Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: „Musimy być gotowi nawet na najczarniejszy scenariusz”

Minister zdrowia o testach, miejscach w szpitalach i prognozach...

Rafał Kowalski 23 kwietnia 2020 10:12
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem i prawie 450 zgonów – tak wygląda na dziś bilans danych dotyczących epidemii w Polsce. Szef rządu od kilku dni śmiało informuje obywateli o tym, że praca nad zwalczeniem nowych ognisk choroby idzie bardzo dobrze. Mimo wszystko Łukasz Szumowski zaleca w tym temacie ostrożność. Ile osób zachoruje jeszcze w Polsce? Czy szpitale są na to gotowe?

Minister zdrowia o koronawirusie: liczba testów, łóżek szpitalnych i najnowsze przewidywania

W rozmowie z PAP minister Łukasz Szumowski podał twarde dane dotyczące koronawirusa w naszym kraju. Medycy są w najwyższej gotowości, by pomóc każdemu, kto zachoruje i będzie znosił COVID-19 źle. Miejsc w klinikach nie brakuje. „Na ok. 10,5 tys. łóżek w szpitalach zakaźnych mamy obecnie w granicach 2,3 tys. pacjentów z COVID-em 19 w tym ok. 140 osób podłączonych do respiratorów, których łącznie w szpitalach zakaźnych mamy 1,4 tys”, poinformował Polską Agencję Prasową szef resortu zdrowia i zaznaczył, że w  izolatoriach jest obecnie 6,5 tys. miejsc dla osób bezobjawowych lub słaboobjawowych. Liczbę tę można jednak powiększyć. „Mimo więc, że nadal nie obserwujemy dużej skali wzrostów zachorowań to my „musimy być gotowi nawet na najczarniejszy scenariusz”, wyraźnie dodał minister zdrowia.

Wiele osób zastanawia się, czy na pewno w Polsce wykonuje się wystarczającą liczbę testów na COVID-19. A może po prostu nie mamy zbyt wielu sztuk zakupionych testów?  Prawda jest zupełnie inna. „Dotychczas zakupiliśmy ich już ponad 1 mln. Obecnie możliwości naszych ponad 80 laboratoriów to ok. 22 tys. testów na dobę. Wykonujemy standardowo w granicach 12 tys. Jak więc widać nie wykorzystujemy tego potencjału. I naszą rola jest w tej chwili takie pokierowanie procesem testowania by ten pułap choćby 20 tys. na dobę osiągnąć”, zapowiedział Łukasz Szumowski i dodał, że szczepionkę przyjdzie nam poczekać minimum kilka miesięcy.


Minister odniósł się też do prognoz naukowców z całego świata, którzy także i dla Polski wyliczają coraz to nowe dane dotyczące kolejnych zakażeń koron wirusem. Ile ich będzie? „To trochę wróżenie z fusów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele prognoz rozwoju epidemii, zarówno w Europie, na świecie, jak i w Polsce. Wśród tych prognoz dotyczących Polski, a tworzonych choćby przez instytucje zagraniczne wiele musiało już zostać zaktualizowanych”, powiedział dla PAP polityk.

Co jeszcze można zrobić, by zatrzymać epidemię? Na to pytanie minister zdrowia odparł, że strategia pozostaje niezmienna – należy pozostać w domach i powoli odmrażać gospodarkę. Należy też zadbać o sektor medyczny, bo koronawirus wciąż nie jest główną przyczyną zgonów. „COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą będą chorować i od której będą umierać ludzie. Dlatego jak najszybciej musimy odmrozić system ochrony zdrowia i wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny. W innym przypadku czekają nas dramaty wcale niezwiązane z koronawirusem. Taki swoisty plan ponownego otwarcia służby zdrowia powstaje”, obiecał Łukasz Szumowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ministerstwo Zdrowia (@ministerstwo_zdrowia)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.