„Tym razem operacja była dużo trudniejsza”

Gabriela Czernecka 30 maja 2018 20:33

Ponad dziesięć lat temu Przemysław Saleta zdecydował się oddać swojej 13-letniej córce, Nicole nerkę. Sam omal nie przypłacił tego życiem, ale jak sam wówczas mówił: „Czego się nie robi dla własnego dziecka”. Niestety teraz, sześć lat temu po przeszczepie, córka Salety musiała przejść kolejna operację.  Córka pięściarza potrzebowała nowej nerki, którą tym razem zechciała podarować jej matka, Ewa Pacuła. Niestety zgodność genów była zbyt mała i Nicole przeszczepiono nerkę od dawcy spoza rodziny. Jaki jest obecnie stan zdrowia córki Salety?

Nicole - córka Przemysława Salety miała przeszczep nerki

Tej tragedii nie dało się przewidzieć. „Nika zawsze dużo piła i dużo spała. Myśleliśmy, że po prostu tak ma. A w rodzinie nikt nie chorował na nerki, więc nie przyszło nikomu do głowy, że to objaw tak poważnego schorzenia. Wtedy od razu nam powiedziano, że uratować ją może tylko przeszczep”, mówił Przemysław Saleta w wywiadzie z Krystyną Pytlakowską dla VIVY!. 

Jedenaście lat temu Przemysław Saleta postanowił oddać swojej córce nerkę. Z powodu niewydolności oddechowej i krwotoku wewnętrznego pięściarz musiał przejść kolejna poważną operację i przez pięć dni utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej. Lekarze walczyli o jego życie. On jednak się nie poddał. „Dla własnego dziecka oddałbym nawet serce. I nie ma co mówić o bohaterstwie, bo tak postąpiłby każdy ojciec”, mówił w wywiadzie dla VIVY!. Na szczęście jego stan, jak i stan jego córki się poprawił. Niestety, jak się okazuje, nie na długo..

Po sześciu latach od przeszczepu, organizm Nicole Salety odrzucił pobrany organ. Rodzina dziewczyny do tej pory trzymała ten fakt w tajemnicy. Nicole przez trzy lata oczekiwała na dawcę, dializując się nocami w domu, za pomocą automatycznej pompy otrzewnowej. To umożliwiło jej w miarę normalne funkcjonowanie i nie opuszczanie choćby zajęć na uczelni. W końcu dziewczyna doczekała się przeszczepu.

Jak podaje tygodnik Na Żywo, Nicole Saleta, córka Przemysława Salety, już kilka tygodni temu po niemal trzech latach dializowania organizmu przeszła drugi przeszczep. Mimo to rodzina utrzymywała to w tajemnicy. Wszyscy, łącznie z lekarzami czekali na informację, czy organizm przyjmie przeszczepiony organ. Nicole Saleta przeszła operację w jednym ze szpitali na Wybrzeżu. Niestety ta operacja okazała się być bardzo poważna i dużo trudniejsza niż większość standardowych zabiegów szpitalnych. 

Jak często bywa w przypadku kolejnych przeszczepów, tym razem operacja była dużo trudniejsza. W niektórych momentach dziewczyna walczyła o życie”, czytamy. Dochodzenie do zdrowia Nicole wciąż trwa. Przy łóżku córki Przemysława Salety w czasie rehabilitacji czuwała mama Nicole, Ewa Pacuła, która dodawała jej siły i otuchy. „Dzisiaj jeszcze trudno mówić o pełnym sukcesie”, czytamy​​​​​​, ale dziewczyna powoli powraca do zdrowia.​

My mocno trzymamy kciuki za jej szybkie i pełne wyzdrowienie!  

1/5
Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Copyright @Jacek Poremba
1/5

Córka Przemysława Salety w sesji VIVY! z 2008 roku.

2/5
Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Copyright @Jacek Poremba
2/5

Córka Salety musiała przejść kolejny przeszczep nerki.

3/5
Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Copyright @Jacek Poremba
3/5

Na zdjęciu Ewa Pacuła z córką Nicole Saletą. Tak pozowały nam dziesięć lat temu.

4/5
Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Copyright @Jacek Poremba
4/5

Nicole, powoli dochodzi do zdrowia po drugim przeszczepie nerki.

5/5
Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Copyright @Jacek Poremba
5/5

​My mocno trzymamy kciuki za jej szybkie i pełne wyzdrowienie!  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?