Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Na koronawirusie się nie skończy? Eksperci ostrzegają przed nowym zagrożeniem!

Może wystąpić na terenie Polski już tej jesieni

Redakcja VIVA! 30 października 2020 13:00
Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się z dnia na dzień. Według danych Ministerstwa Zdrowia, tylko wczoraj zanotowano 21629 nowych przypadków zakażeń koronawirusem oraz 202 zgony na COVID-19! Szpitale na terenie całego kraju alarmują, że sytuacja jest niezwykle poważna. W szpitalach brakuje miejsc dla chorych oraz personelu do pracy, SOR-y wręcz pękają w szwach, na wyniki testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 trzeba czekać co raz to dłużej. Tymczasem eksperci ostrzegają przed nowym zagrożeniem! 

Ptasia grypa w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega przed ryzykiem wystąpienia na terenie Europy wysoce zjadliwej grypy ptaków. W ostatnich miesiącach na terenie Rosji i Kazachstanu odnotowano setki ognisk choroby u drobiu oraz dzikiego ptactwa. "Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce", ostrzega także Główny Inspektorat Weterynarii. 

Choć jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy grypa stanowi zagrożenie także dla człowieka, z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla rolników. W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia w Polsce grypy ptaków, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji, do których stosować należy się w trakcie właśnie takiego ryzyka. W przypadku, kiedy wystąpią w Polsce ogniska ptasiej grypy, będzie to kolejne obciążenie gospodarki naszej kraju.  

gołębie
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.