Ewa Błaszczyk, VIVA! sierpień 2016
Fot. Ks. Wojtek Drozdowicz
O TYM JEST GŁOŚNO

Fundacja Ewy Błaszczyk otrzymała dotację w wysokości 37 mln zł!

Fundusz Sprawiedliwości sfinansuje utworzenie kliniki Budzik dla dorosłych

Olga Figaszewska 12 lutego 2019 07:51
Ewa Błaszczyk, VIVA! sierpień 2016
Fot. Ks. Wojtek Drozdowicz

Dziewiętnaście lat temu córka Ewy Błaszczyk zapadła w śpiączkę. Aktorka od tamtej pory walczy o to, by Ola odzyskała świadomość i wróciła do zdrowia. Cierpienie przekuła w działanie. Tak powstała klinika Budzik, w której do tej pory wybudziło się 62 pacjentów. Niedawno aktorka ogłosiła, że wkrótce zostanie otwarty nowy oddział Budzika dla dorosłych znajdujących się w śpiączce. Jest to możliwe dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości. Fundacja Akogo? otrzyma dotację w wysokości ponad 37 milionów złotych na budowę nowoczesnej kliniki przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.

Dotacja dla fundacji Akogo?

Do stworzenia kliniki Ewę Błaszczyk zainspirował profesor Franz Gerstenbrand, światowy autorytet w dziedzinie neurologii, u którego szukała konsultacji i nadziei. „Kiedy usłyszał, że nie ma u nas czegoś takiego, jak specjalistyczny szpital dla dzieci w śpiączce i nie istnieje żaden program ich leczenia, powiedział mi: "Jak nie ma, to trzeba to założyć. Jest pani osobą publiczną, będzie pani łatwiej niż innym", wyznała Ewa Błaszczyk w rozmowie z Justyną Kobus.

Tak narodziła się wspaniała idea, która dziś niesie niesamowitą pomoc. Od początku nie było jednak kolorowo… Aktorka spotykała się ze sceptycznym nastawieniem. „Nie przejmowałam się tym, że część środowiska medycznego wyśmiewa się, że aktorka będzie budzić dzieci, przyjadą do niej koleżanki i będą wybudzać, ha ha. Myślałam, no dobra, śmiej się, ale dlaczego ma do mnie przyjść koleżanka? Do mnie przyjdzie wybitny profesor w tej dziedzinie. I tak się zaczęło…”, mówiła z kolei w rozmowie z Wprost.

Klinika Budzik dla dorosłych

Wkrótce powstanie oddział dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim. Będzie posiadał również specjalistyczną stację naukowo-badawczą. Teraz wszystko wydaje się prostsze dzięki dotacji. ,,Projekt Budzik dla dorosłych wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków”, czytamy na stronie fundacji. Zbigniew Ziobro przekazał jej założycielce kwotę ponad 37 mln złotych. Pierwszych pacjentów klinika chce przyjąć w ciągu trzech lat. Dzięki wsparciu i środkom, pacjenci będą mogli liczyć na najnowsze technologie i programy eksperymentalne. Oddział zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, diagnostyczny, medyczny czy obrazowy.

„Fundacja „Akogo?” i Klinika „Budzik” to miejsca zakorzenione w świadomości wszystkich Polaków, którzy mają w sobie empatię, wrażliwość na ludzkie cierpienie i krzywdę. Pani Ewa Błaszczyk potrafiła piękną ideę przekuć na konkretną pomoc i stworzyć zespół wspaniałych ludzi. Doprowadziła do utworzenia pierwszej Kliniki „Budzik”, która czyni niemal cuda, przywracając dzieci w śpiączce z powrotem do życia ”, mówił Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

Ewa Błaszczyk nie ukrywała swojej radości. Kolejne marzenie właśnie się spełnia. „To dla nas szczególny dzień, który pozwoli nam spokojnie spać, spokojnie planować i budować. Jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych. Wsparcie daje nam spokój w jej tworzeniu. Chcę podziękować wszystkim, którzy dostrzegają wysiłek, żeby to zrobić, bo naprawdę warto. Obserwujemy w Fundacji, że jakaś „niebieska reżyseria” towarzyszy nam przez lata działalności”, mówiła aktorka. 

Ewa Błaszczyk, klinika Budzik dla dorosłych
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Ewa Błaszczyk, klinika Budzik dla dorosłych
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.