Dorota Wellman w Urodzie Życia
Fot. Olga Majrowska
Wywiad Urody Życia

Dorota Wellman o swoich uzależnieniach: „To jest choroba! Nie potrafię przestać”

JG 14 marca 2016 18:33
Dorota Wellman w Urodzie Życia
Fot. Olga Majrowska

Dorota Wellman zdradziła, że jest uzależniona od czytania. - Bo jest jak choroba! W wakacje czytam wszystko. Nie potrafię odłączyć się od prądu. Nie potrafię odciąć na chwilę energii i po prostu się zatrzymać - wyznaje Wellman w wywiadzie dla Urody Życia.

 

Czyta kilka książek jednocześnie. Co ją pochłania, co teraz czyta?
 - Rozmowę rzekę z Jerzym Pilchem, który mieszka zresztą obok redakcji „Dzień Dobry TVN”, spotykam go czasem na ulicy, ale marzę o tym, żeby móc wejść do niego do domu i zobaczyć jego gabinet. Czytam też książkę Michała Rusinka o Wisławie Szymborskiej, wspomnienia Barbary Krafftówny i książkę o mikroekonomii w Europie Środkowo-Wschodniej. Zawsze kilka książek naraz. Czytam w trzech miejscach: w wannie, w łóżku i przy biurku. I bardzo szybko – jestem po kursie szybkiego czytania. Ale zdarza mi się też, że specjalnie zwalniam, bo nie chcę, żeby przyjemność już się skończyła – tak było ostatnio z książką o Bohumilu Hrabalu. Tak mam też z książkami Mariusza Szczygła. To jest mistrz! - mówi Dorota Wellman. Zapytana, czy ma jakiś klucz w doborze lektur, odpowiada:

- Przede wszystkim interesują mnie biografie i wywiady rzeki z mądrymi ludźmi, bo uważam, że prawda o życiu jest ciekawsza niż fikcja. Staram się czytać wszystkie książki, które mają dobre recenzje, ale szukam też książek pod tematy, które mnie interesują. Tak było w przypadku tej mikroekonomii – to ciekawe, dlaczego w jednych krajach Europy rozwinęła się świetnie, a w innych nie.


Dorota Wellman w Urodzie Życia
Fot. Olga Majrowska

Dorota Wellman, sesja z Urody Życia 4/2016.

 

Polecamy także: Dorota Wellman niedawno skończyła 55 lat. Myślicie, że się nie zmieniła? Zobaczcie jej świetną sesję z mężem i synem!

Jak dba o formę Dorota Wellman?

Dorota Wellman przyznaje, że nałogowe czytanie utrzymuje ją w intelektualnej formie.

- Mam 55 lat, starzeję się, i wiem, że za każdym razem, jak przestaję czytać – książki, gazety, newsy w internecie – mój mózg spowalnia. I żadna krzyżówka tu nie pomoże. Nie wyobrażam sobie życia bez czytania, poranków bez gazet. Rano w sklepie kupuję pieczywo i gazety. Wszystkie – od „Gazety Wyborczej” po „Do Rzeczy”, od „Wprost” przez „Newsweeka” po „Politykę”. Uważam, że dziennikarz nie może się ograniczać do czerpania wiedzy z jednego źródła - twierdzi dziennikarka Dzień dobry TVN. I nie ukrywa, że to jest uzależniające i brzmi jak choroba. Nigdy nie czuła, że powinna odpuścić, odpocząć, odciąć się. Dlaczego?
Dorota Wellman: - Nigdy nie czułam takiej potrzeby. Jednak mam przyjemności, które dają mi podobny efekt. Chodzę na koncerty, do teatru, kabaretu. Jeśli nie mam rano programu, potrafię na 9 pójść do kina. Mam swój zen, ale to jest zen aktywny. Nie umiem inaczej. Boję się, że coś mi ucieknie, że czegoś nie będę wiedziała. Nie chodzi o to, że świat sobie beze mnie nie da rady, tylko że ja nie będę potrafiła do niego wrócić, jeśli na chwilę się odłączę. A w pracy muszę być ciągle w gotowości, na bieżąco ze wszystkim – z tym, że ktoś sugeruje, że w naszym Układzie Słonecznym istnieje dziewiąta planeta i z tym, co wczoraj powiedział Kukiz.
 

Dorota Wellman dba także o formę fizyczną - stara się zdrowo odżywiać, ćwiczy na siłowni pod okiem trenera, chodzi i biega na orliku.
- Mam nadwagę - gdyby nie regularne ćwiczenia nie byłabym taka sprawna - mówi. I dodaje: - Chcę być zdrowa. Mam poważny uraz kolana - gdyby nie regularne ćwiczenia, to pewnie w ogóle nie mogłabym chodzić. A tak, nie dość, że chodzę, to jeszcze na obcasach.

 

Polecamy: Jaka jest prywatnie i czy inna niż Dorota Wellman, którą od 30 lat oglądamy w telewizji?
 

Dorota Wellman z rodziną
Fot. Krzysztof Opaliński/Purple Talents

Dorota Wellman z mężem i synem - zdjęcie z 2007 roku z VIVY!

 

Cały wywiad z Dorotą Wellman w kwietniowym magazynie „Uroda Życia”. Do kupienia od 10 marca.

Dorota Wellman na okładce Urody Życia
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…