Ike Turner, Tina Turner historia miłości
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

On znęcał się i bił, ona latami szukała siły, by uciec. Oto historia miłości Ike i Tiny Turnerów

Piosenkarka potrzebowała kilku lat, by poradzić sobie z traumami po tej relacji

Rafał Kowalski 18 marca 2022 12:00
Ike Turner, Tina Turner historia miłości
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images

Dziś ma 82 lata, 200 milionów sprzedanych płyt na koncie i szczęśliwy związek z drugim mężem Erwinem Bachem. Zanim jednak Tina Turner osiągnęła nie tylko sukces, ale przede wszystkim prawdziwą miłość i spokój, przez ponad 20 lat była związana z Ike Turnerem. Pierwszy mąż piosenkarki znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. W artystce pękło coś dopiero po wielu latach, gdy poczuła się wystarczająco silna. Jak wyglądała relacja Tiny i Ike’ego?

Ike i Tina Turner – historia miłości, jak się poznali?

Poznali się w jednym z klubów na Manhattanie w roku 1956. Ona miała 16 lat, posługiwała się jeszcze prawdziwym imieniem Anna i została przyprowadzona na koncert przez starszą siostrę. 24-letni on występował w lokalu ze swoim zespołem Kings of Rhythm. Z czasem nastolatce tak bardzo podobała się muzyka starszego o 8 lat chłopaka, że stale oczekiwała pod sceną na kolejne występy. Wyznała mu nawet, że marzy, by z nim zaśpiewać. Ike Turner niespodziewanie jednak na jednym z koncertów zaprosił do duetu siostrę Tiny. Dopiero, gdy ta odmówiła, na scenę – niejako w zastępstwie – wpuszczono niepełnoletnią jeszcze piosenkarkę.

Ike Turner i Tina Turner
Fot. Getty Images

Jej charakterystyczny głos zachwycił wokalistę Kings of Rhythm na tyle, że od razu zaproponował jej dołączenie do bandu. Tina zgodziła się, ale robiła wszystko, by o jej karierze muzycznej nie dowiedziała się matka. Siedemnastoletnia wtedy artystka zaczęła chodzić z Ike, który obdarowywał ją prezentami – biżuterią i ubraniami. O relacji pary i tym, że córka gra w zespole wkrótce dowiedziała się wspomniana Zelma Priscilla Currie. Kobiety pokłóciły się, ale Ike postanowił załagodzić sytuację. Podjechał pod dom rodzinny Tiny różowym Cadilaciem, poprosił mamę 17-latki o rozmowę i przekonał ją, że nie tylko zaopiekują się Anną, ale i zrobi z niej gwiazdą. Mama nastolatki zaufała Ike’emu.

Rok później Anna stała się Tiną, a sam zespół – coraz bardziej kojarzony z dziewczyną – też zmienił nazwę na The Ike & Tina Turner Revue. Kapela robiła coraz większą karierę, a Ike i jego partnerkę jeszcze mocniej połączyło dziecko. Niestety wszystkie sukcesy przypisywano głównie niepowtarzalnemu głosowi wokalistki, co denerwowało lidera zespołu. By mieć nad Tiną całkowitą kontrolę, Ike zaproponował Tinie małżeństwo. Pobrali się w Meksyku w 1962 roku.

Później gwiazda przyznała, że zrobiła to ze strachu i już pierwsza noc po ślubie była dla niej koszmarem. Mąż zmusił ją bowiem do wzięcia udziału w pokazie seksu na żywo. To był jednak tylko początek udręki. Potem pojawiła się przemoc. „Gdy poprosił, bym za niego wyszła, to nie bez powodu. Musiałam powiedzieć 'tak', bo inaczej zaczęłaby się między nami wojna. Zostałam zmuszona do małżeństwa. […] Był okrutny, bo zależał ode mnie. Nie podobało mu się to, że musiał na mnie polegać. Nie chciałam się z nim kłócić, bo to zawsze kończyło się podbitym okiem, złamanym nosem, pękniętą wargą, żebrem”, powiedziała później Turner w CBS NEWS  i dodała, że mężczyźnie ciężko było pogodzić się z jej ogromną popularnością, bo to on wymyślił jej pseudonim i zmusił do przyjęcia go.

Koniec lat 60. i początek 70. przyniósł Tinie dwie rzeczy. Po pierwsze jeszcze większe sukcesy w Stanach i Europie, włącznie z tym, że kolejne kontrakty producenci chcieli podpisywać tylko z nią, bez jej męża-muzyka. I właśnie to doprowadzało do szału Ike, który za wszystko bił małżonkę. Dopiero głośne rozstanie Cher z mężem pokazało piosenkarce, że warto zawalczyć o siebie i skończyć związkową gehennę.

CZYTAJ TEŻ: Tina Turner była bita, kopana, przypalana papierosami. Dramatyczne kulisy jej życia ujrzały światło dzienne

Ike Turner, Tina Turner przemoc i ucieczka od męża
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images

Tina Turner - ucieczka od Ike Turnera, drugi mąż

Przełomem okazała się podróż Tiny i Ike do Dallas, gdzie mieli dać koncert. Gdy mąż podniósł na wokalistkę rękę za kolejną błahostkę, ta mu oddała. Para dotarła do hotelu i poszła spać w milczeniu. Ulubienica publiczności miała jeszcze na czole i ubraniu ślady krwi po wcześniejszej szarpaninie z toksycznym małżonkiem. Czekała aż ten zaśnie i uciekła do innego hotelu. Choć w kieszeni miała tylko kilkadziesiąt centów, otrzymała pomoc. W kolejnych miesiącach ukrywała się przed mężem pomieszkując u przyjaciół. Gdy Ike w końcu ją odnalazł, pokazała mu tylko, że dysponuje bronią i zadzwoniła na policję. Muzyk wiedział, że to koniec. Para wzięła rozwód w 1976 roku.

Tina Turner potrzebowała kilka lat, by poradzić sobie z traumami. Na szczęście już w latach 80. znów jej gwiazda lśniła mocno na muzycznym niebie. Niewiele dłużej czekała na kolejną miłość. W końcu poznała Erwina Bacha, z którym w 2013 roku, po 27 latach partnerstwa, wzięła ślub. 82-letnia piosenkarka i 66-letni producent muzyczny są zakochani do dziś. Ike Turner zmarł w grudniu 2007 roku. 

Tina Turner
Fot. Yuryi Abramochkin/SPUTNIK Russia/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?