Ivanka Trump doradcą Donalda Trumpa MT
Fot. East News
ZE ŚWIATA POLITYKI

Córka Donalda Trumpa dostała gabinet w Białym Domu. Czy będzie rządzić Ameryką?

Weronika Bruździak-Gębura 22 marca 2017 15:45
Ivanka Trump doradcą Donalda Trumpa MT
Fot. East News

Znaczenie „pierwszej córki Ameryki” wciąż rośnie. Ivanka Trump dostanie gabinet w zachodniej części Białego Domu, gdzie urzędują najważniejsi urzędnicy państwowi, łącznie z samym prezydentem. Największe kontrowersje wzbudza fakt, że 35-latka otrzyma też dostęp do informacji niejawnych. Nigdy w historii nie było takiego przypadku.

Ivanka Trump dostanie własne biuro i dostęp do informacji niejawnych

O tym, że Ivanka będzie miała dostęp do informacji niejawnych i otrzyma własne biuro w Białym Domu, poinformował brytyjski „The Guardian”. Sprawa budzi wątpliwości, bo córka prezydenta nie sprawuje żadnej oficjalnej funkcji w administracji ojca ani nie jest pracownikiem publicznym. Informację potwierdził doradca Donalda Trumpa ds. etyki, Jamie Gorelick. „Będzie oczami i uszami swojego ojca”, tłumaczył. Rewelacje skomentowała też sama Ivanka, która w oświadczeniu przesłanym do mediów napisała: „Nadal będę służyła mojemu ojcu szczerą radą, tak jak robiłam to przez całe życie”. 35-latka przyznała, że wśród dorosłych dzieci prezydentów nigdy nie było kogoś tak zaangażowanego jak ona i że jest to precedens. „Dlatego dobrowolnie będę przestrzegała etycznych reguł obowiązujących urzędników państwowych”, dodała.

Ivanka regularnie bierze udział w oficjalnych spotkaniach razem z ojcem. Tak było w przypadku wizyty kanclerz Niemiec, Angeli Merkel czy premiera Kanady, Justina Trudeau. Jednak polityczne wpływy Ivanki nie wszystkim się podobają. Przeciwnicy podkreślają, że występuje tu konflikt interesów, bo Ivanka jest córką prezydenta, a w Stanach Zjednoczonych obowiązują przepisy zabraniające głowie państwa na przyznawanie stanowisk krewnym, by uniknąć nepotyzmu. Jednak pierwszy wyjątek już zrobiono: dla męża Ivanki, Jareda Kushnera.

Ivanka Trump z rodziną mieszkają w pobliżu

Ivanka Trump razem z mężem Jaredem Kushnerem i trójką dzieci: pięcioletnią Arabellą, trzyletnim Josephem i ośmiomiesięcznym Theodorem w styczniu przeprowadzili się do Waszyngtonu. Zamieszkali w wartej 5,5 mln dolarów willi w stylu kolonialnym, w sąsiedztwie Baracka i Michelle Obamów oraz zaledwie trzy i pół kilometra od Białego Domu. W międzyczasie Ivanka zaczęła prowadzić nieoficjalne biuro PR-owe ojca, zaś jej mąż został głównym doradcą Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu.

Polecamy też: Scarlett Johansson parodiuje Ivankę Trump. Ten skecz stał się hitem internetu!​

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?