Fot. Twitter
VIVA! Tylko u nas

Muzułmanie pod skrzydłem Statui Wolności. Tymi grafikami Amerykanie komentują zamknięcie granic przez Donalda Trumpa

Marta Tomaszkiewicz 4 lutego 2017 12:44
Fot. Twitter

To była jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. Pod pretekstem ochrony granic prezydent USA zamknął granice dla obywateli kilku państw arabskich, w tym do tych krajów, w których toczy się wojna.

 

Amerykanie są w szoku. Pytają: odkąd Stany Zjednoczone, które składają się niemal z samych imigrantów, zatrzaskują drzwi przed nosem uchodźców? Wielu obywateli wyszło w proteście na ulice.

W internecie z kolei ruszyła akcja graficznego komentowania poczynań Trumpa. Zainicjował ją vloger i biznesmen Hank Green, pisząc, że za każdy rysunek wykonany odręcznie i wrzucony na Twittera przeznaczy 5 dolarów na American Civil Liberties Union - organizację zajmującą się ochroną praw obywatelskich w USA. Efekt? Jak napisał Green, wpłacił już kilka tysięcy dolarów.

Trump zamyka drzwi

Tyle tylko, że w działaniach Trumpa trudno dopatrzeć się jakiejkolwiek logiki – no, może poza wypełnieniem populistycznych obietnic. Podpisany w piątek dekret zakazuje wjazdu imigrantom z Syrii na czas nieokreślony, a obywatelom Iranu, Iraku, Somalii, Sudanu, Jemenu i Libii wydawanie wiz zawieszono na 90 dni. W sumie „sankcjami” Trump objął „tylko” siedem państwa arabskich.

Co ciekawe, pan i władca Białego Domu przymknął oko na obywateli Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu czy Libanu – państw, z którymi USA współpracują na naftowej niwie. Ale to właśnie z tych krajów wywodzili się sprawcy zamachów na World Trade Center i Pentagon!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?