Elle Macpherson
Fot. Instagram @ellemacphersonofficial
O TYM JEST GŁOŚNO

Elle Macpherson związała się z ośmieszonym przywódcą ruchu antyszczepionkowego!

Andrew Wakefield ma naśladowców i wrogów na całym świecie

Weronika Kostyra 18 lipca 2018 09:59
Elle Macpherson
Fot. Instagram @ellemacphersonofficial

Elle Macpherson u szczytu swojej kariery w modelingu była w latach 80. To wtedy zabiegali o nią najwięksi projektanci, a magazyn Time nadał jej przydomek The Body. Teraz znów zrobiło się o niej głośno za sprawą nowego związku byłej modelki. Partnerem Elle został kontrowersyjny brytyjski lekarz Andrew Wakefield – najważniejszy działacz ruchu antyszczepionkowego na świecie.

Kim jest Andrew Wakefield?

Australijska supermodelka i bizneswoman została niedawno sfotografowane ze skompromitowanym naukowcem. Wakefield jest twórcą współczesnego ruchu sprzeciwiającego się szczepieniom. Został jego twarzą i najaktywniejszym działaczem. Ma zarówno naśladowców, jak i wrogów na całym świecie. W swoich publikacjach powiązał szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) z autyzmem i chorobami jelit. W 1998 roku opublikował kontrowersyjny artykuł, po którym poziom szczepień w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadł (z około 90% do 70%).

Jego teorie zostały obalone w 2004 roku. Okazało się wtedy, że wyniki badania zostały sfałszowane. W swoich badaniach dopuszczał się rażących naruszeń, narażania dzieci na niebezpieczeństwo, a także fałszowania danych. Publikacja została wycofana przez czasopismo Lancet w 2010, a sam Andrew Wakefield otrzymał naganę od sądu lekarskiego i został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza w Wielkiej Brytanii z powodu nieetycznego zachowania.

Nie zrezygnował jednak ze swoich przekonań – podróżuje po świecie i głosi swoje kontrowersyjne poglądy. Choć jego teoria została obalona, odsetek osób zaszczepionych w Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje zbyt niski, by zapewnić odporność populacyjną zalecaną przez WHO.

Wraz z rodziną przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, jednak w 2017 roku rozstał się z żoną. Wtedy też zaczął spotykać się z Elle Macpherson. 

Andrew Wakefield, guru antyszczepionkowców
Fot. Getty Images

Andrew Wakefield z byłą żoną

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.