Agata Duda, pierwsza dama, urodziny Agaty Dudy, jamnik
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

„Najbardziej milcząca Pierwsza Dama’’. Agata Duda kończy 45 lat

Damian Duda 2 kwietnia 2017 11:00
Agata Duda, pierwsza dama, urodziny Agaty Dudy, jamnik
Fot. East News

Listopad 2014 roku. Krakowski polityk, Andrzej Duda, ogłasza start w wyborach prezydenckich. Miesiąc później dostaje oficjalną nominację z ramienia władz Prawa i Sprawiedliwości. W tym Jarosława Kaczyńskiego, prezesa partii. Nikt nie spodziewa się, że za kilka miesięcy to on wprowadzi się do Pałacu Prezydenckiego, w którym zastąpi Bronisława Komorowskiego, polityka cieszącego się wciąż wysokim poparciem.

U boku Andrzeja Dudy zaczyna pojawiać się jego żona, Agata. Stylowa, skromna, bezpretensjonalna. Nikt nie przypuszczał, że nauczycielka języka niemieckiego kilka miesięcy później zyska tytuł „najbardziej milczącej Pierwszej Damy’’. Może dlatego, że nigdy nie chciała się znaleźć w świetle reflektorów?

 

Przeczytaj też: Bohaterki drugiego planu? Nie wszystkie i nie zawsze! Polskie Pierwsze Damy - co o nich wiesz?

Urodziła się 2 kwietnia 1972 roku. Jest córką poety Juliana Kornhausera i Alicji Wojny-Kornhauser, z wykształcenia polonistki. Ojciec Agaty Dudy ma korzenie żydowskie. Dziadek Pierwszej Damy, Jakub Kornhauser, był więźniem obozów w Płaszowie i Dachau. Matka Agaty Dudy była gorliwą katoliczką. Jak mówią osoby z jej otoczenia, w ich domu o polityce się nie mówiło. „To było w złym guście’’, dodają.

Germanistka z powołania

Wszyscy zgodnie twierdzą, że od zawsze była dobrze zorganizowana. Jest do tego stopnia obowiązkowa, że w trakcie kampanii wzięła tylko jeden dzień wolnego. Kiedy ojciec Agaty dostaje stypendium u zachodnich sąsiadów, zabiera tam całą rodzinę. Przyszła Pierwsza Dama zakochuje się w kulturze Niemiec — kilka lat później kończy Uniwersytet Jagielloński z tytułem magistra germanistyki.

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia

Poznali się w liceum. „Dudek, bo tak wołali na niego rodzice, od razu zagiął na Agatę parol. On się jej niespecjalnie podobał, nie chciała z nim iść na tańce. Kiedy w końcu poszła, „wiła się jak piskorz, gdy Andrzej w tańcu, niby to przypadkiem, usiłował przylgnąć ustami do jej szyi, włosów czy policzka”*. Osoby z otoczenia pary prezydenckiej, z okresu, kiedy oboje byli jeszcze w liceum, twierdzą, że to Andrzej Duda zabiegał o jej względy. Jak czas pokazał — skutecznie. Są razem do dziś.

Milcząca Pierwsza Dama

Kiedy polskie kobiety wyszły na ulice walczyć o swoje prawa, ona milczała. Feministki nie mają jej za złe tego, że nie stanęła w ich obronie. Ale nie potrafią zrozumieć, dlaczego nie stanęła w obronie wszystkich Polek oraz praw, które mogą im zostać zabrane.

 

„Pani prezydentowa nie będzie się odnosić do listu, ani udzielać żadnych komentarzy w tej sprawie’’ – powiedział rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Specjaliści od PR-u politycznego twierdzą, że to zamierzony efekt. Każda wypowiedź Agaty Dudy na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego mogłaby zostać wykorzystana przeciwko niej, a wartości, które są bliskie sercu Pierwszej Damy, są odmienne od tych, którymi kieruje się jej mąż i partia, z ramienia której został Prezydentem RP.

*cytat pochodzi z książki pt. „Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej”, wydanej przez Wydawnictwo Astrum

Zobacz też: Agata Kornhauser-Duda obchodzi dziś 45. urodziny. Przyglądamy się stylowi polskiej Pierwszej Damy!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?