koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

55 milionów osób umrze przez koronawirusa? Tak twierdzi profesor z Harvardu

Czy warto bać się słów epidemiologa Marca Lisitcha?

Rafał Kowalski 4 marca 2020 13:55
koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Odnotowanie pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce podniosło poziom niepokoju dotyczącego epidemii. Warto jednak pamiętać, że zdiagnozowana osoba z Zielonej Góry nie została zakwalifikowana jako ciężki przypadek i czuje się dobrze. Wielu specjalistów podkreśla, że wielu z nas może ostatecznie mieć wirusa COVID-19, i przejść go jak zwykłą grypę, albo nawet go nie zauważyć. Z drugiej strony tysiące ludzi zmarło przecież z powodu koronawirusa. Od czego to zależy i jakie przewidywania mają eksperci?

Ile osób zabije koronawirus? Ile będzie zarażonych na świecie?

Aż 86,500 przypadków zakażenia, w tym 2 976 zakończonych zgonem – takie są najnowsze statystyki dotyczące epidemii. Warto jednak zaznaczyć, że aż 80 tysięcy zarażeń i 2870 śmierci wydarzyło się w Chinach, które był źródłem wirusa COVID-19. Z czego to wynika? Po pierwsze epidemia zaskoczyła lekarzy, którzy nie od razu mieli wiedzę, jak pomagać chorym. Brakowało choćby szpitali, które zostały dobudowane w ekspresowym tempie. Wysokie statystyki są też powiązane z ogromną liczbą ludności zamieszkującą trzeci co do wielkości kraj na świecie. Na wirusa najczęściej umarły osoby starsze, bez odporności, z nieleczonymi od lat chorobami – w przypadku poziomu medycyny europejskiej, statystyki nie są tak porażającej.

Mimo wszystko profesor epidemiologii z Uniwersytetu Harvarda ocenił w rozmowie z telewizję CBS News, że koronawirusem zarazi się w sumie od 40% do 70% ludzkości. Umrze z kolei trochę mniej, niż 1% całej populacji – to około 35-55 milionów osób. „To tylko przewidywania, nie wiemy jeszcze na ile dokładne. To najlepsze szacunki, jakie byłem w stanie stworzyć, opierając się na połączeniu rożnych modeli matematycznych, których używamy by śledzić i przewidywać rozwój epidemii”, opowiadał profesor Marc Lipsitch na wizji. Cały proces obliczony jest na lata.

Dla porównania na grypę choruje rocznie miliard osób, z czego 650 tysięcy umiera.

Jak ustrzec się zakażenia koronawirusem? Oto 10 naszych rad. 

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.