14 rocznica śmierci
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Aktorka obdarzona „najpiękniejszą chrypką świata”. Hanka Bielicka odeszła 14 lat temu

Była mistrzynią żartu obyczajowego

Ida Marszałek 9 marca 2020 15:15
14 rocznica śmierci
Fot. East News

Słynna aktorka i artystka kabaretowa zdobyła serce publiczności swoimi temperamentnymi monologami oraz charakterystyczną gwarą warszawską. Hanka Bielicka podczas występów nie rozstawała się ze ogromnym kapeluszem, który szybko stał się jej znakiem rozpoznawczym. W jej żartach próżno szukać odniesień politycznych, rozśmieszała publikę poprzestając na żartach obyczajowych. Jak potoczyły się losy niezwykle utalentowanej artystki?

Hanka Bielicka role filmowe i telewizyjne

Hanka Bielicka, a właściwie Anna Weronika Bielicka wystąpiła na ekranie ponad 20 razy. Wśród najsłynniejszych produkcji z jej udziałem można wymienić: Jasne łanyWojnę domową, Palce Lizać, Pana Wołodyjowskiego, Piekło i niebo czy Ja wam pokażę! W ciągu długiej kariery nigdy nie zaoferowano jej roli pierwszoplanowej. Było to spowodowane pewną cechą charakterystyczną aktorki - jej niezwykłym głosem. Jak określili go Zdzisław Gozdawa i Wacław Stępień, „najpiękniejsza chrypka świata” była dla artystki zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Wyróżniała ją na scenie, jednak sprawiała również, że Hanka Bielicka w oczach twórców filmowych nie nadawała się do roli heroiny. Jak wspomniała w jednym z wywiadów, osobą która wywarła na nią największy wpływ na etapie nauki był Aleksander Zelwerowicz. "Już w szkole uświadomił mi, że będę aktorką charakterystyczną. Z trudem wybijał mi z głowy myśl o operacji plastycznej nosa." Jak miał powiedzieć młodej Bielickiej: "Na to, żeby była pani aktorką, pani Bielicko, musi pani jeszcze popracować, ale ten nos już dziś wart jest miliony. Takiego kinola ze świecą szukać."

W 1949 roku artystka zaczęła występy w Teatrze Współczesnym, jednak jak sama przyznała nie nadawała się do teatru dramatycznego. W 1954 roku przeszła więc do Teatru Syrena i pracowała tam przez ponad 40 lat. Rozśmieszanie ludzi było jej pisane.

14 rocznica śmierci
Fot. Kadr z filmu "Jasne łany"

Hanka Bielicka występy kabaretowe

Hanka Bielicka z pewnością mogła się pochwalić wszechstronnymi zdolnościami. Zasłynęła szczególnie swoimi występami kabaretowymi. Gdy tylko ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie wybuchła wojna, co uniemożliwiło niektóre plany aktorki. Po rozpoczęciu działań zbrojnych nawiązała współpracę z Teatrem Polskim „Pohulanka” w Wilnie. Swoją przygodę z kabaretem zaczęła jednak dopiero po wojnie. W 1947 roku wystąpiła w Krakowie w ramach Kabaretu Siedem Kotów. Właśnie wtedy poznała Bogdana Brzezińskiego. Zachwycony talentem artystki pisarz postanowił specjalnie dla niej stworzyć serię monologów. Hanka Bielicka wcieliła się zatem w wymyśloną przez Brzezińskiego postać Dziuni Pietrusińskiej. Ta „paniusia miejsko-wiejska z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni” (jak określał ja sam autor monologów) towarzyszyła aktorce przez całe 25 lat kariery. Wszechstronnie utalentowana artystka miała również przygodę wokalną. W 2002 roku ukazała się jej płyta Kazali mi śpiewać.

Hanka Bielicka nagrody i odznaczenia

Hanka Bielicka kierowała się w życiu zasadą, by „każdy moment czymś wypełnić”. Sama nieustannie pracowała na to, by ludziom nie brakowało powodu do uśmiechu. Pomimo że pod koniec kariery aktorka miała trudności z poruszaniem się, podczas swoich występów zawsze dawała z siebie wszystko. Uwielbiana przez publiczność, na zawsze zapisała się w naszej pamięci. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W Łomży, mieście, z którym Hanka Bielicka była bardzo mocno związana, znajduje się szczególny pomnik artystki. Pamiątkowa ławka z brązu z oryginalnym podpisem aktorki to dzieło Michała Selerowskiego. Zdobi ją rzeźba, przedstawiająca uśmiechniętą Hankę Bielicką w jednym z ikonicznych kapeluszy. Tablica upamiętniająca aktorkę znajduje się również w Warszawie, na budynku Kina Praha.

Artystka odeszła od nas 9 marca 2006 roku w wyniku komplikacji podczas operacji tętniaka aorty. Zapamiętamy ją dokładnie taką, jaka była na scenie: tryskającą energią, zawsze z ogromnym uśmiechem na ustach. 

TAGI #biografia #film

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.