David Rockefeller MT
Fot. East News
POŻEGNANIE

David Rockefeller nie żyje. Miliarder nazywany „królem nafty” miał 101 lat

Weronika Bruździak-Gębura 21 marca 2017 16:20
David Rockefeller MT
Fot. East News

David Rockefeller, ostatni żyjący wnuk najbogatszego człowieka w historii, zmarł w poniedziałek wieczorem. Kim był miliarder, który jeszcze 11 lat temu jako 90-latek codziennie chodził do pracy i który przekazał połowę swojej fortuny na cele charytatywne?

Rodzina i majątek Davida Rockefellera

David Rockefeller, najmłodszy wnuk potentata paliwowego, nie żyje. Amerykański miliarder i filantrop zmarł w poniedziałek wieczorem w trakcie snu. Przyczyną zgonu była niewydolność serca.

W chwili śmierci jego majątek był wyceniany na 3,3 miliarda dolarów, czyli mniej niż obecnie mają Dominika i Sebastian Kulczyk. Za życia był nazywany „królem nafty” - miał większościowe udziały w wielkich spółkach paliwowych: Chevronie i ExxonMobil. Wszystko zawdzięczał przodkom. Jego dziadek, John D. Rockefeller jest uważany za najbogatszego człowieka w historii, który za życia zgromadził majątek wart 660 mld dolarów. To on w 1870 roku założył spółkę naftową Standard Oli, która przetrwała do dzisiaj pod nazwą ExxonMobil. Ostatnie udziały spółki sprzedał w 2016 roku.

David Rockefeller w 1940 roku poślubił Margaret McGrath, z którą doczekał się 6 dzieci i 10 wnucząt. Przeżył żonę o ponad 20 lat - „Peggy”, bo tak ją przezywano, zmarła w 1996 roku.

David Rockefeller był też filantropem: na cele dobroczynne przekazał ponad 2 miliardy dolarów, między innymi dla Museum of Modern Art (MoMA) czy Rockefeller University. W 2010 roku za namową Billa Gatesa, który zaapelował do bogaczy, by oddali 50 procent fortuny na cele charytatywne, znalazł się wśród tej czterdziestki, która się na to zdecydowała.

Z ciekawostek, jego tajemniczym hobby było nie tylko zbieranie dzieł sztuki z całego świata, ale też kolekcjonowanie chrząszczy.

Kontrowersje wokół Davida Rockefellera

Skończył Harvard, London School of Economics i Uniwersytet Chicagowski, gdzie zrobił doktorat z ekonomii. Przez wiele lat pracował w amerykańskich bankach, a także pomnażał rodzinny majątek. Angażował się również w politykę za pośrednictwem nieformalnych organizacji międzynarodowych. Ten sektor jego działalności wzbudzał największe kontrowersje wśród twórców teorii spiskowych, którzy wszędzie widzieli rękę tajemniczego rządu światowego, który włada światem.

Licznym spekulacjom przez lata 

Przez lata spekulowano o zdrowiu miliardera. Żartowano, że chce dożyć 200 lat, by pobić rekord i zostać najdłużej żyjącym miliarderem w historii. W związku z tym media często powtarzały informacje, że David Rockefeller poddał się sześciu przeszczepom serca i dwóm transplantacjom nerki. Potrzeba odnalezienia kontrowersji w życiu bogacza była tak wielka, że autorzy kolejnych artykułów nie zwrócili uwagi na źródło: portal World News Daily Report, który słynie z satyrycznego charakteru.

Polecamy też: Łącznie ich majątek wyceniany jest na 10 mld dolarów. Zobacz Polaków, którzy są wsród najbogatszych ludzi świata

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?