Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move
O TYM SIĘ MÓWI

Hanna Lis wściekła na hasło Aborcja jest ok: „Od dawna nie czytałam nic głupszego!”

Ostry wpis Hanny Lis na Instagramie

Gabriela Czernecka 17 lutego 2018 12:45
Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016Hanna Lis, VIVA! sierpień 2016
Fot. Marlena Bielinska/Move

Nowa okładka magazynu Wysokie Obcasy poświęcona aborcji wzbudza spore kontrowersje. Jedną z osób, która postanowiła zabrać głos w tej sprawie jest Hanna Lis, która na swoim Instagramie skomentowała i odniosła się do poruszonego przez redakcję tematu. „Od dawna nie przeczytałam nic głupszego!”, pisze Hanna Lis.

Hanna Lis o aborcji

„Nie jesteś sama. Jedna z trzech Twoich znajomych miała aborcję”, głosi okładka Wysokich Obcasów. Dyskusja na temat aborcji, ale i ustawy antyaborcyjnej wciąż wzbudza wiele emocji. Dyskusja na temat aborcji znów powraca. Wszystko za sprawą okładki Wysokich Obcasów, dodatku do Gazety Wyborczej, na której trzy uśmiechnięte kobiety, pozują w białych koszulkach z napisem „Aborcja jest ok”.

W ten sposób magazyn promuje tzw. „Aborcyjny Dream Team”, który ma przekonać czytelników, że usunięcie dziecka jest, choć nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, częstym zjawiskiem. „Aborcja jest normalna. Jestem za aborcją. Każdy kocha kogoś, kto miał aborcję. Do tego dużo różu, uśmiechu i brokatu”, głoszą hasła. 
Okładkę Wysokich Obcasów postanowiła skomentować na Instagramie Hanna Lis. Dziennikarka pisze wprost, że Wysokie Obcasy takim podejściem nie przysłużą się zwolennikom prawa kobiet do decydowania o sobie i swoim zdrowiu. Dziennikarka zabrała głos w sprawie aborcji już jakiś czas temu i odważyła się powiedzieć, że usunięcie dziecka nie mieści się w jej światopoglądzie.

Gwiazda dodała jednak, że ważne jest, by kobiety same mogły podejmować taką decyzję: „Jestem przeciwniczką aborcji, ale chcę, żeby kobiety MIAŁY PRAWO WYBORU!”. Teraz po ukazaniu się okładki, dziennikarka w ostrych słowach skrytykowała redakcję magazynu: 

„Od dawna nie przeczytałam nic głupszego i bardziej pozbawionego empatii (wobec kobiet). Znam kilka, które dokonały aborcji. Tak przed jak i po zabiegu nie widziałam na ich twarzach, ani różu, ani brokatu (?), ani - tym bardziej - uśmiechu. Może moje znajome nie są tak znakomicie "wyemancypowane", jak panie z okładki, bo decyzja o usunięciu ciąży była dla nich dramatycznie trudna, a psychologiczne następstwa zabiegu ogromnie bolesne”, pisze Hanna Lis.

Dziennikarka zaważyła, że pisanie o w ten sposób o aborcji szkodzi prawom kobiet i działa na ich niekorzyść.

Karolina Korwin Piotrowska o okładce Wysokich Obcasów

„Robię zamaszysty face palm i myślę sobie, że fanatyczni zwolennicy całkowitego zakazu aborcji lepszych sojuszników dla swojej sprawy nie mogli sobie wymodlić”, zakończyła swój wywód. Dość kontrowersyjną okładkę magazynu skomentowała także Karolina Korwin Piotrowska:

„Czy ktoś pomyślał z wyobraźnia, zanim zdecydował się na ten ruch, pamiętając, ze czarny protest miał te sile, bo połączył kobiety z różnych środowisk i o różnych poglądach? I ze tu trzeba wyczucia, kultury i szacunku dla różnych poglądów, właśnie dlatego, żeby nikt z Polek nie zrobił chodzących macic?”, pisze na swoim Facebooku.

Zgadzacie się z ich słowami?  

Karolina Korwin Piotrowska, VIVA! maj 2017
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
Hanna Lis stylizacje
Fot. Eastnews

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.