Trump
Fot. Getty Images
VIVA! Tylko u nas

Ta reakcja na słowa Donalda Trumpa wzruszyła cały świat. O co chodzi?

mt 2 marca 2017 19:02
Trump
Fot. Getty Images

Cyniczny, nietaktowny i szorstki szowinista? Tak do tej pory wielu Amerykanów oceniało Donalda Trumpa. Prezydent przyzwyczaił już społeczeństwo do soczystych i bezkompromisowych wypowiedzi, które doprowadzały niektórych ludzi do rozpaczy.

I tym razem Donald Trump wywołał łzy, ale wzruszenia. Po raz pierwszy, odkąd w styczniu objął prezydenturę światowego mocarstwa, odłożył na bok wytarte żarty oraz polityczne slogany i pozwolił sobie na odrobinę spontaniczności. Podczas wtorkowego przemówienia do Kongresu zwrócił się do Carryn Owens, wdowy po żołnierzu Navy SEALs Williamie „Ryanie” Owensie, by podnieść ją na duchu i uhonorować jej męża, amerykańskiego bohatera.

Donald Trump wzruszył wdowę 

„Dziedzictwo Ryana zostało wyryte na wieczność” – powiedział prezydent do kobiety, która siedziała na miejscu przeznaczonym dla najbliższych Trumpa, obok córki Ivanki. Rozległ się aplauz, a wzruszona wdowa spojrzała w górę i wyszeptała „kocham cię”. A gdy nastała cisza, Trump dodał od siebie: „Ryan patrzy na nas teraz z góry, wiesz o tym. I jest bardzo szczęśliwy, bo właśnie pobił rekord”.

Spontaniczne słowa, które miały podnieść na duchu wdowę, wzruszyły wszystkich obecnych na sali. Nie tylko z powodu reakcji Owens i uhonorowania bohatera, który zginął w misji wojskowej. Oto bowiem Donald Trump po raz pierwszy pokazał, że jest w stanie wznieść się ponad polityczne slogany i być prawdziwą głową państwa. Wydarzenie zostało okrzyknięte w mediach przełomem i nadzieją dla milionów Amerykanów, którzy nie zgadzają się z polityką miliardera.

Polecamy też: „Jest bardzo nieszczęśliwa”. Niepokojące wieści o stanie emocjonalnym Melanii Trump

Wtorkowe orędzie przed połączonymi izbami Kongresu było tradycyjnym przemówieniem o stanie państwa, wygłaszanym przez prezydenta raz do roku. Jako że miliarder niedawno objął urząd, wydarzenie miało nieco odmienny niż zwykle charakter: zamiast podsumować, Trump zarysował plan prezydentury i próbował przekonać do siebie obywateli, którzy w wyborach poparli innego kandydata.

Dlatego też orędzie Trumpa wydawało się bardziej koncyliacyjne niż przemówienie wygłoszone podczas inauguracji. Mógł pozwolić sobie w nim na uczczenie amerykańskiego bohatera, jakim jest Ryan. Żołnierz zginął w Jemenie w czasie ataku na kwaterę bojowników Al-Kaidy. Operację uznano za niedostatecznie przygotowaną, a winą za straty obarczono władze USA.

Polecamy też: Oscary 2017: Donald Trump wyśmiany podczas gali wręczania Oscarów. Dlaczego?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?