Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move
O TYM SIĘ MÓWI

Hanna Lis wściekła na hasło Aborcja jest ok: „Od dawna nie czytałam nic głupszego!”

Ostry wpis Hanny Lis na Instagramie

Gabriela Czernecka 17 lutego 2018 12:45
Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move

Nowa okładka magazynu Wysokie Obcasy poświęcona aborcji wzbudza spore kontrowersje. Jedną z osób, która postanowiła zabrać głos w tej sprawie jest Hanna Lis, która na swoim Instagramie skomentowała i odniosła się do poruszonego przez redakcję tematu. „Od dawna nie przeczytałam nic głupszego!”, pisze Hanna Lis.

Hanna Lis o aborcji

„Nie jesteś sama. Jedna z trzech Twoich znajomych miała aborcję”, głosi okładka Wysokich Obcasów. Dyskusja na temat aborcji, ale i ustawy antyaborcyjnej wciąż wzbudza wiele emocji. Dyskusja na temat aborcji znów powraca. Wszystko za sprawą okładki Wysokich Obcasów, dodatku do Gazety Wyborczej, na której trzy uśmiechnięte kobiety, pozują w białych koszulkach z napisem „Aborcja jest ok”.

W ten sposób magazyn promuje tzw. „Aborcyjny Dream Team”, który ma przekonać czytelników, że usunięcie dziecka jest, choć nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, częstym zjawiskiem. „Aborcja jest normalna. Jestem za aborcją. Każdy kocha kogoś, kto miał aborcję. Do tego dużo różu, uśmiechu i brokatu”, głoszą hasła. 
Okładkę Wysokich Obcasów postanowiła skomentować na Instagramie Hanna Lis. Dziennikarka pisze wprost, że Wysokie Obcasy takim podejściem nie przysłużą się zwolennikom prawa kobiet do decydowania o sobie i swoim zdrowiu. Dziennikarka zabrała głos w sprawie aborcji już jakiś czas temu i odważyła się powiedzieć, że usunięcie dziecka nie mieści się w jej światopoglądzie.

Gwiazda dodała jednak, że ważne jest, by kobiety same mogły podejmować taką decyzję: „Jestem przeciwniczką aborcji, ale chcę, żeby kobiety MIAŁY PRAWO WYBORU!”. Teraz po ukazaniu się okładki, dziennikarka w ostrych słowach skrytykowała redakcję magazynu: 

„Od dawna nie przeczytałam nic głupszego i bardziej pozbawionego empatii (wobec kobiet). Znam kilka, które dokonały aborcji. Tak przed jak i po zabiegu nie widziałam na ich twarzach, ani różu, ani brokatu (?), ani - tym bardziej - uśmiechu. Może moje znajome nie są tak znakomicie "wyemancypowane", jak panie z okładki, bo decyzja o usunięciu ciąży była dla nich dramatycznie trudna, a psychologiczne następstwa zabiegu ogromnie bolesne”, pisze Hanna Lis.

Dziennikarka zaważyła, że pisanie o w ten sposób o aborcji szkodzi prawom kobiet i działa na ich niekorzyść.

Karolina Korwin Piotrowska o okładce Wysokich Obcasów

„Robię zamaszysty face palm i myślę sobie, że fanatyczni zwolennicy całkowitego zakazu aborcji lepszych sojuszników dla swojej sprawy nie mogli sobie wymodlić”, zakończyła swój wywód. Dość kontrowersyjną okładkę magazynu skomentowała także Karolina Korwin Piotrowska:

„Czy ktoś pomyślał z wyobraźnia, zanim zdecydował się na ten ruch, pamiętając, ze czarny protest miał te sile, bo połączył kobiety z różnych środowisk i o różnych poglądach? I ze tu trzeba wyczucia, kultury i szacunku dla różnych poglądów, właśnie dlatego, żeby nikt z Polek nie zrobił chodzących macic?”, pisze na swoim Facebooku.

Zgadzacie się z ich słowami?  

Karolina Korwin Piotrowska, VIVA! maj 2017
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
Hanna Lis stylizacje
Fot. Eastnews

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.