Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA
POŻEGNANIE

Tour de Pologne: Podano przyczynę śmiertelnego wypadku na trasie wyścigu. Powód zaskakuje

22-letni Belg zmarł przez niefortunne zrządzenie losu

Rafał Kowalski 27 sierpnia 2019 20:57
Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA

Ponad 20 dni po tragicznym w skutkach wypadku, który wydarzył się podczas Tour de Pologne, poznaliśmy jego oficjalną przyczynę. Przypomnijmy, że jeden z zawodników wyścigu, 22-letni Bjorg Lambrecht z Belgii, zjechał nagle z trasy i uderzył z prędkością około 100km/h w betonowy przepust znajdujący się przy jednej z prywatnych posesji. Do zdarzenia doszło około 100 kilometrów przed metą, we wsi Bełk w województwie śląskim. Kolarza nie udało się uratować, zmarł na stole operacyjnym, po przewiezieniu do szpitala. Co stało się na trasie?

Dlaczego doszło do wypadku podczas Tour de Pologne 2019?

Obserwatorzy tego niespodziewanego zdarzenia, dyrekcja wyścigu oraz medycy i funkcjonariusze policji mieli kilka teorii dotyczących tego, co mogło się stać na trasie Tour de Pologne. Po pierwsze, wskazywano, że kolarz z Belgii mógł pośliznąć się przez mokrą nawierzchnię, ponieważ nad miejscem wypadku przeszedł deszcz. Po drugie, widziano jak Bjorg Lambrecht chwilę przed wypadkiem podnosił rzekomo rękę, co oznaczać ma, że zawodnik miał jakieś problemy np. zdrowotne.

Oficjalna przyczyna śmierci potwierdza jednak ostatnią, trzecią tezę o nieszczęśliwym wypadku. W rozpoznaniu sprawy pomogły zeznania innych sportowców, który jechali za 22-latkiem. Widzieli, jak Bjorg Lambrecht najechał na odblask, tracąc panowanie nad rowerem. Skręcił w prawo, po chwili gwałtownie w lewo, zjechał z trasy, po czym uderzył w przepust”, mówiła mediom zastępczyni prokuratora rejonowego w Rybniku Malwina Pawela-Szendzielorz.

Dodajmy, że prokuratura ma na myśli odblaski o wymiarach 10x10, które są umocowane na trasie wyścigu, na asfalcie. Mają one poprawić bezpieczeństwo przejazdu, ale w tym przypadku niestety były przyczyną tragedii. Sprawa będzie badana, ponieważ w tym miejscu odblask wystawał o 1,8cm ponad jezdnię. Eksperci nieśmiało  wspominają jednak o tym, że prokuratura prawdopodobnie umorzy śledztwo i nikt nie zostanie ukarany.

Przypomnijmy, że 22-latek zmarł wskutek rozległych obrażeń. W trakcie operacji zmarł z powodu ciężkich obrażeń klatki piersiowej, jamy brzusznej, z krwawieniami ze śledziony i wątroby. Od kiedy jestem na Tourze, takie zdarzenia nie mieliśmy. Przy takim uderzeniu tułowiem nie miał szansy przeżycia”, opowiadał dziennikarzom lekarz zawodów, Ryszard Wiśniewski.  

Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. East News

TAGI #sport #wypadek

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.