Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Donald Tusk prezydentem Europy. Poparło go 27 państw. Tylko Polska była przeciw

Marcin Marczak 9 marca 2017 16:52
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Fot. East News

Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformował premier Belgii. Przeciwni ponownemu wyborowi Polaka byli jedynie... rządzący polską jego polityczni przeciwnicy.  
 Chwilę po wyborze Tuskowi pogratulował reelekcji przewodniczący Europarlamentu Antonio Tajani.

Sam Tusk zgodnie z unijnym zwyczajem nie był obecny podczas głosowania w swojej sprawie. Za to podziękował za wsparcie na Twitterze. 

Przewodniczący Rady Europejskiej, bo tak nazywa się stanowisko, na które wybrano byłego polskiego premiera to teoretycznie najważniejsza funkcja w Unii Europejskiej. Pełniący ją polityk przygotowuje spotkania państw-członków wspólnoty, podpisuje w jej imieniu umowy międzynarodowe, odpowiada za realizację unijnej polityki.

Kadencja szefa RE trwa 2,5 roku z możliwością przedłożenia o kolejne 2,5 roku. Donald Tusk po raz pierwszy został wybrany na to stanowisko w 2015 r. Teraz jego mandat zostanie odnowiony. 

 

O tym, że Tusk dobrze wypełnia swoje obowiązki przekonani byli szefowie niemal wszystkich państw UE, czyli ludzie, którzy dokonywali wyboru. Sprzeciwiał się jedynie Polska rządzona dziś przez politycznych przeciwników byłego premiera. Rząd w Warszawie groził nawet zerwaniem szczytu w Rzymie, gdyby jego postulat nie został spełniony. Ostatecznie Beata Szydło, której sprzeciwu w Unii nie rozumiał nikt zmieniła stanowisko.

 

Wcześniej jednak o Polskim glosie przeciw Polakowi pisały media na całym świecie. 

 

Ile zarabia prezydent Europy? 

 

Jako szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest traktowany na równi z głowami państw. Do swojej dyspozycji ma gabinet w nowowybydowanym brukselskim gmachu Europa. Jest też

gospodarzem saloniku szefa Rady Europejskiej, gdzie obok wyściełanych białą skórą foteli

stoi niski stół, a ze ścian wystają reflektory punktowo oświetlające słowa wspólne dla wielu europejskich języków: „europ”, „cultu”, „psych”, „natur” itd.

 

Tusk, jako prezydent Europy zarabia  300 tys. euro rocznie plus dodatki i prawo do emerytury. Może też liczyć na dodatek mieszkaniowy w wysokości 3,8 tys. euro miesięcznie, a do dyspozycji ma czterech szoferów i mercedesy klasy S.

 

Polecamy też: Donald Tusk. Jak akceptuje upływ czasu, co go przeraża, co niepokoi?

 

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.