Nergal, Adam Darski, VIVA! 2017
Fot. FOT. ADAM PLUCIŃSKI
O TYM JEST GŁOŚNO

Nergal zdeptał obraz Matki Boskiej! Ewa Minge i Doda ostro o zachowaniu muzyka

Przekroczył kolejną granicę dobrego smaku?

Konrad Szczęsny 2 grudnia 2019 12:03
Nergal, Adam Darski, VIVA! 2017
Fot. FOT. ADAM PLUCIŃSKI

Mimo że od dawna nosi miano króla kontrowersji w Polsce, zachowanie Adama „Nergala” Darskiego wciąż wzbudza ogromne emocje. Szczególnie jeśli wokalista Behemotha odnosi się do symboli religijnych. Zdjęcie, które opublikował w sieci jakiś czas temu, wywołało falę krytyki. Muzyk depcze na nim po obrazie Matki Boskiej. Ostro na temat jego poczynań wypowiedziała się była ukochana, Doda oraz projektantka Ewa Minge.

Nergal zdeptał obraz Matki Boskiej

Sprawa skandalicznego zdjęcia, opublikowanego dwa miesiące temu, trafiła już do Prokuratury Rejonowej w Warszawie i rozstrzygnie ona czy wokalista za sprawą publikacji obraził uczucia religijne. Co ciekawe, początkowo postępowanie... nie zostało wszczęte i sprawę skierowano do ponownego rozpatrzenia.

„W związku z dokonaną w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie analizą postanowienia Prokuratury Rejonowej Warszawa - Mokotów o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie wpisu członka zespołu muzycznego Behemoth zamieszczonego na Facebooku 25 września br., stwierdzono iż postanowienie to wydano przedwcześnie”, informują przedstawiciele prokuratury.

„Po dokonanej analizie postanowienia Prokuratury Rejonowej o odmowie wszczęcia śledztwa wobec lidera zespołu „Behemoth”, w związku z jego wpisem na portalu społecznościowym, nakazano podjąć to postępowanie”, dodają.

Doda komentuje zachowanie Nergala

Kontrowersyjne zachowanie Adama Darskiego postanowiła za pośrednictwem Instagrama skomentować Doda, jego była narzeczona. Stwierdziła, że „nie docenia on drugiej szansy”, co jest oczywistym odniesieniem do operacji przeszczepu szpiku, której Nergal poddał się w 2010 roku.

„Niektórzy nie doceniają drugiej szansy, dopóki jej ponownie nie stracą. Tym razem jednak mało kto się przejmie, a życie bywa bardzo przewrotne i lubi poskakać po głowie”, podkreśliła Doda.

Ewa Minge o zachowaniu Nergala

Jej zdanie podziela projektantka Ewa Minge. W obszernym statusie na Instagramie 52-latka zaznaczyła, że nie uważa się za osobę „najlepszą na świecie”. 

„Można lubić lub nie. Można wierzyć lub nie. Można nawet być wk*******m, bo zawiódł kogoś ten na krzyżu. Jedni mają Bogu za co dziękować, inni Dodzie. Nie wymagam, by czcić, nie proszę o szacunek. Bo przecież byłoby to trochę śmieszne, gdyż w tym temacie i do tego pana, to już apelowali nawet z sądów. Ani ja święta, ani najlepsza na świecie. Nie jestem też za wizerunkami malowanymi Boga. Pal sześć, że miliony ludzi na całym świecie, w tym bardzo zacnych, wykształconych, światłych są gorliwymi chrześcijanami i ich to boli. Serio nic z tych rzeczy”, rozpoczęła.

Dlaczego zatem zdecydowała się zabrać głos? Ponieważ, jak stwierdziła, zachowanie Nergala jest jednostronne i dotyczy jedynie profanowania symboli związanych z wiarą chrześcijańską.

„Chciałabym tak równo i odważnie. Z podniesioną godnie głową, w równie modnym bucie i z podobnym impetem takiego np. Mahometa wizerunek. I koniecznie publicznie, na koncercie, a potem na social media...hm? Nie no, chyba że pan Adam jest wyznawcą Islamu, to oczywiście zrozumiem i uznam ten but na tym ważnym dla wielu ludzi symbolu przejawem wojny między religiami. No tak... tak być może. Osobiście nie dlatego, że za taki publiczny but na Mahomecie mogłabym stracić życie, nie będę robiła podobnego happeningu (tak to określimy przez sztukę, ok?) a z powodu szacunku dla wyznań i symboli wszystkich ludzi na świecie”, podkreśliła.

Podzieliła się również anegdotą związaną z pewnym wyznawcą satanizmu, któremu nie przeszkadzał... krzyżyk wiszący w jego mieszkaniu.

