Złoto
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

100 ton polskiego złota wróciło do kraju. Operacja wymagała zachowania ogromnej tajemnicy

Ile warte są nasze zasoby tego kruszcu?

Rafał Kowalski 26 listopada 2019 12:22
Złoto
Fot. Adobe Stock

Podczas, gdy wartość pieniądza jest bardzo zmienna, warto inwestować w złoto. Wiedzą o tym przywódcy państw, którzy od lat zaopatrują się w kruszec. Tylko on może ochronić oszczędności całych społeczeństw. Ile warte jest polskie złoto? Kruszec, który przez lata przetrzymywany był w Londynie, właśnie sprowadzono do Polski.

Transport złota z Wielkiej Brytanii do Polski – szczegóły

Wczoraj popołudniu prezes NBP Adam Glapiński potwierdził informację o tym, że w wyniku tajnej akcji z powodzeniem przetransportowano z Wielkiej Brytanii do Polski 100 ton złota. Operacja była bardzo skomplikowana. „Wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja została między innymi wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji”, tłumaczył prezes NBP mediom i dodał, że wartość sprowadzonego kruszcu wynosi 18,3 miliarda złotych. W akcję włączeni byli pracownicy NBP, Banku Anglii, Straży Granicznej, kilku portów lotniczych, firm lotniskowej obsługi naziemnej oraz policji.

Co czeka nasze złoto? Na razie będzie przetrzymywane w skarbcach. „Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne”, mówił mediom prezes NBP.

Wartość całego złota, które należy do Polski osiągnęło wartość 42,3 mld zł. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…