Dzieci, bliźniaki, najstarsza mama
Fot. pixabay / stock
O TYM JEST GŁOŚNO

74-letnia mieszkanka Indii urodziła bliźniaki! W ten sposób została najstarszą mamą świata

Jej 82-letni mąż dzień po porodzie dostał udaru...

Rafał Kowalski 19 września 2019 08:56
Dzieci, bliźniaki, najstarsza mama
Fot. pixabay / stock

Prawdziwy cud wydarzył się w mieście Guntur położonym w środkowo-wschodnich Indiach. To właśnie tam na początku września na świat przyszły dwie zdrowe dziewczynki. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że ich mama i tata mają odpowiednio – 74 i 82 lata.

Ile lat ma najstarsza mama na świecie? Historia z Indii

74-letnia Erramatti Mangayamma i jej o 8 lat starszy mąż przez około 50 lat starali się o potomstwo. Gdy metody naturalne zawiodły, para postanowiła skorzystać z zapłodnienia in-vitro. Zarodki zostały pobrane od anonimowej dawczyni, a plemniki od biologicznego ojca dziecka. Próba skończyła się powodzeniem i kilka dni temu w Indiach urodziły się dzięki cesarskiemu cięciu dwie dziewczynki. Bliźniaczki ważą po około 2 kilogramy i są zdrowe.

Ich mama nie będzie jednak w stanie karmić niemowląt swoim mlekiem. To otrzyma od specjalnych banków mleka. Rodzice dziewczynek w rozmowach z mediami nie kryli swojego szczęścia. Niestety, dzień po porodzie ojciec bliźniąt dostał udaru mózgu. Lekarze zawalczyli jednak o jego życie z powodzeniem, mężczyzna dochodzi do siebie w szpitalu.

W jakim wieku rodzenie dzieci jest niebezpieczne?

Lekarze są zgodni, że choć medycyna posunęła się do przodu i technicznie jest możliwy poród dziecka przez 70-letnią kobietę, to jest to niebezpieczne i może wywołać wiele powikłań zarówno u maleństwa, jak i u matki. Jednak nawet w sytuacji świetnego stanu zdrowia noworodka, pojawia się problem etyczny. Wiele osób uważa, że tak późne macierzyństwa jest synonimem krótkiego macierzyństwa. Starsi rodzice, często schorowani, mają większe prawdopodobieństwo śmierci, a tym samym dzieci szybko pozostaną na świecie bez mamy i taty.

Lekarze nie dają jednoznacznej odpowiedzi, w jakim wieku nie powinno się już starać o dziecko. Wskazują jednak, że po 45. roku życia jakość plemników u mężczyzn spada. Z kolei jeśli chodzi o panie, to każdy kolejny rok po 35-40. roku życia również zwiększa możliwość problemów z ciążą w tym poronienia.

74-letniej mamie mimo wszystko gratulujemy. 

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.