„Znam wspaniałych muzułmanów, buddystów, chrześcijan i wielu innych fajnych ludzi. Znam i wyznawców szatana. Studiując religie świata na kulturoznawstwie, poznałam takie wykręty i przypadki, że trudno w nie uwierzyć. Jeden, który modlił się do szatana i pił krew z kurczaków, miał w domu krzyżyk. Mówię mu, ty nie poparzy cię? Eeee no co ty??? Mama mi kiedyś powiesiła i tak wisi. Mama lubi więc niech ma, a mojemu szatanowi to nie przeszkadza. A co mama twoja na szatana ? Nic, mówi, że wyrosnę. Spotkaliśmy się po 20 latach, nie wyrósł, ale dzieci ochrzcił”, napisała.

Dodała, że według niej wolność ma swoje granice a wyznacza je krzywda innych, w tym ta związana z obrazą uczuć religijnych. 

„Wolność wyznaniowa nie powinna oznaczać agresji w przeciwną stronę. Niszczenie, deptanie trawników nie przystoi a co dopiero symboli religijnych. To co? Jak myślicie, szatan czy jaka cholera, wrzuciła panu Adamowi Dodę na drogę, żeby mu życie uratować? A ten szpik jak był od chrześcijanina, to co teraz??? Co na to Mahomed?”, pyta retorycznie Ewa Minge.

Kontrowersje wokół Adama „Nergala” Darskiego

Z uwagi na skandaliczne zachowanie Adam „Nergal” Darski kilka razy stawał przed sądem. Miało to związek m.in. ze zniszczeniem Biblii na koncertach czy podpalaniem na nich krzyży, zaś w marcu zeszłego roku w osobliwy sposób złożył kobietom życzenia z okazji ósmego marca, wykorzystując... drewniane dildo z przytwierdzonym do niego ukrzyżowanym Chrystusem. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Mimo kilku spraw, Adam „Nergal” Darski nigdy nie został skazany  

Doda, Nergal
Fot. Instastories @dodaqueen

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ja to zawsze muszę się narazić top celebrytom 🙈. Trudno... Można lubić lub nie. Można wierzyć lub nie . Można nawet być wkurwionym, bo zawiódł kogoś, ten na krzyżu . Jedni mają Bogu za co dziękować inni @dodaqueen . Nie wymagam by czcić , nie proszę o szacunek . Bo przecież byłoby, to trochę śmieszne gdyż w tym temacie i do tego pana , to już apelowali nawet z sądów . Ani ja święta ani najlepsza na świecie . Nie jestem tez za wizerunkami malowanymi Boga . Pal sześć , ze miliony ludzi na całym świecie, w tym bardzo zacnych, wykształconych, światłych są gorliwymi chrześcijanami i ich to boli . Serio nic z tych rzeczy . Ja poproszę pana Adama o serie . Chciałabym tak równo i odważnie . Z podniesioną godnie głową, w równie modnym bucie i z podobnym impetem takiego np. Mahometa wizerunek . I koniecznie publicznie , na koncercie a potem na socialmedia...hm ? Nie no chyba , ze pan Adam jest wyznawcą islamu , to oczywiście zrozumiem i uznam ten but na tym ważnym dla wielu ludzi symbolu przejawem wojny między religiami . No tak...tak być może . Osobiście nie dlatego, ze za taki publiczny but na Mahomecie ,mogłabym stracić życie nie będę robiła podobnego happeningu ( tak to określimy ,przez sztukę , ok ? ) a z powodu szacunku dla wyznań i symboli wszystkich ludzi na świecie . Znam wspaniałych muzułmanów , buddystów , chrześcijan i wielu innych fajnych ludzi . Znam i wyznawców szatana . Studiując religie świata na kulturoznawstwie poznałam takie wykręty i przypadki, ze trudno w nie uwierzyć. Jeden który modlił się do szatana i pił krew z kurczaków mial w domu krzyżyk . Mówię mu, ty nie poparzy cię ? Eeee no co ty ??? Mama mi kiedyś powiesiła i tak wisi . Mama lubi wiec niech ma a mojemu szatanowi to nie przeszkadza . A co mama twoja na szatana ? Nic , mówi ze wyrosnę . Spotkaliśmy się po 20 latach , nie wyrósł, ale dzieci ochrzcił 😂. Wolność wyznaniowa nie powinna oznaczać agresji w przeciwną stronę. Niszczenie, deptanie trawników nie przystoi a co dopiero symboli religijnych . To co? Jak myślicie szatan czy jaka cholera wrzuciła panu Adamowi @dodaqueen na drogę zeby mu życie uratować ? A ten szpik jak był od chrześcijanina to co teraz ??? Co na to Mahomed

Post udostępniony przez Eva Minge Priv (@eva_minge)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.