Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
NIEZWYKŁE HISTORIE

Jadwiga Andrzejewska kochała jednego mężczyznę. Rozstała się z nim, by wrócić do ojczyzny

Była jedną z najpopularniejszych aktorek polskiego kina

Marek Teler 7 maja 2023 14:45
Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 30. Jadwiga Andrzejewska należała do grona najpopularniejszych aktorek polskiego kina. Choć w czasach PRL-u nadal cieszyła się sympatią widzów, nie zdołała odzyskać dawnej artystycznej pozycji. Ceną, jaką po wojnie zapłaciła za powrót do ojczyzny, było zaś rozstanie z miłością życia…

[Ostatnia aktualizacja treści 27.03.2024 r.]

Jadwiga Andrzejewska: kariera, biografia

Jadwiga Andrzejewska przyszła na świat 30 marca 1915 r. w Łodzi jako najmłodsza z jedenaściorga dzieci maszynisty w łódzkim Teatrze Miejskim Józefa Andrzejewskiego i Katarzyny z Ludwickich. Ze względu na pracę ojca od najmłodszych lat spędzała dużo czasu w teatrze i statystowała w rolach dzieci, m.in. w „Nauczycielce” czy w „Niebieskim ptaku”. Pierwszą większą rolą Jadzi był zaś Mieszko w sztuce „Dwie moce”, wystawionej we wrześniu 1926 r. w Teatrze Popularnym w Łodzi.

Zanim jednak zaczęła pracować jako aktorka z prawdziwego zdarzenia, podjęła pracę ekspedientki – a właściwie „panny gońcówny” – w składzie materiałów piśmiennych Leona Tybera przy ul. Piotrkowskiej 49. Nie radziła sobie jednak zbyt dobrze w tym zawodzie i w końcu właściciel składu, znający Jadzię z występów scenicznych, powiedział jej wprost: „Wiesz, Jadziu, idź lepiej do teatru, bo do pracy to ty się nie nadajesz”.

Po krótkim pobycie w łódzkim kabarecie Jar, w którym tańczyła jako girlsa, Andrzejewska przeniosła się na zaproszenie aktora i reżysera teatralnego Karola Adwentowicza do Warszawy, gdzie w 1932 r. dołączyła do zespołu założonego przez niego Teatru Kameralnego. W listopadzie 1932 r. zagrała Manuelę w sztuce „Dziewczęta w mundurkach”, a jej rola spotkała się z wieloma pozytywnymi recenzjami krytyków.

„Jest to prawdziwa rewelacja, aktorka, jakiej od dawna nie widziała scena polska. […] Wdzięk, liryzm i siła dramatyczna tej piętnastoletniej dziewczynki porwała widownię. Długo nie mogłem sobie przypomnieć, skąd znam już to dziecinne, jasne spojrzenie i te blade, trochę za duże usteczka, skrzywione grymasem bólu” – pisał o niej literat Antoni Słonimski, porównując ją do popularnej amerykańskiej aktorki Lillian Gish.

Jadwiga Andrzejewska, lata 30.

Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do wybuchu wojny Andrzejewska kontynuowała karierę aktorki teatralnej, występując między innymi w Teatrze Narodowym, Teatrze Letnim, Ateneum i Teatrze Kameralnym oraz w kabaretach Cyganeria, Stara Banda czy Cyrulik Warszawski, a także gościnnie na scenach rodzinnej Łodzi. Postanowiła jednak poświęcić się przede wszystkim karierze filmowej. Po raz pierwszy widzowie mogli zobaczyć ją na ekranie w 1933 r. w rolach kwiaciarki w „Dziejach grzechu” i Jadzi w „Wyroku życia”, a w kolejnych latach pojawiła się jeszcze w trzynastu polskich filmach, między innymi „Ada, to nie wypada”, „Dziewczęta z Nowolipek” czy „Moi rodzice rozwodzą się”.

