sterczące, szorstkie, powyginane. Gdy weźmiemy je do ręki, poczujemy, że są nieprzyjemne w dotyku, pozbawione elastyczności, zmierzwione, a do tego się elektryzują. Suche włosy nie zawsze muszą być zniszczone, ale silne odwodnienie sprzyja powstawaniu uszkodzeń w strukturze. Warto przyjrzeć się szczególnie końcówkom takich włosów – często mogą być połamane lub rozdwojone. 

Co powoduje, że włosy są suche?

Niektóre włosy z natury są bardziej suche i wymagają wzmożonej pielęgnacji, by zachować równowagę hydrologiczną. Inne dopiero pod wpływem czynników zewnętrznych będą bardziej podatne na utratę wody. Jakie to czynniki? Można do nich zaliczyć:

  • Chlorowaną wodę: wybierając się na basen warto szukać obiektów, w których woda jest ozonowana – w ten sposób zapewnimy lepszą ochronę nie tylko włosom, ale też wrażliwej skórze
  • Promieniowanie słoneczne: nadmierna ekspozycja na słońce wysusza włosy – podobnie działa też zbyt częste korzystanie z solarium
  • Stylizację z użyciem wysokich temperatur: jeśli nie wyobrażamy sobie stylizacji włosów bez użycia suszarki, lokówki czy prostownicy, koniecznie zaopatrzmy się w spray chroniący włosy przed działaniem temperatury
  • Zabiegi chemiczne: farbowanie czy ekstremalne rozjaśnianie to zabiegi, które znacznie osłabiają strukturę włosa. Z tego powodu warto rozważyć sięgnięcie po delikatniejsze środki, na przykład te bez dodatku amoniaku)

Suche włosy - jak nawilżyć przesuszone pasma krok po kroku?

Nawet mocno przesuszone włosy można doprowadzić do porządku. W zależności od tego, w jakiej kondycji aktualnie znajdują się nasze pasma, możemy potrzebować więcej lub mniej czasu na to, by przywrócić im piękny wygląd – jest to jednak jak najbardziej możliwe.

Nie musimy od razu sięgać po radykalne rozwiązania i obcinać suchych końcówek

Dzięki solidnej pielęgnacji szorstkie i pozbawione blasku włosy znowu staną się piękne i elastyczne. Gwiazdy też o tym wiedzą! Dzięki im podpowiedziom stworzyliśmy kilka podstawowych zasad, które pokazują jak nawilżyć suche włosy:

1. Mycie metodą OMO: Podstawą pielęgnacji włosów suchych jest oczywiście mycie odpowiednimi środkami. Jeśli mamy sporo czasu i cierpliwości możemy sięgnąć po polecaną na wszelkich forach internetowych metodę OMO (trójstopniowe mycie włosów).

Najpierw myje się je odżywką (wystarczy zwykła, tania, drogeryjna odżywka) , następnie szamponem (najlepiej bez silikonów – nakładamy go tylko na skalp), a na koniec ponownie odżywką (treściwą, bogatą w witaminy i składniki odżywcze). Metoda ta rewelacyjnie sprawdzi się też w pielęgnacji włosów kręconych.

2. Mycie tradycyjne: Jeśli brakuje nam cierpliwości lub nie mamy czasu na stosowanie metody OMO, możemy pozostać przy tradycyjnym myciu, lecz zwróćmy większą uwagę na dobór środków pielęgnacyjnych. Szampon zmieńmy na delikatniejszy – bez SLS i silikonów, wybierzmy też dobrą odżywkę nawilżającą.

3. Maski: Raz w tygodniu nałóżmy też po myciu treściwą maskę nawilżającą – np. z aloesem, miodem, pantenolem, która uelastyczni pasma i zapobiegnie ich dalszemu odwadnianiu.

4. Rezygnacja z suszarki: Jeśli to możliwe, zrezygnujmy z używania suszarki, prostownicy i lokówki, i pozostawmy włosy do samodzielnego wyschnięcia. Gdy brakuje nam czasu i chcemy sięgnąć po suszarkę, wybierzmy raczej zimny nawiew, który jest delikatniejszy dla pasm.

5. Rezygnacja z farbowania: Zastanówmy się także, czy nasze włosy potrzebują częstego farbowania. Być może powrót do naturalnego koloru będzie dobrym rozwiązaniem? Jeśli jednak mamy już sporo widocznych, siwych pasm, poradźmy się fryzjera i wspólnie wybierzmy łagodną farbę, która nie będzie zbyt inwazyjna dla włosów.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele dobrej jakości, łagodnych produktów bazujących na naturalnych składnikach, które pozostawiają włosy w dobrej kondycji nawet podczas długotrwałego stosowania.

6. Rozsądne szczotkowanie: Zrezygnujmy z częstego szczotkowania włosów – zwykle pasma tego po prostu nie potrzebują. Rozczesujmy pasma zawsze szczotką o delikatnym, naturalnym włosiu i róbmy to rzadko – najlepiej tylko po myciu. Wieczorem, kładźmy się spać w rozpuszczonych włosach, a w ciągu dnia starajmy się ograniczać spinanie pasm gumką, by nie narażać delikatnych włosów na łamanie.

Dzięki tym zabiegom pielęgnacyjnym szybko zauważymy poprawę kondycji włosów. Z szorstkich i przesuszonych, włosy staną się w końcu jedwabiście miękkie w dotyku, elastyczne i błyszczące. 

Zwróć uwagę na kosmetyki

Pielęgnacja włosów suchych opiera się nie tylko na zmianie nawyków, ale także na rozsądnym wybieraniu produktów kosmetycznych o sprawdzonym i delikatnym składzie. Dobrym pomysłem będzie wykluczenie z pielęgnacji środków zawierających silne silikony.

W ich miejsce wybierzmy delikatniejsze szampony i odżywki lepiej dostosowane do potrzeb włosów suchych. Domowe sposoby na nawilżenie włosów nie pozostaną bez wpływu na ich wygląd i kondycję. 

Nawilżanie włosów

Dbanie o włosy

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.