Trump
Fot. Getty Images
VIVA! Tylko u nas

Ta reakcja na słowa Donalda Trumpa wzruszyła cały świat. O co chodzi?

mt 2 marca 2017 19:02
Trump
Fot. Getty Images

Cyniczny, nietaktowny i szorstki szowinista? Tak do tej pory wielu Amerykanów oceniało Donalda Trumpa. Prezydent przyzwyczaił już społeczeństwo do soczystych i bezkompromisowych wypowiedzi, które doprowadzały niektórych ludzi do rozpaczy.

I tym razem Donald Trump wywołał łzy, ale wzruszenia. Po raz pierwszy, odkąd w styczniu objął prezydenturę światowego mocarstwa, odłożył na bok wytarte żarty oraz polityczne slogany i pozwolił sobie na odrobinę spontaniczności. Podczas wtorkowego przemówienia do Kongresu zwrócił się do Carryn Owens, wdowy po żołnierzu Navy SEALs Williamie „Ryanie” Owensie, by podnieść ją na duchu i uhonorować jej męża, amerykańskiego bohatera.

Donald Trump wzruszył wdowę 

„Dziedzictwo Ryana zostało wyryte na wieczność” – powiedział prezydent do kobiety, która siedziała na miejscu przeznaczonym dla najbliższych Trumpa, obok córki Ivanki. Rozległ się aplauz, a wzruszona wdowa spojrzała w górę i wyszeptała „kocham cię”. A gdy nastała cisza, Trump dodał od siebie: „Ryan patrzy na nas teraz z góry, wiesz o tym. I jest bardzo szczęśliwy, bo właśnie pobił rekord”.

Spontaniczne słowa, które miały podnieść na duchu wdowę, wzruszyły wszystkich obecnych na sali. Nie tylko z powodu reakcji Owens i uhonorowania bohatera, który zginął w misji wojskowej. Oto bowiem Donald Trump po raz pierwszy pokazał, że jest w stanie wznieść się ponad polityczne slogany i być prawdziwą głową państwa. Wydarzenie zostało okrzyknięte w mediach przełomem i nadzieją dla milionów Amerykanów, którzy nie zgadzają się z polityką miliardera.

Polecamy też: „Jest bardzo nieszczęśliwa”. Niepokojące wieści o stanie emocjonalnym Melanii Trump

Wtorkowe orędzie przed połączonymi izbami Kongresu było tradycyjnym przemówieniem o stanie państwa, wygłaszanym przez prezydenta raz do roku. Jako że miliarder niedawno objął urząd, wydarzenie miało nieco odmienny niż zwykle charakter: zamiast podsumować, Trump zarysował plan prezydentury i próbował przekonać do siebie obywateli, którzy w wyborach poparli innego kandydata.

Dlatego też orędzie Trumpa wydawało się bardziej koncyliacyjne niż przemówienie wygłoszone podczas inauguracji. Mógł pozwolić sobie w nim na uczczenie amerykańskiego bohatera, jakim jest Ryan. Żołnierz zginął w Jemenie w czasie ataku na kwaterę bojowników Al-Kaidy. Operację uznano za niedostatecznie przygotowaną, a winą za straty obarczono władze USA.

Polecamy też: Oscary 2017: Donald Trump wyśmiany podczas gali wręczania Oscarów. Dlaczego?

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.