W 1936 r. wystąpiła również we francuskiej wersji filmu „Wyrok życia”, która pojawiła się na ekranach w lipcu 1937 r. pod nazwą „Femmes” („Kobiety”). Po latach w wywiadzie dla magazynu „Teatr” Andrzejewska tak podsumowywała swoje przedwojenne role: „Typ dziewczęco-liryczny, ale już na podkładzie tragicznym, przez wiele lat ten właśnie rodzaj aktorstwa był mi najbliższy, był moim atutem”.

Zobacz też: W latach 70. cała Warszawa huczała o tym związku. Jerzy Kamas złamał serce Wiesławie Niemyskiej

Jadwiga Andrzejewska, lata 30. Komedia „Panna Maliczewska” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Ateneum w Warszawie

Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jadwiga Andrzejewska i Jerzy Dobrzyniecki: tylko jego kochała

Wybuch II wojny światowej zastał Jadwigę Andrzejewską w Warszawie. Już 6 września 1939 r. opuściła jednak stolicę, zabierając ze sobą tylko niewielkie zawiniątko z biżuterią. Udała się do Lwowa, gdzie zasiliła szeregi Państwowego Teatru Miniatur, który podróżował z występami po miastach Związku Radzieckiego. W czasie pobytu w ZSRR wystąpiła również w radzieckim filmie „Dzielnica nr 14” w reżyserii Igora Sawczenki. W listopadzie 1941 r. aktorka dołączyła do Czołówki Teatralnej, towarzyszącej 2 Korpusowi Polskiemu pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Przeszła cały szlak bojowy Armii Andersa przez Bliski Wschód, występując w teatrze rewiowym Feliksa Konarskiego „Ref-Rena”, Teatrze Polowym 2 Korpusu Polskiego i Teatrze Dramatycznym 2 Korpusu, a w czasie pobytu w Palestynie grała też w Polskim Teatrze Szkolnym. Pieśniarka Renata Bogdańska, późniejsza żona generała Andersa, tak zapamiętała jej występy z tego okresu: „Płakała, mówiąc wiersze i myśmy płakali, słuchając. A komediowe numery to już były naprawdę świetne! Jak je sobie przypominam, to pękam ze śmiechu”.

W czasie pobytu w Quizil Ribat w Iraku w 1942 r. Jadwiga Andrzejewska poznała przystojnego rotmistrza Jerzego Dobrzynieckiego z 12 Pułku Kawalerii Pancernej (od grudnia 1943 r. 12 Pułku Ułanów Podolskich), w którym zakochała się z wzajemnością. 18 grudnia 1943 r. w Tel-Awiwie przyszła na świat ich jedyna córka Barbara Maria Dolores. Po latach aktorka wspominała, że tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej wyszła z lekarzem… na papierosa i po powrocie szybko urodziła dziecko. Przez pewien czas przebywała z córką w Domu Matki Polski w Betanii, gdzie Dobrzyniecki, kiedy tylko miał możliwość oderwania się od wojskowych obowiązków, chętnie odwiedzał swoją ukochaną i ich maleńką Basię.

W 1945 r. Jadwiga Andrzejewska trafiła z Armią Andersa do Włoch, gdzie wystąpiła w dwóch filmach Michała Waszyńskiego „Wielka droga” i „Nieznajomy z San Marino”, a także kontynuowała występy w Teatrze Dramatycznym 2 Korpusu. Jesienią 1946 r. znalazła się na terenie Wielkiej Brytanii i tam przez kilka miesięcy należała do zespołu Teatru Polowego Kazimierza Krukowskiego. W Londynie cały czas towarzyszył jej Jerzy Dobrzyniecki, z którym mieszkała w Scottish Cottage przy Adamson Road 28.

Wkrótce Jadwiga podjęła jednak decyzję o powrocie do Polski i 19 października 1947 r. w porcie w Southampton wraz z córką wsiadła na pokład statku „Batory”, którym po trzech dniach przypłynęła do portu w Gdyni. Jerzy Dobrzyniecki z obawy przed komunistycznymi represjami za służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie nie zamierzał wracać do ojczyzny, więc tuż przed wyjazdem Andrzejewskiej para podjęła trudną i bolesną dla obojga decyzję o rozstaniu.

