Gwiazdy chore na boreliozę
Fot. Viva
O TYM SIĘ MÓWI

Kurdej-Szatan, Kowalska, Jagielski... Te gwiazdy zmagają się z boreliozą!

Coraz więcej sław przyznało się do niebezpiecznej choroby

Rafał Kowalski 5 maja 2020 15:02
Gwiazdy chore na boreliozę
Fot. Viva

Zaczyna się niegroźnie, ale może być tragiczna w skutkach. Borelioza. To właśnie tę chorobę lekarze określają jako epidemię naszych czasów. W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób zapadających na to schorzenie. W 2017 roku do rejestru dopisano aż 21,5 nowych przypadków choroby, rok temu zaś 20614. Jak ją wykryć, jak leczyć? Historie gwiazd mogą pomóc w odpowiedzi na te pytania.

Gwiazdy cierpiące na boreliozę. Objawy choroby

Wśród osób znanych w Polsce na boreliozę choruje między innymi Barbara Kurdej-Szatan. Tygodnik Wprost przypomina, jak aktorka wykryła schorzenie. Najpierw po prostu bolała ją ręka. Potem pojawiły się jeszcze bóle całego ciała i obrzęk mięśni, które razem składają się na przewlekłe zanikowe zapalenie skóry, czyli klasyczny objaw zakażenia boreliozą, który ujawnia się nawet do kilku lat od ukąszenia kleszcza. Przez chorobę aktorka przez kilka lat nie mogła pozwolić sobie na powiększenie rodziny. Dopiero po przyjęciu serii antybiotyków, problem chwilowo ustał. „Robiłam jakiś czas temu badanie kontrolne, bo w różnych laboratoriach podają inaczej wyniki i wyszło, że ona nadal, niestety, jest. Po prostu dobrze się czuję, więc pewnie jest uśpiona. Na razie jest OK. Miałam tyle pracy, były święta, kompletnie o tym zapomniałam. Ale muszę zrobić szczegółowe badania”, mówiła gwiazda na początku roku w VIVIE!.

Zupełnie inne objawy miał Wojciech Jagielski, który skarżył się na pogarszający się wzrok. To obok zaników pamięci, zaburzeń słuchu czy czucia przesłanki do tego, by stwierdzić, że pacjent cierpi na neuroboreliozę. To odmiana klasycznej wersji boreliozy, która charakteryzuje się dostaniem wywołujących chorobę krętek Borrelii do układu nerwowego.

Z kolei Kasia Kowalska do choroby przyznała się dwa lata temu w programie Kuby Wojewódzkiego. Gwiazda nie zdecydowała się na tradycyjną terapię lekami. Po uzdrowienie poleciała na drugą część globu. „Od paru lat walczyłam z tą nieszczęsną boreliozą i generalnie nie chciałam się poddać leczeniu antybiotykami, bo mój organizm miał wtedy niską odporność. Szukałam różnych metod alternatywnych i znalazłam w Brazylii. Te wyprawy dużo rozjaśniły mi w głowie, uświadomiły, co chcę robić i że tylko ja mam wpływ na swoje życie. Spotkałam się z wieloma szamanami. Generalnie pomógł kontakt z naturą, zero wygód, zero zasięgu komórki. To był bardzo ciężki proces oczyszczania ciała i duszy. Nie sądzę, by był legalny w Polsce”, mówiła piosenkarka w show.

Wśród znanych, którzy chorowali lub chorują na boreliozę należą też: Avril Lavigne, George W. Bush i Magdalena Piekorz. Ta ostatnia miała wiele chwil słabości.  "Ja w tej chorobie przeżywałam momenty na granicy obłędu. Człowiek nieraz myśli, by otworzyć okno i skoczyć", powiedziała znana reżyser w gazecie Wprost.

