Złoto
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

100 ton polskiego złota wróciło do kraju. Operacja wymagała zachowania ogromnej tajemnicy

Ile warte są nasze zasoby tego kruszcu?

Rafał Kowalski 26 listopada 2019 12:22
Złoto
Fot. Adobe Stock

Podczas, gdy wartość pieniądza jest bardzo zmienna, warto inwestować w złoto. Wiedzą o tym przywódcy państw, którzy od lat zaopatrują się w kruszec. Tylko on może ochronić oszczędności całych społeczeństw. Ile warte jest polskie złoto? Kruszec, który przez lata przetrzymywany był w Londynie, właśnie sprowadzono do Polski.

Transport złota z Wielkiej Brytanii do Polski – szczegóły

Wczoraj popołudniu prezes NBP Adam Glapiński potwierdził informację o tym, że w wyniku tajnej akcji z powodzeniem przetransportowano z Wielkiej Brytanii do Polski 100 ton złota. Operacja była bardzo skomplikowana. „Wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała operacja została między innymi wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji”, tłumaczył prezes NBP mediom i dodał, że wartość sprowadzonego kruszcu wynosi 18,3 miliarda złotych. W akcję włączeni byli pracownicy NBP, Banku Anglii, Straży Granicznej, kilku portów lotniczych, firm lotniskowej obsługi naziemnej oraz policji.

Co czeka nasze złoto? Na razie będzie przetrzymywane w skarbcach. „Złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. Mamy kilkanaście miejsc w Polsce, które odgrywają rolę skarbca, gdzie nasze rezerwy są bezpieczne”, mówił mediom prezes NBP.

Wartość całego złota, które należy do Polski osiągnęło wartość 42,3 mld zł. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.