Ważna akcja! WIDEO

„Fajnie, by Staś był z nami jak najdłużej!” Dorota Wellman walczy o pomoc dla chorego chłopczyka

Piotr Wojtasik 18 lipca 2016 17:35

Dorota Wellman pomaga zbierać pieniądze na terapię dla małego chorego Stasia. „Na świecie nie ma lekarstwa na chorobę, ale są terapie eksperymentalne, na które Staś się dostał. Bardzo Państwa prosimy o pomoc. Liczy się każdy grosz. Fajnie, by Staś był z nami jak najdłużej” - apeluje dziennikarka w poruszającym filmie. Dorota Wellman nie pierwszy raz bierze udział w akcji charytatywnej. Ostatnio zdecydowała się dołączyć do grona sojuszników i sojuszniczek osób LGBT wspierających akcję społeczną „Ramię w ramię po równość”.

 

Polecamy także: Jaka jest prywatnie i czy inna niż Dorota Wellman, którą od 30 lat oglądamy w telewizji?

 

Dorota Wellman namawia do pomocy Stasiowi choremu na SMA

Tak opisuje nam sytuację małego chłopczyka jego mama - Katarzyna Rawecka:

„Staś to mały bohater. Od ponad roku poka­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­zuje, że nie ma rzeczy niemo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­li­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wych. Miał nie doczekać pier­w­szych urodzin - a we wrze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­śniu skończy dwa latka. Mówiono, że leczenie tej choroby jest niemo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­liwe - a bierze udział w badaniu leku. Niedo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wiarkom, którzy wątpili, że dziecko z Polski dostanie się do badania, pokazał jak bardzo się mylili, a teraz daje nadzieję chorym na całym świecie.

 

Dorota Wellman i mały Staś
Fot. Funadacja "Przyjaciele Stasia"

Staś z rodzicami.

 

Staś jest jednym z zale­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dwie garstki 112 dzieci na świecie, który bierze udział w próbie klinicznej pote­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­n­cja­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­l­nego leku na SMA - to terapia ekspe­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ry­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­me­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­n­talna, a dzięki temu badaniu zostanie opra­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­co­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wana terapia dla wszy­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­st­kich chorych na rdze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­niowy zanik mięśni - chorobę, na którą dotąd nie było leku!

Podczas gdy na całym świecie trwają inte­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­n­sywne badania nad wpro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wa­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­niem leku na tę okrutną chorobę, w Polsce po diagnozie zostaje tylko opieka palia­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­tywna i reha­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­bi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­li­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­tacja. Polscy lekarze nie dawali Stasiowi szans, ale my posta­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­no­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­liśmy walczyć i poszukać pomocy za gra­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­nicą. I udało się to, co wyda­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wało się niemo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­liwe! Staś został przy­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­jęty do jednego z euro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­pe­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­j­skich ośrodków, prowa­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dzą­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­cych próbę kliniczną leku na SMA. Jego rodzice, żeby ratować synka, musieli z dnia na dzień zostawić wszystko i wypro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­wa­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dzić się za granicę.

 

Dorota Wellman i mały Staś
Fot. Fundacja "Przyjaciele Stasia"

Mały Staś potrzebuje naszego wsparcia!

 

Z powodu choroby Staś nie może chodzić ani nie siedzi sam, gorzej prze­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­łyka, ale gdyby nie udział w badaniu, praw­do­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­po­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dobnie nie mógłby już samo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dzielnie oddy­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­chać. Jest bardzo dzielnym i pogodnym chłopcem. Stasiowa misja trwa już ponad rok. Doty­­­­­­­­­­­ch­czas jednym z warunków ucze­­­­­­­­­­­st­nictwa w badaniu było zamie­­­­­­­­­­­sz­kanie w pobliżu kliniki. Jednak do końca obec­nego - zagra­­­­­­­­­­­­ni­­­­­­­­­­­cz­nego etapu zostało już tylko kilka miesięcy. We wrze­­­­­­­­­­­­śniu będą mogli wreszcie wrócić do Polski i kontynuować leczenie odwiedzając klinikę co kilka miesięcy - pod jednym waru­­­­­­­­­­­n­kiem - Staś musi mieć własny sprzęt medyczny. Ten, z którego teraz korzysta Stasiek należy do szpi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­tala - wyje­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ż­dżając trzeba go zwrócić i KUPIĆ WŁASNY, ponieważ polska opieka medyczna ma inne stan­dardy opieki nad chorymi na SMA...

Respi­­­­­­­­­­­­rator do niein­wa­­­­­­­­­­­­zy­­­­­­­­­­­j­nego wspo­­­­­­­­­­­­ma­­­­­­­­­­­­gania oddy­­­­­­­­­­­­chania i reha­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­bi­­­­­­­­­­­­li­­­­­­­­­­­­tacji,  urzą­­­­­­­­­­­­dzenia do oczy­­­­­­­­­­­sz­czania i udra­­­­­­­­­­­ż­niania dróg odde­­­­­­­­­­­­cho­­­­­­­­­­­­wych oraz moni­­­­­­to­­­­­­ro­­­­­­wania poziomu tlenu we krwi, pioni­­­­­­­­­­­­zator, specjalny wózek elek­tryczny dosto­­­­­­­­­­­­so­­­­­­­­­­­­wany dla dziecka z SMA1, ortezy, gorset i wiele innych. Ten podstawowy zestaw na co dzień pomaga utrzymać Stasia w dobrej kondycji i prawi­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­dłowo rozwijać się, a także ratuje życie w sytu­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­a­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­cjach zagro­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­żenia. Bez tego Staś nie może walczyć z chorobą. Udało się już kupić asystor kaszlu, zbiórka na pozostałe urządzenia trwa”.

 

Jak można pomóc Stasiowi?

Wpłacając darowiznę na konto Fundacji Przyjaciele Stasia:
Bank Pekao S.A. 69 1240 6003 1111 0010 6238 3100
(swift dla przelewów zagranicznych: PKOPPLPW PL)
Tytułem: darowizna dla Stasia Raweckiego

Korzystając z PayPal: fundacja@przyjaciele-stasia.com

Wysyłając SMS pod numer 75 165 o treści: „POMOC 4360″ (koszt SMSa to 6,15 zł. brutto, z czego 5 zł jest dla Stasia)

Wpłacając na konto Fundacji na http://zrzutka.pl/pomocdlastasia

 

Więcej informacji o Stasiu na: https://www.facebook.com/pomocdlastasia oraz na stronie Fundacji Przyjaciele Stasia www.przyjaciele-stasia.com

 

Polecamy też:  Dorota Wellman o pielęgnowaniu swoich uzależnień. Do czego jeszcze przyznała się w naszym wywiadzie.

 

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…