koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Naukowcy z USA zbadali, przez jaki czas osoba chora na Covid-19 może zakażać innych

Zasady samoizolacji należy zmienić?

Redakcja VIVA! 23 października 2020 12:59
koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Pandemia koronawirusa na świecie nie zwalnia. Jak dotąd odnotowano już ponad 42 miliony przypadków zakażenia, ponad milion sto osób zmarło, ponad 31 milionów uważa się za wyleczone. Wraz z rozwojem choroby Covid-19 ujawniane są nowe fakty, które mogą wpłynąć na powstrzymanie niebezpiecznego wirusa. Naukowcy z USA postanowili ustalić, czy dziesięć dni to wystarczający czas na samoizolację.

Jak długo osoba zakażona koronawirusem może zarażać innych?

Po przeprowadzeniu kilkudziesięciu badań, naukowcy z jednego ze szpitali w USA stwierdzili, że liczba dni, w których osoba chora na koronawirusa może zarażać, zależna jest od przebiegu choroby. Przy łagodnych objawach liczba ta wynosi około 10 dni, przy poważniejszych ten czas wydłuża się nawet do 20 dni.

Eksperci opublikowali swoje wnioski na łamach magazynu Infection Control and Hospital Epidemiology. „Mimo, że ludzie mogą przekazywać wirusa przez dłuższy czas, badania, które przeanalizowaliśmy, pokazały, że żywy wirus wskazujący na zakażalność był wykrywany tylko do dziesięciu dni u ludzi z łagodnymi objawami”, przekazała Monica Sikka z Oregon Health & Science University.

Zgodnie z wynikami tych badań, wcześniejsze ustalenia są poprawne. Przypomnijmy, że według oficjalnych informacji podanych na portalu GOV.pl, izolacja domowa trwa 10 dni, jeśli u osoby chorej nie wystąpiły objawy Covid-19. W przypadku pojawienia się objawów zakażenia, to lekarz decyduje o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną również trwa do 10 dni. 

Źródło: TVN24

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.