Dorota Wellman w Urodzie Życia
Fot. Olga Majrowska
Wywiad Urody Życia

Dorota Wellman o swoich uzależnieniach: „To jest choroba! Nie potrafię przestać”

JG 14 marca 2016 18:33
Dorota Wellman w Urodzie Życia
Fot. Olga Majrowska

Dorota Wellman zdradziła, że jest uzależniona od czytania. - Bo jest jak choroba! W wakacje czytam wszystko. Nie potrafię odłączyć się od prądu. Nie potrafię odciąć na chwilę energii i po prostu się zatrzymać - wyznaje Wellman w wywiadzie dla Urody Życia.

 

Czyta kilka książek jednocześnie. Co ją pochłania, co teraz czyta?
 - Rozmowę rzekę z Jerzym Pilchem, który mieszka zresztą obok redakcji „Dzień Dobry TVN”, spotykam go czasem na ulicy, ale marzę o tym, żeby móc wejść do niego do domu i zobaczyć jego gabinet. Czytam też książkę Michała Rusinka o Wisławie Szymborskiej, wspomnienia Barbary Krafftówny i książkę o mikroekonomii w Europie Środkowo-Wschodniej. Zawsze kilka książek naraz. Czytam w trzech miejscach: w wannie, w łóżku i przy biurku. I bardzo szybko – jestem po kursie szybkiego czytania. Ale zdarza mi się też, że specjalnie zwalniam, bo nie chcę, żeby przyjemność już się skończyła – tak było ostatnio z książką o Bohumilu Hrabalu. Tak mam też z książkami Mariusza Szczygła. To jest mistrz! - mówi Dorota Wellman. Zapytana, czy ma jakiś klucz w doborze lektur, odpowiada:

- Przede wszystkim interesują mnie biografie i wywiady rzeki z mądrymi ludźmi, bo uważam, że prawda o życiu jest ciekawsza niż fikcja. Staram się czytać wszystkie książki, które mają dobre recenzje, ale szukam też książek pod tematy, które mnie interesują. Tak było w przypadku tej mikroekonomii – to ciekawe, dlaczego w jednych krajach Europy rozwinęła się świetnie, a w innych nie.


Dorota Wellman w Urodzie Życia
Fot. Olga Majrowska

Dorota Wellman, sesja z Urody Życia 4/2016.

 

Polecamy także: Dorota Wellman niedawno skończyła 55 lat. Myślicie, że się nie zmieniła? Zobaczcie jej świetną sesję z mężem i synem!

Jak dba o formę Dorota Wellman?

Dorota Wellman przyznaje, że nałogowe czytanie utrzymuje ją w intelektualnej formie.

- Mam 55 lat, starzeję się, i wiem, że za każdym razem, jak przestaję czytać – książki, gazety, newsy w internecie – mój mózg spowalnia. I żadna krzyżówka tu nie pomoże. Nie wyobrażam sobie życia bez czytania, poranków bez gazet. Rano w sklepie kupuję pieczywo i gazety. Wszystkie – od „Gazety Wyborczej” po „Do Rzeczy”, od „Wprost” przez „Newsweeka” po „Politykę”. Uważam, że dziennikarz nie może się ograniczać do czerpania wiedzy z jednego źródła - twierdzi dziennikarka Dzień dobry TVN. I nie ukrywa, że to jest uzależniające i brzmi jak choroba. Nigdy nie czuła, że powinna odpuścić, odpocząć, odciąć się. Dlaczego?
Dorota Wellman: - Nigdy nie czułam takiej potrzeby. Jednak mam przyjemności, które dają mi podobny efekt. Chodzę na koncerty, do teatru, kabaretu. Jeśli nie mam rano programu, potrafię na 9 pójść do kina. Mam swój zen, ale to jest zen aktywny. Nie umiem inaczej. Boję się, że coś mi ucieknie, że czegoś nie będę wiedziała. Nie chodzi o to, że świat sobie beze mnie nie da rady, tylko że ja nie będę potrafiła do niego wrócić, jeśli na chwilę się odłączę. A w pracy muszę być ciągle w gotowości, na bieżąco ze wszystkim – z tym, że ktoś sugeruje, że w naszym Układzie Słonecznym istnieje dziewiąta planeta i z tym, co wczoraj powiedział Kukiz.
 

Dorota Wellman dba także o formę fizyczną - stara się zdrowo odżywiać, ćwiczy na siłowni pod okiem trenera, chodzi i biega na orliku.
- Mam nadwagę - gdyby nie regularne ćwiczenia nie byłabym taka sprawna - mówi. I dodaje: - Chcę być zdrowa. Mam poważny uraz kolana - gdyby nie regularne ćwiczenia, to pewnie w ogóle nie mogłabym chodzić. A tak, nie dość, że chodzę, to jeszcze na obcasach.

 

Polecamy: Jaka jest prywatnie i czy inna niż Dorota Wellman, którą od 30 lat oglądamy w telewizji?
 

Dorota Wellman z rodziną
Fot. Krzysztof Opaliński/Purple Talents

Dorota Wellman z mężem i synem - zdjęcie z 2007 roku z VIVY!

 

Cały wywiad z Dorotą Wellman w kwietniowym magazynie „Uroda Życia”. Do kupienia od 10 marca.

Dorota Wellman na okładce Urody Życia
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.