Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Już od dziś obowiązuje zakaz handlu niektórymi produktami!

Czego nie kupimy w galeriach przez najbliższe kilkanaście dni?

Sabina Zięba 14 marca 2020 15:00
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Podczas konferencji prasowej w piątkowy wieczór 13 marca, premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Wiąże się to m. in. z zakazem przyjazdu do naszego kraju cudzoziemców, 14-dniową kwarantanną domową dla obywateli wjeżdżających na terytorium RP czy zawieszeniem międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych oraz kolejowych. Wiadomo także, że na terenie całego kraju zostanie ograniczona działalność niektórych sklepów. Czego nie kupimy w najbliższym czasie?

Zakaz handlu w dobie koronawirusa

W nocy z piątku na sobotę Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Podano szczegóły związane z zamknięciem centrów handlowych i innych obiektów w związku z koronawirusem - od 14 marca obowiązuje całkowity zakaz handlu niektórymi produktami aż do odwołania. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wstępnie będzie to 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20.

Owe przepisy dotyczą sprzedawców działających w obiektach handlowych mających więcej niż 2 tys. metrów kwadratowych. Jest w nich zabroniony handel wyborami tekstylnymi, odzieżą, obuwiem, wyrobami skórzanymi, meblami, sprzętem oświetleniowym, sprzętem RTV i AGD, a także artykułami piśmiennymi oraz księgarskimi. Warto jednak wiedzieć, że małe punkty i sklepy z tym asortymentem poza galeriami handlowymi, mogą normalnie funkcjonować. W obiektach handlowych otwarte znajdziemy wyłącznie apteki, sklepy spożywcze, drogerie czy pralnie. 

Ponadto podano, iż obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Zamknięto też wszystkie kina, siłownie, kluby fitness, restauracje (wyjątkiem są te, które serwują jedzenie na wynos), bary oraz obiekty noclegowe turystyczne. 

Myślicie, że dzięki takim zabiegom szybko pozbędziemy się koronawirusa?  

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.