Książę Karol portret
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nie tylko książę Karol. Wielu członków rodzin królewskich zmaga się z koronawirusem...

Jest już przypadek śmiertelny...

Gabriela Czernecka 29 marca 2020 13:42
Książę Karol portret
Fot. Getty Images

Gdy do publicznej wiadomości podano że książę Karol zarażony jest koronawirusem, zaczęto baczniej przyglądać się rodzinom królewskim. Okazuje się, że nie tylko następca brytyjskiego tronu zmaga się z chorobą. Choć wszyscy starają się podejmować odpowiednie środki bezpieczeństwa, to koronawirus zdążył zasiać spustoszenie w innych rodach panujących. Jak w walce z pandemią radzą sobie inni członkowie rodzin królewskich? Okazuje się, że właśnie w Paryżu zmarła Maria Teresa z dynastii Bourbon-Parma. Księżniczka jest tym samym pierwszą ofiarą koronawirusa wśród członków rodzin królewskich na całym świecie.

Nie żyje księżniczka Maria Teresa z Bourbon-Parma

Jak podaje serwis Epic News, zmarła Maria Teresa z Bourbon-Parma. Informację o jej śmierci potwierdził książę Karol Ksawery Parmeński. Księżniczka urodziła się w 1933 roku i była córką Madeleine de Bourbon-Busset oraz Ksawerego Parmeńskiego, który był pretendentem do tronu Hiszpanii. Jej matka pochodziła z bocznej gałęzi dynastii Burbonów, która już w przeszłości została pozbawiona praw do francuskiego tronu. Tym samym pierwszą ofiarą koronawirusa wśród członków rodzin królewskich na całym świecie. 

Brytyjska rodzina królewska w obliczu koronawirusa  

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu i pełnieniu obowiązków przez członków rodziny Windsorów zaczęły się już na przełomie lutego i marca. Dzieci księcia Williama i księżnej Kate, książę George i księżniczka Charlotte, musieli opuścić swoją szkołę z powodu podejrzenia koronawirusa w placówce. Kilka dni temu ich wujek, młodszy brat księżnej Kate, James Middelton odwołał swój ślub, który zaplanowany był na lipiec. Również księżniczka Beatrice, córka księcia Andrzeja, odwołała swoje zaplanowane na 29 maja w ogrodach pałacu Buckingham przyjęcie weselne. Drastyczne kroki podjęli z kolei starsi członkowie rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem przebywają w na zamku w Windsorze. Od kilku dni przebywają w otoczeniu tylko koniecznej służby i jak donoszą brytyjskie media, nie są chorzy. To świetna wiadomość, biorąc pod uwagę, że od kilku dni z koronawirusem zmaga się książę Karol. Oficjalne stanowisko wystosował rzecznik Pałacu Buckingham. Jak podaje: „Królowa Elżbieta II ostatnio widziała się z księciem Karolem krótko 12 marca i oboje zachowali ostrożność w kontaktach. Nie będzie dalszych komentarzy obecnej sytuacji”, czytamy na Twitterze Chrisa Shipa. Sam książę według brytyjskiej prasy ma  bardzo łagodne objawy wirusa, więc nie ma powodu do niepokoju. Dodajmy, że jego żona, księżna Camilla, została zbadana pod tym kątem i jest zdrowa. W związku z przymusową izolacją starszych pokoleń u rodziny Windsorów, ciężar reprezentacji monarchii spadł na książęcą parę Cambridge. Mimo wszystko książę William i księżna Kate również zachowują środki ostrożności. Małżeństwo wyniosło się z Londynu do swojej posiadłości w Norfolk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Viva.pl (@viva_magazyn)

Co ciekawe, wśród osób podejrzewało o zarażenie księcia Karola jest inny książę – Albert Grimaldi. O tym, że władca Monako ma koronawirusa wiadomo od 19 marca. Według mediów, książę przebywa pod opieką lekarzy ze szpitala im. księżnej Grace w swoim prywatnym apartamencie. Jak czytamy w zagranicznej prasie, dobrze się czuje i wciąż pełni swoje obowiązki zdalnie. Nie jest jednak jedynym, który zmaga się z koronawirusem...

Książę Albert
Fot. Getty Images

Z koronawirusem zmaga się także prawowity cesarz Austrii i apostolski król Węgier, Karl von Habsburg.  „To denerwujące, ale nic mi nie jest. To nie czarna plaga”, wyznał w wywiadzie dla OE24. Oczywiście najbardziej narażeni na koronawirusa są przede wszystkim starsi członkowie rodzin królewskich. W brytyjskiej rodzinie królewskiej mówi się o królowej Elżbiecie II oraz księciu Filipie, ale także księżnej i księciu Kentu. Z kolei w duńskiej rodzinie królewskiej zwraca się uwagę na 80-letnią królową Małgorzatę II. Ta na szczęście cieszy się dobrym zdrowiem.

duńska rodzina królewska, księżna Mary, księżna Maria Elżbieta, książę Frederyk, książę Frederic
Fot. East News

Norweska rodzina królewska a koronawirus

Poza seniorami w grupie szczególnego ryzyka w rodzinach panujących znajduje się choćby norweska księżna Mette-Marit, u której niecałe dwa lata temu zdiagnozowano idiopatyczne włóknienie płuc. Ciężka choroba już obciąża jej układ oddechowy, a niektóre media piszą wprost, że ewentualne zarażenie koronawirusem w jej przypadku byłoby śmiertelne. Mimo to księżna nie poddała się kwarantannie i w dalszym ciągu stara się wykonywać swoje obowiązki. W norweskiej rodzinie królewskiej wzmożono środki ostrożności. Król Harald V i królowa Sonja powrócili z podróży dyplomatycznej po Jordanii i poddali się domowej kwarantannie. Książę Haakon poinformował w jednym z wywiadów, że jak jego rodzina dba o siebie: „Od dziś ograniczamy powitanie uściskiem dłoni. Trzeba się trochę zastanowić, jak to będzie teraz działać, ale jest wiele sposobów na to, żeby się przywitać i to się całkiem dobrze sprawdza”, powiedział w rozmowie z norweską agencją prasową niemal dwa tygodnie temu.

Podobnie jest w przypadku męża szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii. Książę Vastergotlandu, Daniel też jest w grupie ryzyka ze względu na obniżoną odporność po przeszczepie nerki. Na szczęście szwedzki dwór bardzo szybko zareagował i dość wcześnie odwołał publiczne wystąpienia z udziałem króla i jego bliskich, odwołano m.in. huczne obchody imienin księżniczki Wiktorii, które ostatecznie świętowano w mniejszym gronie. Wiele spotkań zostało zmienionych na wideokonferencje, niektóre podróże zagraniczne przesunięto na bliżej nieokreślony termin.

Szwedzka księżniczka Victoria, księżniczka Wiktoria
Fot. Getty Images

Szczególna sytuacja ma miejsce w przypadku króla Tajlandii, Ramy X. W tym trudnym czasie król utknął na kwarantannie w Niemczech. Obecnie przebywa w luksusowym hotelu w bawarskim Garmisch-Partenkirchen. Ma do dyspozycji cały hotel oraz... towarzystwo dwudziestu kobiet. Niektóre media informują, że stanowią one  jego harem...  

Rama X, król Tajlandii, koronacja
Fot. DPPA/East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.