Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fot. Jan BIELECKI/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Jak Hanna Gronkiewicz-Waltz spędzi święta? Opowiedziała też o operacji i powrocie do zdrowia

„Radzę sobie całkiem nieźle, jak na tak poważną operację”

Redakcja VIVA! 22 grudnia 2020 13:00
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fot. Jan BIELECKI/East News

Hanna Gronkiewicz-Waltz przez osiem lat pełniła funkcję prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Była także prezesem Narodowego Banku Polskiego oraz wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Odkąd w 2018 roku jej miejsce zajął Rafał Trzaskowski, była prezydent nie jest już tak aktywna politycznie. Nadal jednak wykłada prawo bankowe, a także zarządzanie aglomeracjami i miastami. Udziela się również w europejskim projekcie 100 miast neutralnych klimatycznie do 2030 r. W wywiadzie dla Faktu opowiedziała o powrocie do zdrowia po poważnej operacji, zdradziła, jak spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia czy też odniosła się do protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. 

Hanna Gronkiewicz-Waltz o świętach Bożego Narodzenia. „Będą bardzo nietypowe”

Podobnie, jak wielu z nas, Hanna Gronkiewicz-Waltz tegoroczne święta Bożego Narodzenia spędzi w małym gronie. W rozmowie z Faktem wyznała, że do stołu wigilijnego usiądzie tylko ze swoim mężem. Powodem oczywiście pandemia COVID-19. „Rodzeństwo męża jest w wieku zagrożonym, a moje wnuki prowadzą ciągle aktywne życie, mimo że mają szkołę on-line. Dlatego trochę się boimy”. Była prezydent Warszawy zdecydowała się jedynie na krótkie odwiedziny swoich dzieci i wnuków, żeby wręczyć im prezenty oraz złożyć świąteczne życzenia. Podkreśliła jednak, że zamierzają zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. „Bez konsumpcji i zbliżania się do nich. Oni wigilię spędzą w swoim gronie, a my w swoim. Będą to bardzo nietypowe święta”, przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Andrzej Waltz podczas premiery spektaklu „Piękna Lucynda” w Teatrze 6.piętro:

Hanna Gronkiewicz-Waltz z mężem
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Hanna Gronkiewicz-Waltz o powrocie do zdrowia po operacji

Była prezydent miasta stołecznego Warszawy przeszła niedawno poważną operację biodra. Przyznała, że chociaż czuje się już znacznie lepiej, to nadal wraca do pełni sił. „Chodzę bez kuli, natomiast cały czas mam rehabilitację na skutek uszkodzenia nerwu udowego. Noga nie jest jeszcze taka jak była, cały czas muszę ją wzmacniać”, wyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Rekonwalescencje utrudnia niestety pandemia COVID-19. Polityk przyznała, że wcześniej codziennie uczęszczała na zbiorową rehabilitację, gdzie spędzała nawet do trzech godzin. Dzisiejsze realia zmusiły ją jednak do ćwiczeń domowych. 

„Pandemia zmusza do dyscypliny i ćwiczeń w domu. (...) Mam w domu rowerek, powtarzam te ćwiczenia , których nauczyłam się na zajęciach rehabilitacyjnych  Po takich ćwiczeniach domowych mogłabym już innych uczyć. Łydki, uda, kręgosłup. Niektóre ćwiczenia są trudne i męczące. Blisko domu mam Mazowiecki Park Krajobrazowy i codziennie chodzę na spacer z kijkami.  Myślę, że radzę sobie całkiem nieźle, jak na tak poważną operację”, opowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę:

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Hanna Gronkiewicz-Waltz o protestach Strajku Kobiet i wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W wywiadzie udzielonym Faktowi była prezydent zapytana została także o jej poglądy na temat napiętej sytuacji w państwie, będącą pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji oraz polityki partii rządzącej. Hanna Gronkiewicz-Waltz starała się jednak zachować bezstronność i rzetelność wypowiedzi. „Ja popieram prawo do zgromadzeń i wyrażania publicznie swych poglądów, to jest niezbywalne prawo każdego obywatela. Nikomu nie można zabrać tego prawa. Jest wolność głoszenia swoich poglądów, nawet jeśli ja bym się z nimi nie zgadzała”, powiedziała.

W swojej wypowiedzi podkreślała, że obowiązkiem władzy jest zapewnić to prawo obywatelom. „Będąc prezydentem Warszawy rejestrowałam wszystkie zgromadzenia. I Orszak Trzech Króli i Paradę Równości. Jeśli osoby występują w obronie swoich poglądów, to póki nie są one sprzeczne z prawem, nie są faszystowskie i nie nawołują do przemocy, to można je głosić - na tym polega demokratyczne państwo prawa”, kontynuowała. Hanna Gronkiewicz-Waltz skomentowała także politykę partii rządzącej w kwestii aborcji. Jej zdaniem za kadencji PiS obywatelki nie doczekają się istotnych zmian, o które tak niezłomnie zabiegają. „Póki będzie ten rząd, to się nic nie zmieni. Sprawa będzie zawieszona. Taka sytuacja jest przecież nie tylko ze względów światopoglądowych, ale też ze względów politycznych. PiS w tej sprawie zdania nie zmieni”, powiedziała w rozmowie z Faktem

Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas konferencji „Tak zmieniła się Warszawa” w 2018 roku:

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fot. Jan BIELECKI/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.