Gienek Loska, VIVA! 2011
Fot. Bart Pogoda i Silvia Sencekova
POŻEGNANIE

Gienek Loska nie żyje. Zwycięzca pierwszej edycji „X Factora” miał 45 lat

Smutną wiadomość potwierdzili jego bliscy

Konrad Szczęsny 10 września 2020 11:18
Gienek Loska, VIVA! 2011
Fot. Bart Pogoda i Silvia Sencekova

Gienek Loska nie żyje. Wokalista i artysta zmarł 9 września 2020 roku wieczorem w wieku 45 lat. Informację potwierdzili jego bliscy. „Na swojej ukochanej Białorusi, w otoczeniu bliskich, odszedł na drugą stronę. Do zobaczenia przyjacielu”, napisano na oficjalnym profilu artysty.

Nie żyje Gienek Loska. Przyczyny śmierci

Od dwóch lat walczył o powrót do zdrowia. Był sparaliżowany. Niestety, Gienek Loska walkę tę przegrał, o czym poinformowały dzisiaj media. Odszedł w otoczeniu najbliższych w rodzinnym mieście Biełoziersku, znajdującym się na Białorusi.

Miejscowe media podają, że przyczyną śmierci zwycięzcy pierwszej polskiej edycji programu „X Factor” był brak możliwości opieki po przebytym udarze, wynikający z pandemii koronawirusa. W rozmowie z serwisem Plotek informację tę potwierdził Prezes Polskiej Fundacji Muzycznej i portal nashaniva.pl.

Gienek Loska miał udar. Był sparaliżowany

O jego osobistym dramacie zaczęło być głośno we wrześniu 2018 roku. Wtedy to wyszło na jaw, że Gienek Loska doznał rozległego udaru mózgu. Niestety, do szpitala trafił dopiero 11 godzin później z powodu problemów z komunikacją. Mimo przeprowadzonej operacji, nie wybudził się ze śpiączki. Stan taki trwał kilka miesięcy.

Gdy już nastąpił przełom, najbliżsi w rozmowie z mediami poinformowali, że artysta jest sparaliżowany i walczy o powrót do sprawności. Wymagał nieustannej opieki specjalistycznej, poddawany był rehabilitacji i innym zabiegom. Rodzina i przyjaciele nie tracili nadziei, że zwycięzca „X Factora” ze zmagań tych wyjdzie zwycięsko... Stało się jednak inaczej. 

Poważny paraliż trwał blisko dwa lata. Gienek Loska przebywał w domu rodzinnym. Zbierano środki finansowe na jego rzecz. Odpowiedzialna za to była Polska Fundacja Medyczna. Niestety, 9 września 2020 roku nastąpiło najgorsze...

Gienek Loska: kariera, X Factor

Polska usłyszała o nim w 2011 roku, gdy wziął udział w pierwszej polskiej edycji „X Factora”. Wcześniej sił próbował m.in. w „Mam talent”, ale tam nie przeszedł nawet do półfinału. Niepozorny, nieco nieśmiały, ale z nietuzinkową osobowością przekonał do siebie jurorów show. Ostatecznie trafił do drużyny Czesława Mozila. Serca widzów podbił naturalnością, niekwestionowanym talentem oraz bezpretensjonalnością. Najbliższy jego sercu był rock i piosenki z tego właśnie repertuaru najczęściej wykonywał.

Ostatecznie okazał się zwycięzcą i w pokonanym polu zostawił Michała Szpaka. 

Muzyka od zawsze była bliska sercu Gienka Loski. Zaczął zajmować się nią w wieku czterech lat. Wtedy również rozpoczął naukę gry na gitarze, która była jego nieodłącznym atrybutem. Talent sprawił, że został zakwalifikowany do szkoły muzycznej, którą ukończył. 

„W 1990 roku założył z przyjaciółmi zespół rockowy „Seven B”, którego był wokalistą. W 1992 roku zdecydowali się przyjechać do Polski i koncertować na ulicach. Po sukcesach i wydaniu aż trzech płyt, zespół zakończył działalność”, przypomina Plotek.

Bliskim Gienka Loska składamy wyrazy współczucia...  

Gienek Loska (Генадзій Лоска) 8.01.1975r - 9.09.2020r Na swojej ukochanej Białorusi, w otoczeniu bliskich, odszedł na drugą stronę. Do zobaczenia przyjacielu.

Opublikowany przez Gienek Loska Band Czwartek, 10 września 2020

Gienek Loska w sesji VIVY!, 2011 rok:

Gienek Loska, VIVA! 2011
Fot. Bart Pogoda i Silvia Sencekova
 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.