Dzieci, bliźniaki, najstarsza mama
Fot. pixabay / stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Najstarsza mama na świecie? To mieszkanka Indii, która w wieku 74 lat urodziła bliźniaki...

Jej 82-letni mąż dzień po porodzie dostał udaru

Rafał Kowalski 13 czerwca 2020 15:56
Dzieci, bliźniaki, najstarsza mama
Fot. pixabay / stock

Prawdziwy cud wydarzył się we wrześniu 2019 roku w mieście Guntur położonym w środkowo-wschodnich Indiach. To właśnie tam na świat przyszły dwie zdrowe dziewczynki. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że ich mama i tata mieli odpowiednio – 74 i 82 lata.

Ile lat ma najstarsza mama na świecie? Historia z Indii

74-letnia Erramatti Mangayamma i jej o 8 lat starszy mąż przez około 50 lat starali się o potomstwo. Gdy metody naturalne zawiodły, para postanowiła skorzystać z zapłodnienia in-vitro. Zarodki zostały pobrane od anonimowej dawczyni, a plemniki od biologicznego ojca dziecka. Próba skończyła się powodzeniem i kilka miesięcy temu w Indiach urodziły się dzięki cesarskiemu cięciu dwie dziewczynki. Bliźniaczki ważyły po około 2 kilogramy i były w pełni zdrowe.

Ich mama nie była jednak w stanie karmić niemowląt swoim mlekiem. To otrzymała od specjalnych banków mleka. Rodzice dziewczynek w rozmowach z mediami nie kryli swojego szczęścia. Niestety, dzień po porodzie ojciec bliźniąt dostał udaru mózgu. Lekarze zawalczyli jednak o jego życie z powodzeniem i mężczyzna dochodził do siebie w szpitalu.

W jakim wieku rodzenie dzieci jest niebezpieczne?

Lekarze są zgodni, że choć medycyna posunęła się do przodu i technicznie jest możliwy poród dziecka przez 70-letnią kobietę, to jest to niebezpieczne i może wywołać wiele powikłań zarówno u maleństwa, jak i u matki. Jednak nawet w sytuacji świetnego stanu zdrowia noworodka, pojawia się problem etyczny. Wiele osób uważa, że tak późne macierzyństwa jest synonimem krótkiego macierzyństwa. Starsi rodzice, często schorowani, mają większe prawdopodobieństwo śmierci, a tym samym dzieci szybko pozostaną na świecie bez mamy i taty.

Lekarze nie dają jednoznacznej odpowiedzi, w jakim wieku nie powinno się już starać o dziecko. Wskazują jednak, że po 45. roku życia jakość plemników u mężczyzn spada. Z kolei jeśli chodzi o panie, to każdy kolejny rok po 35-40. roku życia również zwiększa możliwość problemów z ciążą w tym poronienia.

Dziś, 9 miesięcy, po urodzeniu bliźniaczek z Indii, próżno szukać o nich w sieci nowych informacji. Rodzice nie chcą już bowiem więcej rozgłosu. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.