Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News
WSPOMNIENIE

Zamachowska, Dorociński, Olejnik... Gwiazdy pożegnały Kazimierza Kutza

„Teraz już niczego nie musisz się bać”

Rafał Kowalski 18 grudnia 2018 21:26
Kazimierz Kutz
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Na dwa miesiące przed 90. urodzinami zmarł Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny zmarł w szpitalu. Do kliniki w podwarszawskim Józefowie artysta trafił już 25 listopada. Niestety stan pana Kazimierza był ciężki i nie udało się go uratować przed śmiercią. W kilku pierwszych godzinach po podaniu tej smutnej informacji wiele gwiazd pożegnało się z reżyserem za pomocą swoich kont w mediach społecznościowych.

Gwiazdy wspominają Kazimierza Kutza

Z kilkunastu wpisów wybraliśmy kilka najciekawszych…

Sonia Bohosiewicz: „Drogi Panie Kazimierzu, dzięki Panu zagrałam pierwszą główną rolę na scenie im.Heleny Modrzejewskiej Teatru Starego w Krakowie tuż po studiach, pokazałeś mi, jak kląć niewulgarnie i nauczyłeś, że Śląsk to powód do dumy. Dziękuję, Twoja Ślązaczka Sonia”

Monika Zamachowska: „Żegnaj Kaziu. Byłeś nam Przyjacielem, dla mojego męża przybranym ojcem. Za to Ci dziękujemy. Dzisiaj nasz kraj stracił wybitnego filmowca, wielkiego, mądrego człowieka, który kochał Polskę i swoją małą ojczyznę: Śląsk. Miałeś szczęście, Kaziu, że do końca była przy Tobie Iwona, Twój anioł. Teraz już niczego nie musisz się bać. Do zobaczenia po drugiej stronie.”

Donald Tusk: "Odszedł Kazimierz Kutz - wielki Ślązak i Polak, wspaniały twórca, serdeczny kolega, na którego zawsze mogłem liczyć. Sól ziemi czarnej."

Monika Olejnik: „Kazimierz Kutz, PERŁA w KORONIE polskiej reżyserii. Odszedł Wielki Ślązak, utalentowany reżyser. Uczył jak kochać Śląsk. Polityk walczący o wolność. Wprowadził do Sejmu prof. Leszka Balcerowicza. Na 80. urodzinach w teatrze Syrena wystąpił w koszulce Barcelony. Zrobiłam z Nim wtedy na scenie wywiad pt Kropla nad i. Uwielbiały Go kobiety. Jeremi Przybora z Jerzym Wasowskim napisali dla Kazimierza Kutza piosenkę „Kaziu zakochaj się”... Będzie Pana bardzo brakowało Panie Kazimierzu.”

Joanna Racewicz: „Kazimierz Kutz, wielki, niepokorny, jedyny w swoim rodzaju. Nie przebierał w słowach, z podłością walczył na noże. Ze Śląskiem w duszy, baśniowym, nierealnym, ale też udręczonym jak żadne inne miejsce. Odszedł Mistrz. W niebie jest kolejny boski Reżyser”

Marcin Dorociński: „Nasz stolik obumierał jak stare drzewo: Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Kuba Morgenstern, Tadeusz Konwicki z sąsiedniego stoliczka, aż przyszła kolej na Berezę. Padł po wyjściu z Czytelnika opodal pomnika Witosa, zabrało go pogotowie i zmarł w szpitalu. Zostaliśmy przy stoliku Henia sami i zbliżyliśmy się do siebie. Teraz nie ma Głowy. Jestem ostatni. I nie chodzę do Czytelnika.”, zapisał aktor cytat w sieci i podpisał jego autor - Kazimierz Kutz.

Przy tak wielu pięknych słowach trudno się nie wzruszyć… Panie Kazimierzu, będzie nam Pana bardzo brakowało. 

Kazimierz Kutz na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Fot. ONS

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.