Mariusz Trynkiewicz, Mariusz T., Płock, Sąd w Płocku, 17.04.2015, Gostynin
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Zakład dla najgroźniejszych przestępców w Polsce jest przepełniony!

Gdzie teraz będą lokowani więźniowie?

Sabina Zięba 26 czerwca 2020 18:05
Mariusz Trynkiewicz, Mariusz T., Płock, Sąd w Płocku, 17.04.2015, Gostynin
Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER

Gostynin w województwie mazowieckim nie ma dobrej renomy. To właśnie w tym liczącym niespełna 20 tysięcy mieszkańców miasteczku jest ulokowany ośrodek dla najgroźniejszych polskich przestępców. Swój wyrok odsiaduje tam m. in. „szatan z Piotrkowa”, czyli Mariusz Trynkiewicz. Mimo tego, że w 2014 roku był on tam pierwszym osadzonym, dziś zakład jest już przepełniony. Gdzie od teraz będą trafiać „bestie”?

Więzienie w Gostyninie jest przepełnione

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie działa nieprzerwanie od 2014 roku. Pierwszym osadzonym po odsiedzeniu 25 lat więzienia za zabójstwo czterech chłopców, został Mariusz Trynkiewicz. To tutaj od sześciu lat na mocy tzw. ustawy o bestiach kierowani są sprawcy najcięższych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, lecz powinni być nadal izolowani, gdyż z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przewinienia. 

Początkowo przewidywano, że ośrodek będzie przeznaczony dla niewielkiej ilości, tj. około 20. osób. Z biegiem lat okazało się jednak, że podobnych przypadków jest więcej i zakład jest stale przepełniony. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by część pacjentów przenieść na obserwację do innego miejsca. Rządowe Centrum Legislacji podało, iż: „Jest to konieczne z uwagi na sytuację, jaka powstała w związku ze stałym wzrostem liczby pacjentów kierowanych do ośrodka, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu”.

Wybór padł na Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim. Zdaniem specjalistów owy ośrodek: „Dysponuje wiedzą, a także doświadczeniem w ocenie ryzyka zachowań przemocowych i ma możliwość wykonywania tego rodzaju obserwacji”.  

więzienie w Gostyninie

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, Gostynin, wnętrza, 26.01.2014
Fot. EAST NEWS

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, Gostynin, 26.01.2014
Fot. EAST NEWS

Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, Gostynin, 26.01.2014
Fot. EAST NEWS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.