Hania, Hanka Firanka
Fot. Facebook
POŻEGNANIE

Zmarła dziewczynka, która padła ofiarą błędu podczas in vitro

„Zostaje pustka i pęknięte serce”

REDAKCJA VIVA! 23 października 2019 20:45
Hania, Hanka Firanka
Fot. Facebook

Jej historia poruszyła całą Polskę. Dziewczynka była ofiarą pomyłki in vitro. Niestety Hania Malinowska zmarła… Dziewczynka miała zaledwie pięć lat. O śmierci małej bohaterki poinformował jej tata.

Hania Malinowska nie żyje

Pięć lat temu rodzice Hani poddali się zabiegowi in vitro. W wyniku błędu nasienie taty dziewczynki zostało połączone z komórką jajową zupełnie obcej kobiety. Niestety po narodzinach okazało się, że maleństwo cierpi na genetyczną chorobę – zespół Schinzela-Giediona. Hania była podatna na infekcje układu moczowego, miała zapalenia płuc, zmagała się z głębokim opóźnieniem psychoruchowym, padaczkami… Hania przyjmowała sterydy obniżające odporność. W ostatnim czasie była wspomagana tlenem.

To był trudny, a zarazem wspaniały czas dla niej i rodziców Każdego dnia toczyli bitwę o jej życie mimo rodzącego się w ich sercach strachu i zwątpienia. Ale nikt nie myślał o złożeniu broni, bo jak napisał tata Hani - „Biała flaga” u nas ma kolor walki”. Dziewczynka dała im świadectwo miłości i walki. Rodzice dziewczynki utworzyli w mediach społecznościowych profil „Przygody Hanki Firanki” i tam opisywali swoje codzienne życie.

Hania zmarła 20 października. W mediach społecznościowych pojawił się poruszający wpis jej taty.

„Przygody Hanki Firanki... każda przygoda się kiedyś kończy. raz jak u Kopciuszka happy endem, raz zupełnie odwrotnie. Wczoraj o godzinie 23:15, nasza Hania zakończyła swoją ziemską podróż. wybrała czas i miejsce... w ciepłym domu, który zawsze staraliśmy się jej stworzyć, w ramionach mamy, która kocha jak nikt inny i bez bólu, którym była naznaczona od pierwszego dnia swoich narodzin. Mały Dzik, bo tak uwielbiałem do niej mówić, musiał się poddać, przeszedł w co wierzę na „lepszą stronę mocy”. Zostaje pustka i pęknięte serce. Pamiętajcie o Hani, bo dała świadectwo - świadectwo miłości i walki! O terminie ostatniego Jej pożegnania, napiszę jutro”, napisał.

W sobotę odbędzie się pogrzeb dziewczynki. Rodzice Hani poprosili wszystkich o jedno.

„Mamy do Was gorącą prośbę, taką małą.. ostatnią.. Chcemy aby pożegnanie z Hanią nie było smutne. By wprowadzić choć odrobinę radości załóżcie „coś” kolorowego. Jeśli ktoś z Was ma możliwość dołączcie również kolorowy balonik z helem”, zaznaczyli.

Rodzinie składamy wyraz współczucia. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.