Sanna Marin
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Sanna Marin została najmłodszą premierką świata! 

Co o niej wiemy?

Olga Figaszewska 9 grudnia 2019 20:51
Sanna Marin
Fot. East News

Będzie najmłodszą urzędującą premierką na świecie! Sanna Marin zostanie szefową rządu Finlandii! Co wiemy o jej życiu?

Najmłodsza premier świata

Sanna Marin ma 34 lata i za chwile zostanie szefową rządu Finlandii. Zajmowała stanowisko ministra transportu i komunikacji. Dlaczego ona? Została wytypowana z grona kandydatów zaraz po dymisji dotychczasowego premiera. Antti Rinn zdecydował się odejść ze stanowiska ze względu na sytuację w kraju.

Jego miejsce zamie Sanna Marin - reprezentantka Socjaldemokratycznej Partii Finlandii. Tak postanowiono po przeprowadzeniu wewnątrzpartyjnych wyborów. Polityczka miała już okazję pokazać swój talent. Marin współtworzyła sukces partii. To przede wszystkim dzięki jej zaangażowaniu zwyciężyła w wyborach parlamentarnych.

„Nigdy nie myślałam o moim wieku i płci, myślę o powodach, dla których zainteresowałam się polityką i tych sprawach, dla których zdobyliśmy zaufanie elektoratu”, mówiła w rozmowie z dziennikarzami.

To na pewno jeden ze znaczących momentów w światowej polityce. Sanna będzie trzecią kobietą, która pojawi się na stanowisku premiera. Warto podkreślić, że będzie współpracowała w rządzie z pozostałymi czterema przedstawicielkami partii koalicyjnych: 32-letnią Katri Kulmini z Partii Centrum, 32-letnią Li Andersson z Sojuszu Lewicy, 34-letnią Maria Ohisalo z Ligi Zielonych, a także 55-letnią Anna-Maria Henriksson ze Szwedzkiej Partii Ludowej Finlandii.   

Wszystko wskazuje na to, że Marin odbierze nominację 10 grudnia. Dzięki temu 12 grudnia pojawi się jako premierka Finlandii na szczycie przywódców UE w Brukseli.

Kim jest Sanna Marin?

Sanna Marin jest związana z Markusem Räikkönenem. W styczniu 2018 roku powitali na świecie córeczkę. Sama była wychowywana przez parę jednopłciową. 

„Pochodzę z tęczowej rodziny, a to, oczywiście, wpływa na fakt, że równość płci, i ogólnie kwestie równouprawnienia oraz prawa człowieka są dla mnie ważne ”, mówiła. Dlatego za swój cel obrała sobie działanie na rzecz jednoczenia społeczeństwa.

Dopiero od siedmiu lat działa politycznie, ale w tym czasie zyskała sympatię i zaufanie społeczeństwa. To potwierdzają lokalne media. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Jest profesjonalna i z łatwością odnajduje się na politycznej arenie.

„Miniony tydzień był niezwykły. Nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość. Teraz potrzebne są słowa i czyny, aby zbudować zaufanie wszystkich partii rządowych”, zdradziła. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.