Izabela Janachowska, Viva! 16/2019
Fot. Marta Wojtal
O TYM JEST GŁOŚNO

Izabela Janachowska o utracie ciąży! Zabrała głos w sprawie decyzji TK

"To przerażające, w jakim kraju przyszło nam żyć"

Redakcja VIVA! 23 października 2020 20:00
Izabela Janachowska, Viva! 16/2019
Fot. Marta Wojtal

Wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji wywołało oburzenie milionów kobiet zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W świetle prawomocnej decyzji, przerwanie ciąży z powodu ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu, zagrażającej zdrowiu matki, jest od tego momentu zakazane. Według polskiego neonatologa, Riada Haidara z tego właśnie względu dokonywano ok. 98% aborcji w naszym kraju. Swojego oburzenia nie kryją jedne z największych polskich gwiazd. Głos w sprawie zabrały m.in. Kinga Rusin, Anja Rubik, Magdalena Cielecka, Joanna Koroniewska, Madgalena Boczarska czy też Małgorzata Rozenek-Majdan. Do tego grona dołączyła także Izabela Janachowska, która opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie z czasów ciąży oraz wyznała, że swoją pierwszą ciążę nieszczęśliwie straciła. 

Izabela Janachowska o utracie ciąży. Zabrała głos w sprawie decyzji TK na swoim Instagramie

Decyzja TK, ogłoszona 22 października przez jego prezes, Julię Przyłębską wywołała prawdziwą burzę w mediach społecznościowych i nie tylko. Na ulicę Warszawy oraz innych polskich miast wyszli zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Głos w sprawie postanowiła zabrać także gwiazda Tańca z gwiazdami, Izabela Janachowska. Opublikowała swoje zdjęcie z czasów ciąży oraz opowiedziała szczerze o osobistej tragedii. 

"Kiedy robiłam to zdjęcie wiedziałam, że noszę pod sercem zdrowego chłopczyka, którego spotkam za kilka tygodni. Pierwszą ciążę straciłam i mimo, że zapewniano mnie, że tak się zdarza i nie ma w tym mojej winy do dziś czuję w sercu żal i tęsknotę", zaczęła swoją wypowiedź w słusznej sprawie. Wyznała, że gdyby nieszczęśliwa utrata ciąży przydarzyła się jej dzisiaj, nie wie, czy poradziłaby sobie z ogromem cierpienia. "Nie wiem, co bym zrobiła, gdybym się dowiedziała, że moje dziecko umrze w bólu chwilę po narodzinach. Nie wiem, czy w przypadku ciąży zagrażającej mojemu życiu podjęłabym ryzyko, że mój synek wychowywał się będzie bez mamy, ale wiem, że chciałabym mieć wybór", napisała tancerka. 

W swoim wpisie zwróciła też uwagę na to, że w obliczu decyzji TK najbardziej poszkodowane są kobiety, których nie stać na podróż zagranicę oraz prywatny zabieg w klinice. "Ta decyzja uderza jednak najbardziej w najbiedniejszych, kobiety które nie mogą sobie pozwolić na wyjazd do cywilizowanych krajów, w których rozumie się, że tak trudnego wyboru każdy musi dokonać sam, w zgodzie z własnym sumieniem", podkreśliła. 

Izabela Janachowska wyraziła także swoje przerażenie odnośnie kierunku, w jakim zmierza polskie państwo. Swoją wypowiedzią ostrzega, że to krok w stronę totalitaryzmu. "Nie można nikogo zmuszać do bycia bohaterem, a właśnie to próbują zrobić rządzący. Delegalizacja aborcji z powodów eugenicznych to kolejny krok w stronę totalitaryzmu, przejęcia kontroli nad ciałami i umysłami obywateli [...]. To przerażające, w jakim kraju, w jakich czasach przyszło nam żyć", podsumowała.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kiedy robiłam to zdjęcie wiedziałam, że noszę pod sercem zdrowego chłopczyka, którego spotkam za kilka tygodni. Czułam radość i spokój- najwspanialsze, co może czuć kobieta w takiej sytuacji. Pierwszą ciążę straciłam i mimo, że zapewniano mnie, że tak się zdarza i nie ma w tym mojej winy do dziś czuję w sercu żal i tęsknotę. Nie wiem, co bym zrobiła, gdybym się dowiedziała, że moje dziecko umrze w bólu chwilę po narodzinach. Nie wiem, czy poradziłabym sobie z ogromem cierpienia. Nie wiem, czy w przypadku ciąży zagrażającej mojemu życiu podjęłabym ryzyko, że mój synek wychowywał się będzie bez mamy, ale wiem, że chciałabym mieć wybór. Nie można nikogo zmuszać do bycia bohaterem, a właśnie to próbują zrobić rządzący. Delegalizacja aborcji z powodów eugenicznych to kolejny krok w stronę totalitaryzmu, przejęcia kontroli nad ciałami i umysłami obywateli. Ta decyzja uderza jednak najbardziej w najbiedniejszych, kobiety które nie mogą sobie pozwolić na wyjazd do cywilizowanych krajów, w których rozumie się, że tak trudnego wyboru każdy musi dokonać sam, w zgodzie z własnym sumieniem. To przerażajace w jakim kraju, w jakich czasach przyszło nam żyć. #UrodziszBoJaTakMowie #powiedzkomus #wyroknakobiety

Post udostępniony przez Izabela Janachowska (@izabelajanachowska)

Izabela Janachowska, Viva! 16/2019, okładka
Fot. Marta Wojtal

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.