Diego Maradona, 02.07.2010
Fot. Chris McGrath/Getty Images
Z OSTATNIEJ CHWILI

Diego Maradona nie żyje. Wybitny piłkarz miał 60 lat

Co było przyczyną śmierci?

Konrad Szczęsny 25 listopada 2020 17:37
Diego Maradona, 02.07.2010
Fot. Chris McGrath/Getty Images

Nie żyje Diego Maradona. Kiedyś wybitny argentyński piłkarz, w ostatnich latach genialny trener piłkarski. Nazywany często El Diez lub Paluza. W środę 25 listopada media argentyńskie poinformowały o jego śmierci. Przyczyną był prawdopodobnie atak serca.

Diego Maradona nie żyje

Wiadomość o śmierci wybitnego piłkarza podał argentyński portal Clarin.com, po nim zrobił to serwis as.com. Nieoficjalną przyczyną śmierci Diego Maradony miał być atak serca. Mężczyzna zmarł w środę 25 listopada rano lokalnego czasu w swoim domu. W tym roku Argentyńczyk skończył 60 lat.

Na początku listopada trener był hospitalizowany, jednak wówczas zapewniano, że nie jest to nic poważnego.

„Diego miał skomplikowany miniony tydzień. To był emocjonalny czas dla Argentyńczyka. Mogę potwierdzić, że nie trafił do szpitala z powodu COVID-19. Ani to nie był wylew, ani nic związanego z powrotem do uzależnień. W ostatnim czasie Diego był bardzo wściekły i nie chciał mnie nawet widzieć. Powiedziałem mu, że są pewne rzeczy, które możemy poprawić w szpitalu, a on się zgodził na przyjazd”, podkreślił wówczas w rozmowie z „La Nacion” Leopoldo Luque, neurochirurg, który opiekował się 60-latkiem.

Mimo tych zapewnień, stan zdrowia Diego Maradony był o wiele bardziej poważny niż oficjalnie przyznawano. Badania potwierdziły u byłego piłkarza obecność krwiaka mózgu, a dokładniej krwiaka podtwardówkowego, najczęściej powstającego w wyniku poważnego urazu. Krwiak taki może pojawiać się także u osób uzależnionych od alkoholu, a wiadomo, że zarówno od tej używki, jak i wielu innych, legenda sportu nie stroniła... 

Niezbędna była zatem operacja. Zabieg przeprowadzono 4 listopada. Po wszystkim lekarz prowadzący zapewnił, że przebiegła bez większych komplikacji. „Krwiak został usunięty. Diego bardzo dobrze znosił operację. Został już wybudzony. Wszystko w porządku”, przyznał przed kamerami TyC Sports.

Diego Maradona: uwielbienie fanów, liczne uzależnienia, złamana kariera

W połowie tego miesiąca 60-latek wyszedł ze szpitala na własne życzenie. Zaszył się w domu, kilkadziesiąt kilometrów od Buenos Aires. Choć nie potwierdzono tego oficjalnie, mówi się, że przyczyną śmierci Diego Maradony był atak serca. Zmarł 25 listopada rano czasu lokalnego w swojej posiadłości. Lekarzom nie udało się go ratować...

Diego Maradona był legendą światowego futbolu. Tym większą, że jego kariera pełna była wzlotów, jak i upadków. Z jednej strony mistrz świata z 1986 i wicemistrz z 1990 roku. W barwach reprezentacji Argentyny zagrał 91 razy. Odnosił sukcesy z Boca Juniors, Barceloną czy SSC Napoli. „W tym ostatnim klubie występował przez siedem lat i cieszył się tam wręcz boskim uwielbieniem od fanów drużyny ze Stadio San Paolo, którą poprowadził do dwóch mistrzostw Włoch. Do historii przeszły jego występy np. w ćwierćfinale mundialu w 1986 roku z Anglią, gdy zdobył bramkę lewą ręką, którą nazwał „Ręką Boga”, a później gdy przedryblował kilku rywali, w tym bramkarza, i zdobył drugą bramkę”, przypomina Onet.

Z drugiej, z dala od murawy, na jaw wychodziło jego zgoła odmienne, mroczne oblicze. W 1994 roku w trakcie mundialu został zawieszony za doping. Media rozpisywały się o jego uzależnieniu od alkoholu, narkotyków, chorobliwym objadaniu się. Doprowadziło to do tragedii: w wieku 40 lat, także z powodu znacznego przyrostu wagi, doznał ataku serca. Wówczas jednak, dzięki lekarzom, zdołał uniknąć najgorszego. By odbudować wizerunek, poszedł na odwyk. Udało się, ponownie mógł wyjść na murawę w glorii chwały – tym razem w roli m.in. selekcjonera reprezentacji Argentyny - i cieszyć się uwielbieniem fanów. 

W ostatnich latach spekulowano, że demony przeszłości ponownie dały o sobie znać. I tym razem walka z nimi nie przebiegała już tak spokojnie. Niestety, koniec końców Diego Maradona przegrał ją definitywnie... Choć wielu wydawało się, że jest niemal nieśmiertelny.  

Diego Maradona, 02.07.2010
Fot. Chris McGrath/Getty Images

Diego Maradona
Fot. Sputnik/EAST NEWS

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.