Ekaterini Sakellaropoulou
Fot. Forum
O TYM SIĘ MÓWI

To historyczny moment! Po raz pierwszy prezydentem Grecji została kobieta!

Kim jest Katerina Sakellaropoulou?

Olga Figaszewska 23 stycznia 2020 14:51
Ekaterini Sakellaropoulou
Fot. Forum

W Grecji doszło do przełomowego wydarzenia! Po raz pierwszy w historii kraju prezydentem została… kobieta! Kim jest Katerina Sakellaropoulou?

Kim jest Katerina Sakellaropoulou, nowa prezydent Grecji?

Ta wiadomość wywołała prawdziwe poruszenie. Grecki Parlament wybrał nowego prezydenta.

,,Dla Grecji nadszedł czas, aby otworzyć się na przyszłość. Nie można ukrywać, że społeczeństwo greckie dalej wykazuje się dyskryminacją wobec kobiet. To się teraz zmienia, zaczynając od samej góry", mówił niedawno premier Kyriakos Mistokatis.

Katerina Sakellaropoulou została pierwszą kobietą w Grecji, która otrzymała funkcję głowy państwa. Zastąpi Prokopisa Pavlopoulosa, który kończy swoją kadencję w marcu. W głosowaniu oddało na nią głos 261 deputowanych z 300 osób.

,,To uhonorowanie zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i współczesnych Greczynek", mówiła Katerina Sakellaropoulou.

Nowa prezydent pochodzi z Salonik, ma 63 lata. Jest specjalistką prawa konstytucyjnego, ochrony środowiska, sędziną z czterdziestoletnim stażem i prezesem najwyższego sądu administracyjnego. Katerina Sakellaropulu ukończyła studia na paryskiej Sorbonie. Media podkreślają, że jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i działa w temacie ochrony środowiska. Surowe reguły świata polityki poznała dzięki ojcu, który zasiadał w Sądzie Najwyższym. Co wiadomo o jej życiu prywatnym? Polityczka jest rozwódką i mieszka w Atenach.  

TAGI #Grecja

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.