Do innych objawów choroby dochodzi przede wszystkim rumień wędrujący, który pojawia się od tygodnia do dwóch po ukłuciu kleszcza i ma około 5 centymetrów średnicy. Wraz z nim pacjenci czują najczęściej bóle mięśni, stawów, dreszcze i gorączkę. Nieleczony rumień zaniknie po miesiącu, ale nie oznacza to, że nie dopadła nas borelioza. Później mogą pojawić się inne objawy: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne czy kardiologiczne. Najważniejsze jednak to zwrócić się o pomoc do lekarzy, który postawi diagnozę najlepiej. Rumień bowiem nie występuje zawsze – ma go tylko mniej, niż połowa chorych. Do myślenia dają też inne dane – aż 30% osób, u których stwierdzono zakażenie krętkami Borrelii nie miało nawet pojęcia, że kiedykolwiek ugryzł je kleszcz.

Jeszcze inaczej swoje emocje opisała Barbara Pasek, która wygrała z boreliozą. „Ja swoją ,,przygodę” z przenoszoną, niezdiagnozowaną boreliozą przeżyłam. ,,Przeżyłam” nie jest tu potraktowane przypadkowo – nie chodzi o ,,przeżycie” pięknego doświadczenia, tylko pozostanie po stronie ,,życia”, bo ta franca ma to do siebie, że zabija. Podstępnie, ukradkiem, ale cholernie skutecznie. Wygrałam. Dlatego popełniam ten radosny post, żeby każdemu, kto będzie tego potrzebował pomóc chociaż wpaść na pomysł, że może to ta paskuda spowodowała, że nie pamiętasz wczorajszego wieczoru…”, napisała reporterka Dzień Dobry TVN na swoim blogu. Zaznaczyła też, że w najgorszym momencie choroby miała poza zanikami pamięci, gorączkę, ból głowy, stawów i przechodzące przez ciało prądy. Autorka bloga barbra-belt.pl dodała także, że według niej polscy lekarze mają małą wiedzę na temat objawów boreliozy, dlatego warto obserwować siebie i zdecydować się na dobrej jakości badanie LTT.

Jak leczyć boreliozę? Co jeść?

Dziennikarze tygodnika Wprost, który podjął się analizy tematu epidemii boreliozy zapytali eksperta, jak leczyć tę chorobę. Prof. Dr hab. Brygida Knysz poleciła najpopularniejszą obecnie metodę – branie odpowiednich antybiotyków. Aczkolwiek nie za długie. „W przypadku wskazań do terapii zalecam leczenie zgodnie z wytycznymi uznanych towarzystw lekarskich w Polsce i na świecie. Nie zalecam antybiotykoterapii trwającej miesiące i lata. Brak jest dobrze udokumentowanego uzasadnienia naukowego dla takiego postępowania. Ponadto należy liczyć się z konsekwencjami takiego leczenia: poważną toksycznością leków oraz całkowitym zniszczeniem mikrobiomu jelitowego, tak ważnego dla naszego zdrowia”, wytłumaczyła kierowniczka Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych we Wrocławiu.

Wiele osób sięga także po niekonwencjonalne metody leczenia boreliozy. Mowa najczęściej o ziołach, które według wielu również pomagają łagodzić objawy choroby. Co powinno zadziałać? Specjaliści wymieniają żeń-szeń, koci pazur, rdest japoński, chlorellę zawartą w sproszkowanych algach, czystek, kurkumę, andrographis oraz witaminy C, K2 i K3. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Należy wybierać pokarmy bogate w przeciwutleniacze, probiotyki (zawarte z kiszonkach i jogurtach). Lekarze zwracają też uwagę na dobre właściwości borówek, rzodkiewki, cynamonu, selera, cebuli, czosnku czy szparagów.

Jak przy każdym schorzeniu najważniejsze jest jego rozpoznanie i zaproponowanie przez lekarza najlepszej metody leczenia. Specjaliści podkreślają, że borelioza najczęściej przebiega łagodnie, jeśli tylko w porę się nią zainteresujemy. Warto o tym pamiętać.  

Rafał Szatan, Barbara Kurdej-Szatan, VIVA! styczeń 2018 n
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Wojciech Jagielski na Vital Forum
Fot. ONS

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.