Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Donald Tusk prezydentem Europy. Poparło go 27 państw. Tylko Polska była przeciw

Marcin Marczak 9 marca 2017 16:52
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Fot. East News

Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformował premier Belgii. Przeciwni ponownemu wyborowi Polaka byli jedynie... rządzący polską jego polityczni przeciwnicy.  
 Chwilę po wyborze Tuskowi pogratulował reelekcji przewodniczący Europarlamentu Antonio Tajani.

Sam Tusk zgodnie z unijnym zwyczajem nie był obecny podczas głosowania w swojej sprawie. Za to podziękował za wsparcie na Twitterze. 

Przewodniczący Rady Europejskiej, bo tak nazywa się stanowisko, na które wybrano byłego polskiego premiera to teoretycznie najważniejsza funkcja w Unii Europejskiej. Pełniący ją polityk przygotowuje spotkania państw-członków wspólnoty, podpisuje w jej imieniu umowy międzynarodowe, odpowiada za realizację unijnej polityki.

Kadencja szefa RE trwa 2,5 roku z możliwością przedłożenia o kolejne 2,5 roku. Donald Tusk po raz pierwszy został wybrany na to stanowisko w 2015 r. Teraz jego mandat zostanie odnowiony. 

 

O tym, że Tusk dobrze wypełnia swoje obowiązki przekonani byli szefowie niemal wszystkich państw UE, czyli ludzie, którzy dokonywali wyboru. Sprzeciwiał się jedynie Polska rządzona dziś przez politycznych przeciwników byłego premiera. Rząd w Warszawie groził nawet zerwaniem szczytu w Rzymie, gdyby jego postulat nie został spełniony. Ostatecznie Beata Szydło, której sprzeciwu w Unii nie rozumiał nikt zmieniła stanowisko.

 

Wcześniej jednak o Polskim glosie przeciw Polakowi pisały media na całym świecie. 

 

Ile zarabia prezydent Europy? 

 

Jako szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest traktowany na równi z głowami państw. Do swojej dyspozycji ma gabinet w nowowybydowanym brukselskim gmachu Europa. Jest też

gospodarzem saloniku szefa Rady Europejskiej, gdzie obok wyściełanych białą skórą foteli

stoi niski stół, a ze ścian wystają reflektory punktowo oświetlające słowa wspólne dla wielu europejskich języków: „europ”, „cultu”, „psych”, „natur” itd.

 

Tusk, jako prezydent Europy zarabia  300 tys. euro rocznie plus dodatki i prawo do emerytury. Może też liczyć na dodatek mieszkaniowy w wysokości 3,8 tys. euro miesięcznie, a do dyspozycji ma czterech szoferów i mercedesy klasy S.

 

Polecamy też: Donald Tusk. Jak akceptuje upływ czasu, co go przeraża, co niepokoi?

 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.