Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News
WSPOMNIENIE

Zamachowska, Dorociński, Olejnik... Gwiazdy pożegnały Kazimierza Kutza

„Teraz już niczego nie musisz się bać”

Rafał Kowalski 18 grudnia 2018 21:26
Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Na dwa miesiące przed 90. urodzinami zmarł Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny zmarł w szpitalu. Do kliniki w podwarszawskim Józefowie artysta trafił już 25 listopada. Niestety stan pana Kazimierza był ciężki i nie udało się go uratować przed śmiercią. W kilku pierwszych godzinach po podaniu tej smutnej informacji wiele gwiazd pożegnało się z reżyserem za pomocą swoich kont w mediach społecznościowych.

Gwiazdy wspominają Kazimierza Kutza

Z kilkunastu wpisów wybraliśmy kilka najciekawszych…

Sonia Bohosiewicz: „Drogi Panie Kazimierzu, dzięki Panu zagrałam pierwszą główną rolę na scenie im.Heleny Modrzejewskiej Teatru Starego w Krakowie tuż po studiach, pokazałeś mi, jak kląć niewulgarnie i nauczyłeś, że Śląsk to powód do dumy. Dziękuję, Twoja Ślązaczka Sonia”

Monika Zamachowska: „Żegnaj Kaziu. Byłeś nam Przyjacielem, dla mojego męża przybranym ojcem. Za to Ci dziękujemy. Dzisiaj nasz kraj stracił wybitnego filmowca, wielkiego, mądrego człowieka, który kochał Polskę i swoją małą ojczyznę: Śląsk. Miałeś szczęście, Kaziu, że do końca była przy Tobie Iwona, Twój anioł. Teraz już niczego nie musisz się bać. Do zobaczenia po drugiej stronie.”

Donald Tusk: "Odszedł Kazimierz Kutz - wielki Ślązak i Polak, wspaniały twórca, serdeczny kolega, na którego zawsze mogłem liczyć. Sól ziemi czarnej."

Monika Olejnik: „Kazimierz Kutz, PERŁA w KORONIE polskiej reżyserii. Odszedł Wielki Ślązak, utalentowany reżyser. Uczył jak kochać Śląsk. Polityk walczący o wolność. Wprowadził do Sejmu prof. Leszka Balcerowicza. Na 80. urodzinach w teatrze Syrena wystąpił w koszulce Barcelony. Zrobiłam z Nim wtedy na scenie wywiad pt Kropla nad i. Uwielbiały Go kobiety. Jeremi Przybora z Jerzym Wasowskim napisali dla Kazimierza Kutza piosenkę „Kaziu zakochaj się”... Będzie Pana bardzo brakowało Panie Kazimierzu.”

Joanna Racewicz: „Kazimierz Kutz, wielki, niepokorny, jedyny w swoim rodzaju. Nie przebierał w słowach, z podłością walczył na noże. Ze Śląskiem w duszy, baśniowym, nierealnym, ale też udręczonym jak żadne inne miejsce. Odszedł Mistrz. W niebie jest kolejny boski Reżyser”

Marcin Dorociński: „Nasz stolik obumierał jak stare drzewo: Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Kuba Morgenstern, Tadeusz Konwicki z sąsiedniego stoliczka, aż przyszła kolej na Berezę. Padł po wyjściu z Czytelnika opodal pomnika Witosa, zabrało go pogotowie i zmarł w szpitalu. Zostaliśmy przy stoliku Henia sami i zbliżyliśmy się do siebie. Teraz nie ma Głowy. Jestem ostatni. I nie chodzę do Czytelnika.”, zapisał aktor cytat w sieci i podpisał jego autor - Kazimierz Kutz.

Przy tak wielu pięknych słowach trudno się nie wzruszyć… Panie Kazimierzu, będzie nam Pana bardzo brakowało. 

Kazimierz Kutz na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Fot. ONS

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.