KORONAWIRUS LEKARZ
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Jak koronawirus atakuje płuca? Naukowcy sprawdzili na żywych minipłucach...

Zmiany występują nawet u pacjentów, którzy ozdrowieli

Gabriela Czernecka 13 listopada 2020 06:52
KORONAWIRUS LEKARZ
Fot. ADOBE STOCK

Dziś już mówi się wprost, koronawirus atakuje przede wszystkim płuca. To właśnie one stanowią epicentrum choroby. W krótkim czasie u zakażonych rozwija się zapalenie płuc. Zespół naukowców z Duke University (USA) opracował teraz w laboratorium model żywego płuca, który zakażono koronawirusem. Specjaliści chcieli zbadać, jak COVID-19 atakuje narząd odpowiedzialny za oddychanie. Poznajcie szczegóły. 

Jak koronawirus atakuje płuca?

Naukowcy na całym świecie prowadzą badania dotyczące koronawirusa i jego sposobu oddziaływania na organy człowieka. Najnowsze badania naukowców z Duke University w Karolinie Północnej skupiły się na oddziaływaniu koronawirusa na ludzkie płuca. Specjaliści pod kierownictwem biologa, Purushothama Rao Taty stworzyli model zminiaturyzowanej i nieco uproszczonej wersji płuc, czyli tak zwany model organoida. Wyhodowane w laboratorium minipłuca wyposażono w ludzkie pęcherzyki płucne, które zakażono Covid-19.  Sztuczny narząd naukowcy nazwali „mini płucami w szalce”, przyznając, że dzięki nim mogą równolegle prowadzić kilka doświadczeń. Wyniki naukowców opublikowano w czasopiśmie Cell Stem Cell. „To elastyczny model do wielu zastosowań. Mówimy nie tylko o SARS-CoV-2, ale też o badaniach choćby nad grypą”, tłumaczy jeden z naukowców.

Według badaczy, po zainfekowaniu „minipłuc” koronawirusem, wykazywały, że szybko powstaje reakcja zapalną. „Zaobserwowaliśmy "burzę cytokinową" wywołaną przez płuca z powodu obecności wirusa. Dotąd sądziliśmy, że działo się to z powodu dużej liczby komórek układu odpornościowego. Widzimy jednak, że to samo ma miejsce w komórkach macierzystych”, mówi naukowiec. Badacze z Duke University dostrzegli także, że niektóre zdrowe komórki dokonują samozniszczenia, przez co zostaje zbyt mało tkanek do oddychania: „Wygląda to na wyścig, by uśmiercić tkanki tam, gdzie wirus może za chwilę dotrzeć. Tworząc ten bufor bezpieczeństwa, organizm niestety mocno się uszkadza”. 

Jak koronawirus niszczy płuca? Profesor Robert Mróz, pulmonolog z II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku mówi wprost, że już w ciągu pierwszych pięciu dni u zakażonych dochodzi do wysięku w pęcherzykach płucnych: „Następnie dochodzi do reakcji w płucach polegającej na zwiększeniu objętości komórek, które wyściełają pęcherzyki płucne i pogrubieniu ich ścian, następuje też poszerzenie naczyń krwionośnych. Pojawienie się płynu w pęcherzykach płucnych powoduje wyłączenie tych obszarów z oddychania”, mówi prof. Mróz. Według eksperta najczęściej wirus atakuje prawe płuco, ale z czasem rozszerza się na obie części organu. To właśnie doprowadza do duszności. „Im większy jest obszar zajęty wysiękiem, czyli wyłączeniem pęcherzyków płucnych z oddychania, tym ta duszność jest większa”, mówi. 

Niestety choroba może dawać też skutki długofalowe, nawet u tzw. ozdrowieńców. „U części pacjentów mimo ustąpienia objawów, utrzymuje się obniżona wydolność płuc, tzn. w badaniach czynnościowych płuc obserwujemy 20, a nawet 30 proc. ubytku wydolności”.  

telefon z sanepidu, koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

koronawirus
Fot. Halfpoint / adobe stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.