Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Robotnicy remontujący Notre Dame przyznali się, że palili papierosy na dachu katedry!

Czy to przez któryś z niedopałków wybuchł pożar?

Rafał Kowalski 25 kwietnia 2019 15:59
Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

Równo dziesięć dni minęło od pożaru w paryskiej Katedrze Notre Dame. Odpowiednie służby wyniosły już zdecydowaną część gruzu z wnętrza i dachu świątyni, tak by można było zbadać, bo była przyczyną ogromnej tragedii. Na ten moment wersji jest kilka. Najnowsza mówi o tym, że robotnicy pracujący nad renowacją zabytku, zaprószyli ogień przez niedopałek papierosa…

Dlaczego Notre Dame spłonęła?

Choć początkowo nikt nie chciał się przyznać do tego, że pracownicy firmy renowacyjnej palili papierosy na dachu oraz rusztowaniach świątyni mimo zakazu, to ostatecznie policji udało zebrać się zeznania potwierdzające tę wersję wydarzeń. Jednocześnie jednak, rzecznik firmy nie zgadza się z tezą, że to przez niedopałek mógł wybuchnąć pożar. Według ustaleń prokuratury ogień pojawił się bowiem wewnątrz, a nie na katedrze.

Służby znalazły podobno na dachu Notre Dame aż 7 końcówek po papierosów… Co na to rzecznik firmy zajmującej się renowacją? „Jeżeli niedopałki przetrwały to piekło, to nie mam pojęcia, z jakiego materiału zostały stworzone”, stwierdził ironicznie.

Wątek palenia na dachu wciąż będzie badany, jednak na tę chwilę prokuratura obstaje przy wersji, według której pożar wybuchł przez przypadek. Najprawdopodobniej na skutek zwarcia elektrycznego w systemie ogrzewania katedry. System ten zamontowano kilka miesięcy temu, by robotnikom było w czasie pracy cieplej. Urządzenia miały działać prawie cały czas…

Śledztwo będzie trwało zapewne jeszcze długie miesiące. W którą z wersji wierzycie? 

Katedra Notre Dame
Fot. stock.adobe.com

Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

Katerda Notre Dame płonie
Fot. FRANCOIS GUILLOT/AFP/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!