Wybitna lekkoatletka spocznie na warszawskich Powązkach

Olga Figaszewska 5 lipca 2018 13:55

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca. Miała 72 lata. W czwartek, 5 lipca pierwszą Damę polskiego sportu żegnali rodzina i przyjaciele. Wybitna lekkoatletka spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Pogrzeb Ireny Szewińskiej

Uroczystości pogrzebowe Ireny Szewińskiej rozpoczęły się o godzinie 13.00 mszą świętą w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie, w której uczestniczyli członkowie rodziny, goście z kraju i zagranicy, a także przedstawiciele rodziny olimpijskiej.

„Kiedyś sama z dumą stała na podium. Czuła życzliwość Polski i całego świata. Swoimi osiągnięciami budowała ducha radości. Opuściła bieżnię, ale nadal reprezentowała nasz kraj, Polaków na świecie”, zaznaczył w homilii biskup Marian Florczyk.

Na pogrzebie pojawił się prezydent Polski, Andrzej Duda wraz z małżonką, a także premier Mateusz Morawiecki. „Nie sposób wyobrazić sobie, że Ireny Szewińskiej nie będzie już w siedzibie PKOl. Jesteśmy ludźmi tego pokolenia tamtych igrzysk olimpijskich, dla którego Irena Szewińska była polskim sportem odkąd pamiętają. Ona była dla nas od zawsze”, powiedział prezydent.

„To była królowa królowej sportu. Była wspaniała pod każdym względem. Miała też wspaniałe życie, za co jesteśmy jej ogromnie wdzięczni. To dlatego, że była osobą niezwykle mądrą. Miała szczęście, wspaniałe warunki fizyczne i odkryty talent”, dodał w mowie pożegnalnej Andrzej Duda.

Nie zabrakło również osób związanych ze sportem. Pojawili się między innymi: Władysław Kozakiewicz, Tomasz Majewski, a także Robert Korzeniowski.

Syn Ireny Szewińskiej o mamie

Podczas uroczystości pogrzebowych zabrał głos syn Ireny Szewińskiej, Andrzej. „Nie ma słów, które mogą oddać mój ból, żal i smutek po odejściu mojej mamy. Dla świata była ona wspaniałą lekkoatletką, gwiazdą światowego sportu. Reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej zdobywając największe laury. Dla rodziny, dla mnie, brata, taty, naszych żon była najwspanialszą kobietą, żoną, matką i babcią”, wyznał.

Śmierć Ireny Szewińskiej

Smutną informację o  śmierci Ireny Szewińskiej przekazał po północy mediom jej mąż, Janusz Szewiński. Działaczka sportowa, wybitna lekkoatletka, siedmiokrotna medalistka olimpijska, dama Orderu Orła Białego, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego zmarła w wieku 72 lat w Warszawie po walce z chorobą.

Na początku 2014 roku, gdy u Ireny Szewińskiej wykryto raka. Poddała się chemioterapii, nowotwór udało się wówczas spacyfikować. Niestety powrócił, jednak wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego nie wycofała się z życia publicznego, mimo wyczerpującej walki. 

1/12
Pogrzeb Ireny Szewińskiej
Copyright @East News
1/12

Pogrzeb Ireny Szewińskiej

2/12
Irena Szewińska, pogrzeb
Copyright @East News
2/12

Pogrzeb Ireny Szewińskiej

3/12
Andrzej Duda, Agata Duda
Copyright @East News
3/12

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

4/12
Andrzej Duda, Agata Duda
Copyright @East News
4/12

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

5/12
Andrzej Duda, Sławomir Szewiński
Copyright @East News
5/12

Mąż Ireny Szewińskiej, Sławomir Szewiński.

6/12
Robert Korzeniowski
Copyright @East News
6/12

Robert Korzeniowski na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

7/12
Władysław Kozakiewicz, pogrzeb Ireny Szewińskiej
Copyright @East News
7/12

Władysław Kozakiewicz na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

8/12
Monika Olejnik, Tomasz Ziółkowski
Copyright @East News
8/12

Monika Olejnik, Tomasz Ziółkowski na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

9/12
Tomasz Majewski
Copyright @East News
9/12

Tomasz Majewski na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

10/12
Andrzej Supron
Copyright @East News
10/12

Andrzej Supron na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej

11/12
Daniel Olbrychski
Copyright @East News
11/12

Daniel Olbrychski na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

12/12
Mateusz Morawiecki, Witold Bańka
Copyright @East News
12/12

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Sportu, Witold Bańka na uroczystościach pogrzebowych Ireny Szewińskiej.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.