Ivanka Trump w Arabii Saudujskiej
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Ivanka Trump walczy o prawa kobiet? Ostatnim wystąpieniem wzbudziła ogromne kontrowersje...

Olga Figaszewska 25 maja 2017 20:00
Ivanka Trump w Arabii Saudujskiej
Fot. East News

Kilka dni temu, Donald Trump wraz z Melanią wybrali się w pierwszą oficjalną podróż do Arabii Saudyjskiej. Towarzyszyła im również Ivanka Trump. Córka prezydenta wykorzystała sytuację, by wypowiedzieć się w związku z sytuacją kobiet w Arabii Saudyjskiej. Co powiedziała?

Polecamy też: Małżeństwo Trumpów to fikcja? Doniesienia zagranicznych mediów nie pozostawiają cienia wątpliwości...

Ivanka przemawia do kobiet

Ivanka Trump od początku wzbudzała ogromne kontrowersje. Córka prezydenta USA otrzymała stanowisko doradczyni głowy państwa. I okazuje się, że bardzo dobrze radzi sobie z nowymi obowiązkami. W niedzielę wzięła udział w panelu dyskusyjnym poświęconym sytuacji Saudyjek. W ostatnich latach dokonano szczególnego postępu w tej kwestii, który zdaniem Ivanki jest krzepiący. Córka Donalda Trumpa przemawiała do kobiet, przedstawicielek saudyjskiego społeczeństwa i biznesu.


„Historie o saudyjskich kobietach, takich jak wy, prowadzących społeczeństwo w kierunku zmian, insporją mnie do wiary w możliwość globalnego rozmowy praw kobiet”, zwróciła się do kobiet. „Jednak zostało jeszcze sporo pracy, walki  o swobody i możliwości”, dodała Ivanka podczas spotkania w Rijadzie.

Zaznaczyła przy tym, że potrzeba angażowania kobiet wykracza poza granice i kultury. Nie ważne skąd pochodzą, czy jaką religię wyznają.  Ich sytuację ogranicza jedynie kultura. To społeczeństwo akceptuje, albo odrzuca.

„We wszystkich krajach świata kobiety i dziewczynki wciąż muszą stawiać czoła systemowym, instytucjonalnym i kulturowym barierom, które utrudniają nam pełne zaangażowanie i uzyskanie pełnej równości szans w naszych społecznościach”, powiedziała córka prezydenta USA.


Polecamy też: Scarlett Johansson parodiuje Ivankę Trump. Ten skecz stał się hitem internetu!​

Na Ivankę spływa fala krytyki?

Z inicjatywy Ivanki i kanclerz Niemiec, powstała fundacja wspierająca finansowo kobiety, które chciałyby w przyszłości stworzyć własny biznes. Podczas posiedzenia w Rijadzie, poinformowano, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska zdecydowały się przekazać na fundusz 100 milionów dolarów. Przywództwo Ivanki okazało się być zbawienne?  Jako jedyna osoba podjęła publicznie temat przestrzegania praw człowieka, w przeciwieństwie do Trumpa. Chociaż nie wykluczone, że sprawa została poruszona w czasie prywatnych wizyt.

Jednak internauci nie szczędzą Ivance słów krytyki. Większość osób zarzuca jej brak znajomości realiów kobiet w Arabii Saudyjskiej.


„Postęp? Gdzie ona go widzi? Kobiety dalej są traktowane jak przedmioty, biczowane za zdrady, nie mające prawa do prowadzenia samochodu itp. Przekazali jej kupę kasy i od razu leje miód na ich uszy, jakby tam rewolucja się jakaś odbyła na rzecz praw kobiet”, komentuje jedna z internautek.

Zobacz też: Ten gest pierwszej damy Ameryki komentują media na całym świecie. Czy małżeństwo Trumpów przechodzi kryzys?

Sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej


Arabia Saudyjska należy do ultrakonserwatywnych muzułmańskich krajów świata. Media społecznościowe, instytucje czy organizacje, są w pełni kontrolowane przez al Saudów, rodzinę królewską.


Kobiety w Arabii Saudyjskiej stanowią połowę społeczeństwa. Jednak wciąż posiadają ograniczone prawa, chociaż, paradoksalnie kraj ten  jest równocześnie członkiem najwyższego organu ONZ, walczącego o prawa człowieka. Według światowych raportów przeprowadzonych przez „Global Gender Gap”, Arabia zalicza się do kraków, w których kobiety mają najgorsze możliwości do życia i rozwoju. W końcu, zdecydowały się o nie zawalczyć z sukcesami. Domagają się przestrzeni, równouprawnienia. Sytuacja ulega poprawie, ale kraj wprowadza zmiany na własnych warunkach, nie ulega wpływom Zachodu.

Zobacz też: Ivanka Trump napisała książkę, która wzbudza kontrowersje. Dlaczego?

Na co dzień, kobiety mierzą się z segregacją pod względem płci. W miejscach publicznych: uczelniach, bankach, restauracjach, urzędach nie mogą przebywać w jednym pomieszczeniu wraz z mężczyznami. Prawo zabrania im prowadzenia samochodu, wykonywania niektórych zawodów czy uczestniczenia w pogrzebach najbliższej rodziny! Uprawianie sportu za to, uważane jest przez ministerstwo edukacji za deprawujące, prowadzi do niewierności i prostytucji.  Mężczyźni decydują o przyszłości Saudyjek: podróżach, nauce, opiece lekarskiej. Co więcej, za nieposłuszeństwo są karane (może ona być krótkotrwała lub może trwać całe życie). Nawet ofiary gwałtu nie mogą liczyć na zapewnienie bezpieczeństwa. Większość kobiet nie traktuje ograniczeń jako zniewolenia, a tradycję i historię. 


W 2016 roku, świat obiegły zdjęcia Rady Kobiet w Arabii Saudyjskiej, które momentalnie wywołały ogromną krytykę. Na sali znajdowali się jedynie mężczyźni. Złośliwi porównali sytuację, do fotografii Donalda Trumpa, który podpisał dokument zakazujący dofinansowania organizacji międzynarodowych, których decyzja wpływa na sytuację kobiet na świecie w obecności mężczyzn.

Na początku maja 2017 roku, król - Salman, podpisał dekret na mocy którego system opieki nad kobietami zostanie złagodzony. 

Polecamy też: Córka Donalda Trumpa dostała gabinet w Białym Domu. Czy będzie rządzić Ameryką?
 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?