Fot. Instagram
O TYM SIĘ MÓWI

Eminem obchodzi dziś 45 urodziny! Co wiemy o jednym z najlepszych raperów wszech czasów?

Sabina Zięba 17 października 2017 13:00
Fot. Instagram

Eminem, czyli Marshall Bruce Mathers III, to jeden z największych światowych raperów. Żywa legenda. Mimo ciężkiego dzieciństwa, został piętnastokrotnym zdobywcą Nagrody Grammy oraz laureatem Oscara. Jest doskonałym przykładem na to, że warto walczyć o własne marzenia i gdy tylko się chce, można zdobyć wszystko... Jak osiągnął taki sukces?

Polecamy też: Zdjęcia gwiazd bez retuszu?! To się nie zdarza! Zobaczcie najbardziej spektakularne „photoshopowe’’ wpadki!

Kariera Eminema

Marshall urodził się 17 października 1972 roku w St. Joseph. Jego ojciec, Marshall Mathers Jr., zostawił rodzinę, gdy Eminem miał półtora roku. Dorastał wyłącznie z matką w skrajnym ubóstwie. W wieku 12 lat przeprowadzili się do Detroit, w okolice 8 Mili. Dwa lata później był już fanem hip-hopu, a wszystko za sprawą zespołu Beastie Boys, oraz ścieżki dźwiękowej filmu „Reckless”, którą dostał od swojego wujka Ronniego.

W liceum zaczął zdobywać doświadczenie jako raper - brał udział w bitwach na słowa tzw. freestyle'u, przez co zdobył uznanie rówieśników i podziemnych odbiorców tego rodzaju muzyki. Niestety na innych polach nie szło mu już tak dobrze - w wieku 17 lat został wyrzucony ze szkoły ze względu na wagary i negatywne oceny. Dwa lata później zmierzył się z kolejną tragedią, bo jego wujek popełnił samobójstwo, strzelając sobie ze strzelby w głowę.

Polecamy też: Dziś zachwyca się nimi cały świat, kiedyś byśmy nawet na nich nie spojrzeli... Zobaczcie szokujące metamorfozy 10 światowych przystojniaków!

Po zakończeniu nauki, Eminem pracował gotując i zmywając w restauracji Gilbert's Lodge w St. Clair Shores. Równocześnie należał do wytwórni należącej do braci Jeffa i Marka Bassów i to właśnie w niej wydał swój debiutancki album „Infinite” z 1996 roku, który został źle przyjęty przez krytyków, a także w ogóle się nie sprzedawał. Miał wtedy 24 lata. W swoich utworach opowiadał o losach swojej rodziny i trudnościach w utrzymaniu nowo narodzonej córeczki Haillie Jade Scott, kiedy to ledwo potrafił utrzymać samego siebie. Te wydarzenia oraz nadużywanie alkoholu i narkotyków doprowadziły do nieudanej próby samobójczej.

Drzwi do wielkiej kariery otworzyły się przed nim po zdobyciu drugiego miejsca na olimpiadzie freestyle'owej Rap Olympics w Los Angeles w 1997 roku oraz wygrana Wake Up Show's Freestyle Performer Of The Year. Wtedy to Jimmy Iovine, prezes Interscope Records, poprosił go o demo, które następnie puścił producentowi muzycznemu Dr. Dre. Pewnego dnia Dre skontaktował się z Marshallem i umówili się na spotkanie. Producent był przekonany, że Eminem jest czarnoskórym muzykiem, także spore zaskoczenie wywołał widok blondyna w żółtej bluzie, który, jak wspomina „Wyglądał wtedy jak ptaszek Tweety”. Dr. Dre w jednym z wywiadów dodał również: „Ludzie z wytwórni odradzali mi współpracę z białym raperem, ale od samego początku byłem przekonany, że on ma talent. (...) Nigdy nie pracowało mi się z nikim tak dobrze. Chyba że ze Snoop Doggiem”.


Eminem, Dr. Dre i Snoop Dogg podczas gali MTV w 1999 roku.

Polecamy też: Drakońskie diety, by uzyskać wymarzoną rolę?! Zobacz, kto jest zdolny do największych poświęceń!

Eminem w 1998 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Dr. Dre, a już rok później wydał swój pierwszy studyjny album pt. „The Slim Shady LP”. Płyta zdobyła pozytywne recenzje i stała się jednym z najbardziej popularnych krążków 1999, pod koniec roku stając się potrójną platyną. Z płyty tej pochodzi pierwszy wielki hit artysty „My Name Is”. Wtedy to zaczęła się wielka przyjaźń między Marshallem, a Dr. Dre, którzy do dziś wspólnie stworzyli wiele hitów, m. in. „What's The Difference” czy „I need a Doctor”.

W 2000 roku Eminem wydał kolejny krążek, „The Marshall Mathers LP”. Płyta sprzedała się w 1 760 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu, bijąc rekord ustanowiony przez „Doggystyle” Snoop Dogga jako najszybciej sprzedający się album hip-hopowy oraz „Baby One More Time” Britney Spears, jako najszybciej sprzedający się album solowy w historii Stanów Zjednoczonych. Pierwszy singiel „The Real Slim Shady” odniósł sukces i stworzył wiele kontrowersji, poprzez obrażanie gwiazd i tworzenie wątpliwych twierdzeń na ich temat. W tym samym roku, Eminem jako pierwszy biały człowiek znalazł się na okładce magazynu „The Source”.W kolejnych latach raper wydawał kolejne hitowe albumy. W 2002 „The Eminem Show”, w 2004 „Encore”, w 2005 „Curtain Call: The Hits” (płyta podsumowująca dotychczasową karierę Marshalla), w 2009 roku, po przerwie spowodowanej sprawami osobistymi, „Relapse”, w 2010 „Recovery” (z którego pochodzą takie hity, jak m. in. „Not Afraid” czy „Space Bound”), a w 2013 „The Marshall Mathers LP 2”. Wszystkie odniosły spektakularny sukces na całym świecie.

Eminem miał  krótki epizod w 2001 roku w filmie „The Wash: Hiphopowa myjnia”, a oficjalnie zadebiutował w Hollywood z pół autobiograficznym filmem „8. Mila”, wydanym w listopadzie 2002 roku, w którym zagrał główną rolę. Eminem powiedział, że film nie jest częścią jego życia, tylko przedstawieniem trudów dorastania w Detroit. Nagrał kilka piosenek na ścieżkę dźwiękową, w tym „Lose Yourself", za który zdobył Oscara za najlepszą piosenkę w 2003 roku, jako pierwszy w historii utwór rap. 21 października 2008, Eminem wydał swoją autobiografię zatytułowaną „The Way I Am”, która szczegółowo opisuje jego zmagania z ubóstwem, narkotykami, sławą, zawód miłosny i depresje, a także opowieści o jego drodze do sławy. Do dziś mimo wielu petycji fanów, raper nigdy nie wystąpił w Polsce.

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.