Elżbieta Starostecka, Włodzimierz Korcz, Viva! 25/2018
Fot. Krzysztof Opaliński
TYLKO U NAS!

Dlaczego Elżbieta Starostecka na wiele lat zniknęła z wielkiego ekranu? 

Tęskni za dużą rolą?

Olga Figaszewska 14 grudnia 2018 08:55
Elżbieta Starostecka, Włodzimierz Korcz, Viva! 25/2018
Fot. Krzysztof Opaliński

Elżbieta Starostecka zyskała ogromną sławę i sympatię widzów rolami w Trędowatej, Nocach i dniach czy Czarnych chmurach. Wtedy była gotowa rzucić aktorstwo dla ukochanego i wyjechać za granicę. Od wielu lat nie  widujemy jej na dużym ekranie. „Muszę coś robić, mieć świadomość, że nie kostnieję”, mówi w rozmowie z Aliną Mrowińską w świątecznym wydaniu VIVY!. Czy Elżbieta Starostecka tęskni za dużą rolą? 

Myśleliście w latach 80., żeby wyjechać z Polski na stałe?

Włodzimierz: Kiedy ogłoszono stan wojenny, powiedzieliśmy sobie, że wyjeżdżamy, jak tylko pojawi się jakaś możliwość. Nie wiedzieliśmy, jak się w tym wszystkim odnaleźć.

Pani była gwiazdą, po swoich największych rolach w „Nocach i dniach”, „Czarnych chmurach”, „Trędowatej”. Wyjazd równał się rezygnacji z zawodu.

Włodzimierz: U mnie też, mógłbym co najwyżej grać w knajpach. Niewielu muzykom udało się zaistnieć na zachodnim rynku. Konkurencja jest ogromna. Pamiętam, jak chodziłem po Nowym Jorku i słyszałem ulicznych muzyków. To, co oni wygrywali na saksofonach, gitarach, perkusjach, było pięć razy lepsze od mojego grania. Nie wierzyłem, że miałbym tam jakąkolwiek szansę.

Elżbieta: Gdybyś miał szansę pracować na Zachodzie, bez żalu rzuciłabym aktorstwo.

Naprawdę bez żadnego żalu?

Elżbieta: Wtedy tak myślałam. Coś bym sobie znalazła. Może założyłabym jakiś teatrzyk dla Polonii, może projektowałabym wnętrza… Na pewno musiałabym się czymś zająć. Teraz też od wielu lat nie gram, ale muszę coś robić, mieć świadomość, że nie kostnieję.

Tęskni Pani za dużą, ciekawą rolą?

Elżbieta: Mam coś takiego w naturze, co pozwala mi się pogodzić ze stanem, jaki jest. O nic nie zabiegam. Przez cały okres mojej pracy zawodowej nigdy nie byłam w gabinecie dyrektora teatru, żeby go prosić o rolę. Nigdy sobie niczego nie załatwiałam.

Nie dzwoniła Pani do reżyserów filmów, że to jest rola właśnie dla Pani?

Elżbieta: Nigdy w życiu.

Włodzimierz: Umarłaby ze wstydu.

Elżbieta: To jest tak zwana siła przebicia, bardzo pomocna w zawodzie. To, że jej nie mam, jest jakąś ułomnością. Wcale się tym nie szczycę. Z przyjemnością zagrałabym, ale dla mnie warunkiem jest dobry, ciekawy materiał, w którym mogłabym porzeźbić, coś ważnego widzom przekazać. Fascynuje mnie wchodzenie w skomplikowane osobowości. Natomiast tak, żeby tylko być i pokazywać się? W ogóle mnie to nie interesuje.

Nawet przez chwilę nie zachłysnęła się Pani sławą, popularnością?

Włodzimierz: Elżbieta nigdy w życiu prywatnym nie była gwiazdą. Jest jedyną znaną mi osobą, która nawet przez jedną sekundę nie zachłysnęła się sławą. Znam co najmniej kilkadziesiąt osób, które zdobyły olbrzymią popularność. I każda z nich przeżywała jakiś zawrót głowy.

Elżbieta: Jeśli cokolwiek robiłam, to chciałam, żeby Jemu się podobało. Publiczności oczywiście też, ale Włodek był najważniejszy.

Włodzimierz: Piszę, jest druga w nocy i coś mi nie idzie, nie jestem pewien, czy to dobre. Budzę żonę, ona schodzi i mówi, czy muzyka ma sens, czy nie. Jeżeli powie mi, że ma wątpliwości, wywalam i piszę od nowa. 

Elżbieta Starostecka w filmie Trędowata

Elżbieta Starostecka, Trędowata
Fot. INPLUS/East News

Co w nowej VIVIE! 25/2018?!

Elżbieta Starostecka i Włodzimierz Korcz o miłości, która przetrwa wszystko. Monika Miller o tragicznej śmierci ojca Leszka Millera Jr. Krystyna Janda w optymistycznej rozmowie, jak nie poddać się losowi i robić to, co się kocha. Leszek Czajka o impulsie, który zmienił jego życie. Dramat na norweskim dworze. Poruszająca historia księżnej Mette-Marit. Kim jet kobieta, która pomogła tysiącom ludzi, a sama na pomoc nie może liczyć?

okładka VIVA! Krystyna Janda, lekka
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?