Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Jak długo koronawirus utrzymuje się na ekranach smartfonów? Dłużej, niż przypuszczano

Niepokojące wnioski naukowców

Ksenia Krasko 14 października 2020 07:51
Koronawirus, wirus
Fot. Getty Images

Pandemia koronawirusa wciąż budzi wiele pytań. Naukowcy pracują nie tylko nad wynalezieniem odpowiednich leków i szczepionki, ale także nad wprowadzeniem pewnych rozwiązań i zasad, które pozwolą na powstrzymanie rozwoju choroby Covid-19. Od jakiegoś czasu prowadzone są badania, które mają ustalić, przez jak długi czas wirus może utrzymywać się na przedmiotach codziennego użytku, jak telefony komórkowe i pieniądze. Jak dotąd mówiono o kilku dniach, jednak eksperci z Australii ostrzegają, że czas ten może być znacznie dłuższy.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na smartfonach i banknotach?

W trakcie wcześniejszych badań laboratoryjnych ustalono, że wirus SARS-Cov-2 może utrzymywać się na banknotach i szklanych powierzchniach (jak np. ekrany smartfonów) od dwóch do trzech dni, a na plastiku i stali – do sześciu dni. Naukowcy z Australii odkryli jednak, że koronawirus jest znacznie bardziej wytrwały.

Eksperci z organizacji CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) przekazali, że SARS-Cov-2 może być groźny przez 28 dni. Dla porównania, wirus grypy utrzymuje się na banknotach i ekranach telefonów do 17 dni w tych samych warunkach. „Ustalając, jak długo wirus faktycznie pozostaje żywotny, możemy dokładniej przewidywać, w jaki sposób się rozprzestrzenia”, stwierdził dr Larry Marshall.

W trakcie badań sprawdzono żywotność koronawirusa, umieszczając jego cząsteczki w wysuszonym sztucznym śluzie, który poddano eksperymentom na różnych powierzchniach i w różnych temperaturach (20, 30 i 40 stopni). Okazało się, że rozwojowi wirusa sprzyjają gładkie powierzchnie i niska temperatura. 

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się z wnioskami Australijczyków. Monica Gandhi, profesor medycyny z Uniwersytetu w Kalifornii, przekazała podczas rozmowy z magazynem Nautilus, że koronawirus nie jest przenoszony w ten sposób. „[...] teraz wiemy, że zakażenie nie może nastąpić po kontakcie z przedmiotami, ale po kontakcie z osobą chorą, która rozprzestrzenia wirusa poprzez wydzielinę z nosa i ust”.

Zasada częstego mycia rąk jest jedną z najistotniejszych w walce z rozwojem koronawirusa, jednak eksperci podkreślają, że równie istotne jest regularne odkażanie wszystkich przedmiotów codziennego użytku. 

Źródło: BBC, Wirtualne Media

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.