Mariusz Trynkiewicz, Mariusz T., Płock, Sąd w Płocku, 17.04.2015, Gostynin
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Zakład dla najgroźniejszych przestępców w Polsce jest przepełniony!

Gdzie teraz będą lokowani więźniowie?

Sabina Zięba 26 czerwca 2020 18:05
Mariusz Trynkiewicz, Mariusz T., Płock, Sąd w Płocku, 17.04.2015, Gostynin
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER

Gostynin w województwie mazowieckim nie ma dobrej renomy. To właśnie w tym liczącym niespełna 20 tysięcy mieszkańców miasteczku jest ulokowany ośrodek dla najgroźniejszych polskich przestępców. Swój wyrok odsiaduje tam m. in. „szatan z Piotrkowa”, czyli Mariusz Trynkiewicz. Mimo tego, że w 2014 roku był on tam pierwszym osadzonym, dziś zakład jest już przepełniony. Gdzie od teraz będą trafiać „bestie”?

Więzienie w Gostyninie jest przepełnione

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie działa nieprzerwanie od 2014 roku. Pierwszym osadzonym po odsiedzeniu 25 lat więzienia za zabójstwo czterech chłopców, został Mariusz Trynkiewicz. To tutaj od sześciu lat na mocy tzw. ustawy o bestiach kierowani są sprawcy najcięższych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, lecz powinni być nadal izolowani, gdyż z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przewinienia. 

Początkowo przewidywano, że ośrodek będzie przeznaczony dla niewielkiej ilości, tj. około 20. osób. Z biegiem lat okazało się jednak, że podobnych przypadków jest więcej i zakład jest stale przepełniony. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by część pacjentów przenieść na obserwację do innego miejsca. Rządowe Centrum Legislacji podało, iż: „Jest to konieczne z uwagi na sytuację, jaka powstała w związku ze stałym wzrostem liczby pacjentów kierowanych do ośrodka, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu”.

Wybór padł na Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Zdaniem specjalistów owy ośrodek: „Dysponuje wiedzą, a także doświadczeniem w ocenie ryzyka zachowań przemocowych i ma możliwość wykonywania tego rodzaju obserwacji”.  

więzienie w Gostyninie

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, Gostynin, wnętrza, 26.01.2014
Fot. EAST NEWS

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, Gostynin, 26.01.2014
Fot. EAST NEWS

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, Gostynin, 26.01.2014
Fot. EAST NEWS

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.