Ekaterini Sakellaropoulou
Fot. Forum
O TYM SIĘ MÓWI

To historyczny moment! Po raz pierwszy prezydentem Grecji została kobieta!

Kim jest Katerina Sakellaropoulou?

Olga Figaszewska 23 stycznia 2020 14:51
Ekaterini Sakellaropoulou
Fot. Forum

W Grecji doszło do przełomowego wydarzenia! Po raz pierwszy w historii kraju prezydentem została… kobieta! Kim jest Katerina Sakellaropoulou?

Kim jest Katerina Sakellaropoulou, nowa prezydent Grecji?

Ta wiadomość wywołała prawdziwe poruszenie. Grecki Parlament wybrał nowego prezydenta.

,,Dla Grecji nadszedł czas, aby otworzyć się na przyszłość. Nie można ukrywać, że społeczeństwo greckie dalej wykazuje się dyskryminacją wobec kobiet. To się teraz zmienia, zaczynając od samej góry", mówił niedawno premier Kyriakos Mistokatis.

Katerina Sakellaropoulou została pierwszą kobietą w Grecji, która otrzymała funkcję głowy państwa. Zastąpi Prokopisa Pavlopoulosa, który kończy swoją kadencję w marcu. W głosowaniu oddało na nią głos 261 deputowanych z 300 osób.

,,To uhonorowanie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i współczesnych Greczynek", mówiła Katerina Sakellaropoulou.

Nowa prezydent pochodzi z Salonik, ma 63 lata. Jest specjalistką prawa konstytucyjnego, ochrony środowiska, sędziną z czterdziestoletnim stażem i prezesem najwyższego sądu administracyjnego. Katerina Sakellaropulu ukończyła studia na paryskiej Sorbonie. Media podkreślają, że jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i działa w temacie ochrony środowiska. Surowe reguły świata polityki poznała dzięki ojcu, który zasiadał w Sądzie Najwyższym. Co wiadomo o jej życiu prywatnym? Polityczka jest rozwódką i mieszka w Atenach.  

TAGI #Grecja

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.