Iwona Wieczorek
Fot. Materiały policyjne
O TYM SIĘ MÓWI

Po dwóch tygodniach od premiery książki, wznowiono poszukiwania Iwony Wieczorek!

Zaginęła osiem lat temu... Miała wtedy 19 lat

Gabriela Czernecka 19 grudnia 2018 12:53
Iwona Wieczorek
Fot. Materiały policyjne

Policja wznowiła poszukiwania zaginionej osiem lat temu Iwony Wieczorek. „Dzisiejsze czynności w tej sprawie wynikają z ciągłej pracy nad sprawą i kolejnych analiz, nie zaś z ostatnich publikacji dotyczących zaginionej”, tłumaczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, odwołując się tym samym do premiery książki Janusza Szostaka Co się stało z Iwoną Wieczorek?. Autor publikacji wyjawił ostatnio, co jego zdaniem stało się z dziewiętnastolatką, ale jak do tej pory powstało wiele hipotez na temat jej zaginięcia. Czy śledczym uda się w końcu rozwikłać tę zagadkę? 

Tajemnicze zaginięcie Iwony Wieczorek

Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Wracała wówczas z dyskoteki do domu. Ostatni raz widziano ją niedaleko jednego z parków w Gdańsku. Chwilę później przepadła bez śladu. Mimo upływu lat, mama Iwony Wieczorek, Iwona Kinda, nie przestała szukać córki. Na pytanie dlaczego Iwona Wieczorek zaginęła i co się z nią dzieje, śledczy wciąż nie znaleźli odpowiedzi. Co rusz pojawiają się kolejne teorie dotyczące tego, co mogło spotkać 19-latkę. Sądzono, że została porwana, że ktoś ją zamordował... 

Teraz swoją teorię na ten temat przedstawił Janusz Szostak Dwa tygodnie temu miała miejsce premiera jego książki Co się stało z Iwoną Wieczorek?. Co jego zdaniem stało się z dziewiętnastolatką? „Nie żyje. Wszystko wskazuje na to, że została zamordowana”, wyznał w rozmowie z Gazetą Wyborczą

„Kiedyś skłaniałem się ku wersji, że było to morderstwo zaplanowane. Pojawiały się doniesienia o powiązaniach Iwony ze środowiskiem sutenerów czy grupami przestępczymi, ale moim zdaniem chybione. Iwona była młoda, lubiła się bawić, ale nie miała nic wspólnego z prostytucją. Nie wydaje mi się też, żeby została uprowadzona i zmuszana do prostytucji, na przykład w Niemczech czy nawet w Dubaju. Prędzej czy później trafiłby na nią ktoś z Polski i ją rozpoznał. Jej twarz wciąż pojawia się w mediach, wszyscy ją kojarzą. Owszem, w aktach sprawy znalazłem informację, jakoby została sprzedana za 140 tysięcy euro do domu publicznego w Hamburgu. Ale to tylko legenda, która się nie potwierdziła”, opowiada Angelice Swobodzie. 

Janusz  Szostak jako jeden z niewielu przeanalizował akta sprawy, przeprowadził rozmowy z osobami związanymi ze sprawą. Autor książki wskazuje także własną teorię na temat jej śmierci i tego, kto mógł tego dokonać: „ Iwonę zabił ktoś z jej znajomych. Mężczyzna. Ktoś, kogo bardzo dobrze znała i komu ufała. Byli w dobrych relacjach. Feralnej nocy między Iwoną a sprawcą prawdopodobnie zagrały emocje, wydarzyło się coś nieprzewidzianego. I doprowadziło do tragedii. Jeden z moich rozmówców, policjant, też się skłania ku temu, że była to przypadkowa zbrodnia. W afekcie, niezaplanowana”, opowiada.

Jak podaje Super Express, policja wznowiła poszukiwania zaginionej dziewczyny. „Wiadomo policja się nie przyzna, ale miejsca, w które przeszukuje nie są dla mnie zaskoczeniem i wskazywałem je w książce oraz w dokumentach, które przekazałem Prokuraturze Krajowej. Ciało Iwony mogło zostać zutylizowane, ale nadal można dotrzeć do sprawcy zabójstwa”, mówi Janusz Szostak.

Przedstawicielka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Joanna Kowalik-Kosińska, zaprzecza jednak, jakoby ponowne podjęcie czynności w tej sprawie wiązało się z jakimikolwiek publikacjami na temat Iwony Wieczorek: „Dzisiejsze czynności w tej sprawie wynikają z ciągłej pracy nad sprawą i kolejnych analiz, nie zaś z ostatnich publikacji dotyczących zaginionej. Jak podkreślamy przy każdych działaniach, sprawa Iwony Wieczorek jest dla nas bardzo istotna, a te czynności pokazują, że funkcjonariusze ze specjalnej grupy powołanej do pracy nad tą sprawą sprawdzają każdy wątek i szukają odpowiedzi na pytanie, gdzie jest zaginiona”, tłumaczy.

Według Super Expressu, policjanci od wczoraj prowadzą poszukiwania z psem tropiącym i wykrywaczami metali. W sprawę zaangażowano także straż pożarną, która wypompowuje wodę z zatopionych kanałów w okolicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Z informacji, do jakich dotarła PAP, nie znaleziono nic, co mogłoby pomóc w ustaleniu losów zaginionej. Odpowiedzi na pytanie Co się stało z Iwoną Wieczorek? wciąż nie ma. Być może nigdy się tego nie dowiemy... 

Mama Iwony Wieczorek
Fot. East News

książka, Co się stało z Iwoną Wieczorek, Iwona Wieczorek
Fot. Mat. prasowe

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.