Złoto
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

100 ton polskiego złota wróciło do kraju. Operacja wymagała zachowania ogromnej tajemnicy

Ile warte są nasze zasoby tego kruszcu?

Rafał Kowalski 26 listopada 2019 12:22
Złoto
Fot. Adobe Stock

Podczas, gdy wartość pieniądza jest bardzo zmienna, warto inwestować w złoto. Wiedzą o tym przywódcy państw, którzy od lat zaopatrują się w kruszec. Tylko on może ochronić oszczędności całych społeczeństw. Ile warte jest polskie złoto? Kruszec, który przez lata przetrzymywany był w Londynie, właśnie sprowadzono do Polski.

Transport złota z Wielkiej Brytanii do Polski – szczegóły

Wczoraj popołudniu prezes NBP Adam Glapiński potwierdził informację o tym, że w wyniku tajnej akcji z powodzeniem przetransportowano z Wielkiej Brytanii do Polski 100 ton złota. Operacja była bardzo skomplikowana. „Wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja została między innymi wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji”, tłumaczył prezes NBP mediom i dodał, że wartość sprowadzonego kruszcu wynosi 18,3 miliarda złotych. W akcję włączeni byli pracownicy NBP, Banku Anglii, Straży Granicznej, kilku portów lotniczych, firm lotniskowej obsługi naziemnej oraz policji.

Co czeka nasze złoto? Na razie będzie przetrzymywane w skarbcach. „Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne”, mówił mediom prezes NBP.

Wartość całego złota, które należy do Polski osiągnęło wartość 42,3 mld zł. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.