Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Na koronawirusie się nie skończy? Eksperci ostrzegają przed nowym zagrożeniem!

Może wystąpić na terenie Polski już tej jesieni

Redakcja VIVA! 30 października 2020 13:00
Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się z dnia na dzień. Według danych Ministerstwa Zdrowia, tylko wczoraj zanotowano 21629 nowych przypadków zakażeń koronawirusem oraz 202 zgony na COVID-19! Szpitale na terenie całego kraju alarmują, że sytuacja jest niezwykle poważna. W szpitalach brakuje miejsc dla chorych oraz personelu do pracy, SOR-y wręcz pękają w szwach, na wyniki testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 trzeba czekać co raz to dłużej. Tymczasem eksperci ostrzegają przed nowym zagrożeniem! 

Ptasia grypa w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega przed ryzykiem wystąpienia na terenie Europy wysoce zjadliwej grypy ptaków. W ostatnich miesiącach na terenie Rosji i Kazachstanu odnotowano setki ognisk choroby u drobiu oraz dzikiego ptactwa. "Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce", ostrzega także Główny Inspektorat Weterynarii. 

Choć jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić, czy grypa stanowi zagrożenie także dla człowieka, z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla rolników. W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia w Polsce grypy ptaków, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji, do których stosować należy się w trakcie właśnie takiego ryzyka. W przypadku, kiedy wystąpią w Polsce ogniska ptasiej grypy, będzie to kolejne obciążenie gospodarki naszej kraju.  

gołębie
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.