Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Według naukowców, ta prosta czynność zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem

Chodzi o... czyszczenie zębów!

Ksenia Krasko 22 października 2020 06:42
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z całego świata od wielu miesięcy pracują nad wynalezieniem odpowiednich sposobów na walkę z coraz szybciej rozwijającą się pandemią koronawirusa. Istotne jest stosowanie się do zaleceń ekspertów, a brytyjscy specjaliści po raz kolejny podkreślili w swoich badaniach, jak wielkie znaczenie ma higiena, jeśli chodzi o walkę z wirusem SARS-CoV-2. Tym razem nie chodzi jednak o ręce, ale o... mycie zębów.

Częste czyszczenie zębów chroni przed zakażeniem koronawirusem

Portal Daily Mail opublikował ostatnio opinię Martina Addy’ego, profesora stomatologii z Uniwersytetu w Bristolu. Zdaniem naukowca, pasta do zębów ma doskonałe działanie przeciwbakteryjne, dlatego ​​mycie zębów powinno być tak samo obowiązkowe, jak częste mycie rąk, zwłaszcza podczas pandemii.

Ekspert uważa, że higiena jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Co więcej, zęby należy czyścić nie tylko rano i wieczorem, albo po posiłkach, ale także przed każdym wyjściem z domu oraz po powrocie do niego. Profesor Addy zauważył również, że ​​wiele osób, które są szczególnie narażone na chorobę Covid-19, tego nie robi – na przykład osoby starsze, które są uzależnione od pomocy opiekuna.

W wywiadzie dla The Telegraph powiedział: „Pasta do zębów zawiera te same składniki, co zalecane żele antybakteryjne do rąk. Działanie takiej pasty w jamie ustnej utrzymuje się od trzech do pięciu godzin, co zmniejsza ryzyko infekcji wirusami, które dostają się do ust”.

Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że samo stosowanie pasty do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej nie chroni przed zakażeniem. Istotne jest stosowanie się do innych zaleceń, jak utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek ochronnych. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.