Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA
POŻEGNANIE

Tour de Pologne: Podano przyczynę śmiertelnego wypadku na trasie wyścigu. Powód zaskakuje

22-letni Belg zmarł przez niefortunne zrządzenie losu

Rafał Kowalski 27 sierpnia 2019 20:57
Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. KRZYSZTOF TADEJ/FOTONOVA

Ponad 20 dni po tragicznym w skutkach wypadku, który wydarzył się podczas Tour de Pologne, poznaliśmy jego oficjalną przyczynę. Przypomnijmy, że jeden z zawodników wyścigu, 22-letni Bjorg Lambrecht z Belgii, zjechał nagle z trasy i uderzył z prędkością około 100km/h w betonowy przepust znajdujący się przy jednej z prywatnych posesji. Do zdarzenia doszło około 100 kilometrów przed metą, we wsi Bełk w województwie śląskim. Kolarza nie udało się uratować, zmarł na stole operacyjnym, po przewiezieniu do szpitala. Co stało się na trasie?

Dlaczego doszło do wypadku podczas Tour de Pologne 2019?

Obserwatorzy tego niespodziewanego zdarzenia, dyrekcja wyścigu oraz medycy i funkcjonariusze policji mieli kilka teorii dotyczących tego, co mogło się stać na trasie Tour de Pologne. Po pierwsze, wskazywano, że kolarz z Belgii mógł pośliznąć się przez mokrą nawierzchnię, ponieważ nad miejscem wypadku przeszedł deszcz. Po drugie, widziano jak Bjorg Lambrecht chwilę przed wypadkiem podnosił rzekomo rękę, co oznaczać ma, że zawodnik miał jakieś problemy np. zdrowotne.

Oficjalna przyczyna śmierci potwierdza jednak ostatnią, trzecią tezę o nieszczęśliwym wypadku. W rozpoznaniu sprawy pomogły zeznania innych sportowców, który jechali za 22-latkiem. Widzieli, jak Bjorg Lambrecht najechał na odblask, tracąc panowanie nad rowerem. Skręcił w prawo, po chwili gwałtownie w lewo, zjechał z trasy, po czym uderzył w przepust”, mówiła mediom zastępczyni prokuratora rejonowego w Rybniku Malwina Pawela-Szendzielorz.

Dodajmy, że prokuratura ma na myśli odblaski o wymiarach 10x10, które są umocowane na trasie wyścigu, na asfalcie. Mają one poprawić bezpieczeństwo przejazdu, ale w tym przypadku niestety były przyczyną tragedii. Sprawa będzie badana, ponieważ w tym miejscu odblask wystawał o 1,8cm ponad jezdnię. Eksperci nieśmiało  wspominają jednak o tym, że prokuratura prawdopodobnie umorzy śledztwo i nikt nie zostanie ukarany.

Przypomnijmy, że 22-latek zmarł wskutek rozległych obrażeń. W trakcie operacji zmarł z powodu ciężkich obrażeń klatki piersiowej, jamy brzusznej, z krwawieniami ze śledziony i wątroby. Od kiedy jestem na Tourze, takie zdarzenia nie mieliśmy. Przy takim uderzeniu tułowiem nie miał szansy przeżycia”, opowiadał dziennikarzom lekarz zawodów, Ryszard Wiśniewski.  

Bjorg Lambrecht, Tour de Pologne
Fot. East News

TAGI #sport #wypadek

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?