Kinga Rusin, Viva! 2012
Fot. Marlena Bielińska
O TYM JEST GŁOŚNO

Rusin, Rubik, Korwin-Piotrowska... Gwiazdy wypowiadają wojnę wyspie śmieci!

Filmik nagrany w Dominikanie przeraża...

Rafał Kowalski 18 lipca 2018 15:58
Kinga Rusin, Viva! 2012
Fot. Marlena Bielińska

Kinga Rusin, Anja Rubik i Karolina Korwin-Piotrowska po raz kolejny zabrały głos w ważnej sprawie. W ostatnich godzinach gwiazdy zwróciły uwagę na problem zalewających Ziemię odpadów. Za przykład tego jak bardzo sytuacja jest poważna, posłużył film z Dominikany, której mieszkańcy powoli nie radzą sobie z ogromną wyspą śmieci dryfujących po wodzie...

Gwiazdy o sytuacji w Dominikanie

Jako pierwsza przerażające wideo udostępniła na swoim Instagramie Anja Rubik. Modelka wyjaśniła, na czym dokładnie polega problem dominikańskiej ludności oraz zraportowała, jak sytuacja wygląda po pierwszej próbie pomocy. Zostało zrobione w Santo Domingo, stolicy Republiki Dominikańskiej, gdzie organizacja Parley i inni pracują ramię w ramię z wojskiem i radą miejską. Ponad 500 pracowników publicznych zostało zmobilizowanych do przeprowadzenia operacji oczyszczania wody. W trzech pierwszych dniach sprzątania przechwyciliśmy ponad 30 ton plastiku. Mimo wszystko jeszcze dużo pracy przed nami. Kolejny etap już w najbliższą sobotę. Jeśli jesteś na wyspie i chciałbyś się zaangażować, napisz do nas wiadomość prywatną!, zachęciła Rubik.

Sprawa poruszyła także Karolinę Korwin-Piotrowską i Kingę Rusin, które też udostępniły wideo w Internecie. Prowadząca Dzień dobry TVN dodała, że problem dotyczy także Polaków.  Jak to możliwe? Powiecie, że to nie u nas... Polacy zużywają najwięcej w Europie torebek foliowych, blisko 500 rocznie na głowę jednego mieszkańca (w Danii 4 sztuki), kupują też najwięcej wody w plastikowych butelkach (!) wydając na nią ponad 6 MILIARDÓW rocznie (!!!), chociaż ta w kranie nadaje się do picia, no i zawsze można założyć filtr... Jednocześnie w Polsce utylizuje się ZALEDWIE 11% odpadów! TAK, to są też NASZE śmiecie! Czas na lniane torby na zakupy, wodę z kranu pitą ze szklanki, słomki ze słomy, talerze ze szkła, sztućce z metalu, zaapelowała Rusin na Instagramie.

Sytuacja na Dominikanie wygląda poważnie, jednak kierując się zasadą myśl globalnie, działaj lokalnie, my także możemy pomóc. Kilka zmian nawyków, o których napisała Kinga Rusin to dobry początek do życia zgodnego z naturą. Zachęcamy!  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.