Eddie Van Halen, Los Angeles, 1991
Fot. Getty Images
POŻEGNANIE

Wielkie sukcesy w cieniu potwornej choroby. Nie żyje wirtuoz gitary, Eddie Van Halen

Miał 65 lat. Zmarł po długiej walce z rakiem

Konrad Szczęsny 7 października 2020 11:04
Eddie Van Halen, Los Angeles, 1991
Fot. Getty Images

Najlepszy gitarzysta wszech czasów, wirtuoz gitary, legenda. Eddie Van Halen zmarł w szpitalu w Santa Monica w wieku 65 lat po długiej walce z rakiem krtani. To ogromny cios dla świata muzyki. 

Eddie Van Halen nie żyje - przyczyny śmierci, długa walka z rakiem

Wiadomość o jego odejściu przekazał wczoraj wieczorem syn. 

„Nie mogę uwierzyć, że muszę to napisać, ale mój ojciec, Edward Lodewijk Van Halen, przegrał dziś rano swoją długą i żmudną walkę z rakiem. Moje serce jest rozdarte i nie sądzę, abym w pełni wydobrzał po jego stracie”, przekazał we wtorek 6 października na Twitterze syn gitarzysty, Wolfgang Van Halen.

Artysta zmagał się z ostatnich latach życia z nowotworem. Zmarł w szpitalu w Santa Monica w Kalifornii. Miał 65 lat. Po raz pierwszy diagnozę – raka języka – postawiono w 2000 roku. Po dwóch latach chorobę udało się jednak spacyfikować, Eddie Van Halen przeszedł między innymi operację usunięcia fragmentu narządu. Po kilku latach pojawiły się przerzuty na gardło. Sam muzyk twierdził, że przyczyną mogły być... metalowe kostki do gitary, które w trakcie koncertów często wkładał do ust.

Od kilku lat regularnie latał do Niemiec, gdzie poddawał się radioterapii. Miała ona skutecznie zatrzymać rozwój choroby. Niestety, lekarze ze szpitala w Santa Monica poinformowali, że w ostatnich miesiącach u artysty pojawiły się przerzuty, m.in. do mózgu.

Kim był Eddie Van Halen? Przebój „Jump”, zespół Van Halen, kariera

Wirtuoz gitary przyszedł na świat 26 stycznia 1955 roku w Holandii jako Edward Lodewijk Van Halen. Źródła nie są zgodne co do miasta, w którym się urodził: jedne podają Amsterdam, inne Nijmegen, do którego jego rodzina przeniosła się tuż po narodzinach chłopca. Starszy brat gitarzysty, Alex, również jest muzykiem. Gra na perkusji. Cała rodzina jest zresztą muzykalna. Gdy przyszły wirtuoz miał 7 lat, przenieśli się do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali w Kalifornii. To ojciec namawiał syna, by uczył się gry na instrumentach. Naukę rozpoczął jeszcze w Holandii.

Eddie Van Halen zmienił oblicze muzyki rockowej. Grał na gitarze oraz perkusji, największy wpływ na jego twórczość miał Jimi Hendrix. Jednak Amerykanin holenderskiego pochodzenia był w wielu kwestiach pionierem, wymyślił i opatentował kilka praktycznych technik gry na gitarze. Wyznaczał trendy, zmienił oblicze muzyki rockowej.

Był założycielem słynnego zespołu Van Halen, który powstał w 1972 roku - początkowo pod nazwą Mammoth. W ciągu działalności wylansował takie hity, jak „Jump”, „Dreams”, „Runnin' With the Devil”, „Panama” czy „Why Can't This Be Love”. Wydali 12 świetnie przyjętych przez publiczność i krytyków płyt, które sprzedały się w łącznym nakładzie 80 milionów egzemplarzy!

W 2003 r. Eddie Van Halen uplasował się na 70., pozycji a w 2011 roku na 8. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Z kolei w 2004 roku sklasyfikowano go na 5. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów magazynu „Guitar World” (za Onet.pl).

To on zagrał również słynną solówkę w „Beat It” Michaela Jacksona.

Eddie Van Halen: życie prywatne. Dwa małżeństwa, uzależnienia

W życiu zmagał się z wieloma uzależnieniami. Najsilniejszymi z nich był alkohol oraz papierosy. Palił do dwóch paczek dziennie przez cały okres dorosłości. Od 2008 pozostawał trzeźwy. W wywiadach przyznawał również, że zdarzało mu się sięgać po narkotyki.

A życie osobiste? Na ślubnym kobiercu stawał dwa razy. Po raz pierwszy 11 kwietnia 1981 roku z aktorką Valerie Bertinelli, nad Wisłą kojarzoną przede wszystkim z rolą w serialu „Tylko Manhattan”. Poznali się na koncercie grupy Van Halen w Shreveport w Luizjanie. Doczekali się syna. Wolfgang „Wolfie” William (imię nadano mu na cześć Wolfganga Amadeusza Mozarta) przyszedł na świat 10 lat po ich ślubie, 16 marca 1991 roku. Co ciekawe, w 2007 roku – za namową ojca – dołączył do jego grupy jako basista, gdy z formacji odszedł Michael Anthony. 

Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Po 20 latach, w 2001 roku, wystąpili o separację. W 2007 roku ostatecznie się rozwiedli, jednak do końca łączyły ich przyjacielskie relacje.

Dwa lata po zakończeniu pierwszego małżeństwa Eddie Van Halen ożenił się po raz drugi, także z aktorką, ale również kaskaderką Janie Liszewski (znaną choćby z produkcji „Od zmierzchu do świtu”). Nie mieli dzieci.  

Eddie Van Halen w roku narodzin syna, 1991:

Eddie Van Halen, Los Angeles, 1991
Fot. Getty Images

Eddie Van Halen w 1978 roku:

Eddie Van Halen, Los Angeles, 1978
Fot. Fin Costello/Redferns/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.