Czytaj też: Zmagał się z własnymi demonami, niemal stracił rodzinę. Zenon Laskowik za popularność zapłacił wysoką cenę

Jadwiga Andrzejewska i Tadeusz Wesołowski w jednej ze scen przedstawienia, 1933 r. 

Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jadwiga Andrzejewska: życie po wojnie, filmy

Po przyjeździe do ojczyzny Jadwiga Andrzejewska zamieszkała w Łodzi i zaczęła grać na deskach teatru Syrena. W grudniu 1948 r. został on przeniesiony do Warszawy, więc i aktorka na krótki czas zamieszkała w stolicy. Ostatecznie zdecydowała się jednak na powrót do rodzinnego miasta, gdzie występowała kolejno w Teatrze Powszechnym, Teatrze Małym, Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze Satyryków i Teatrze 7.15. W 1966 r. powróciła zaś do Teatru Powszechnego w Łodzi, gdzie w 1973 r. zagrała najważniejszą ze swoich powojennych teatralnych ról – tytułową postać w sztuce Bertolta Brechta „Matka Courage i jej dzieci”.

W powojennej kinematografii Jadwiga Andrzejewska wcielała się zaś przede wszystkim w role drugoplanowe, między innymi w „Miasteczku”, „Domu bez okien”, „Popiołach” i „Ziemi obiecanej”. W 1968 r. zagrała z kolei postać Czereśniakowej w popularnym serialu „Czterej pancerni i pies”.

Jadwiga Andrzejewska, kadr filmu "Ziemia Obiecana", reż. Andrzej Wajda, 1974 r. 

Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Renata Pajchel/East News

Chociaż w czasach Polski Ludowej nie cieszyła się już tak wielką popularnością, jak przed wojną, nadal była uwielbiana przez publiczność, a jej sława dotarła nawet do… I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka. W grudniu 1973 r. napisał do aktorki list z wyrazami uznania za jej dokonania artystyczne, w którym stwierdził, co następuje: „Partia nasza przykłada wielką wagę do rozwoju kultury i sztuki w Polsce. Szczególnie cenimy osiągnięcia w dziedzinie twórczości zaangażowanej, służącej krzewieniu socjalistycznych i patriotycznych postaw w społeczeństwie, reprezentującej wysokie wartości moralne i wysoki poziom artystyczny. Jestem przekonany, że wzbogaci Pani ten nurt w sztuce teatralnej nowymi, pięknymi kreacjami”.

Jej ostatnią kreacją sceniczną była Eryta w dwuaktowej tragikomedii Grigorija Gorina „Zapomnieć o Herostratesie!” z 1976 r. Na listopad 1977 r. miała zaplanowany występ jako Księżna Yorku w sztuce Williama Szekspira „Ryszard III”, lecz przedwczesna śmierć zaprzepaściła te plany.

Jadwiga Andrzejewska zmarła 4 października 1977 r. w Łodzi w wieku 62 lat i została pochowana na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi. Jej wojenny ukochany Jerzy Dobrzyniecki w marcu 1949 r. wyemigrował do Argentyny, gdzie założył nową rodzinę i pracował jako elektryk. Zmarł 10 września 1998 r. w Buenos Aires w wieku 84 lat. Jedyna córka pary, Barbara Kaczmarska, ukończyła studia anglistyczne, a następnie pracowała jako nauczycielka w liceum i kierownik sekretariatu na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego.

19 października 1998 r. wraz z reżyserem Janem Machulskim dokonała uroczystego odsłonięcia gwiazdy swojej matki w łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej. Obecnie jest na emeryturze, lecz cały czas kultywuje pamięć o matce i chętnie angażuje się w rozmaite projekty przybliżające jej artystyczną karierę. 

Czytaj także: Miałam dwóch bardzo dobrych mężów – mówi słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska

Jadwiga Andrzejewska i Irena Eichlerówna w Krakowie

Jadwiga Andrzejewska historia miłości partner rozstanie biografia aktorka filmy zdjęcia
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.