Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Fot. Jacek Poremba
O TYM JEST GŁOŚNO

Po nieudanym przeszczepie córkę Przemysława Salety czeka kolejna operacja

„Nerkę miałam działającą raptem przez cztery miesiące”

Weronika Kostyra 14 kwietnia 2019 12:19
Nicole Saleta, Przemysła Saleta, VIVA! styczeń 2008
Fot. Jacek Poremba

Mimo dwóch  trudnych operacji przeszczepu nerki, Nicole Saleta znów walczy o życie. Córka Ewy Pacuły i Przemysława Salety potrzebuje nowej nerki po tym jak dwie poprzednie przeszczepione nerki przestały pracować. Pierwszą z nich 12 lat temu oddał jej ojciec. Niestety służyła jej tylko przez siedem lat. W zeszłym roku przeszła kolejny przeszczep, jednak nerka nie przyjęła się. Teraz 24-latka potrzebuje regularnych dializ i czeka na kolejną szansę.

Córka Przemysława Salety czeka na przeszczep

Córka Przemysława Salety i Ewy Pacuły pierwszy przeszczep nerki przeszła w wieku 13 lat. Podczas rutynowych badań kontrolnych lekarze odkryli, że nerki Nicole nie funkcjonują. Dawcą został jej tata, który swojego gestu nie uznał za coś wyjątkowego. „Dla własnego dziecka oddałbym nawet serce. I nie ma co mówić o bohaterstwie, bo tak postąpiłby każdy ojciec”, mówił w naszym wywiadzie.

Od tamtej pory Przemysław Saleta promuje ideę przeszczepów rodzinnych. Wczoraj w Wiśle po raz kolejny odbył się Bieg po nowe życie, który ma uświadamiać społeczeństwo w tej tematyce. „Warto dużo wiedzieć na ten temat, dlatego że ja jestem najlepszym przykładem na to, że problem może dotknąć każdego z nas z dnia na dzień” powiedział w Faktach TVN. Były bokser szczególnie podkreśla istotność przeszczepów rodzinnych. „W Polsce na tysiąc transplantacji, rodzinnych, nawet jeszcze przed wypowiedziami pana Ziobry, było zaledwie od 7 do 11. W Skandynawii na przykład jest ich 40 procent. Prawda jest taka, że przeszczepy rodzinne są najskuteczniejsze. Nerka od osoby bliskiej genetycznie łatwiej się adaptuje i dziecko może potem brać słabsze leki. Mam nadzieję, że te bariery psychologiczne zostaną teraz przełamane. Będę o to walczył”, powiedział VIVIE!

Siedem lat po pierwszym przeszczepie Nicole potrzebowała kolejnej nerki.  „Drugi przeszczep nie udał się. Od zmarłego dawcy się nie przyjęła. Po pół roku nerka poszła do kosza. Sprawa jest skomplikowana, a Nicole wróciła na dializy. Czuje się dobrze. Będziemy dążyć do kolejnego przeszczepu”, wyznała w rozmowie z Wideoportalem Ewa Pacuła, mama Nicole.

Dopiero niedawno okazało się, że Nicole może cierpieć na rzadką wadę genetyczną, która atakuje nerki. „Mam prawdopodobnie taką dysfunkcję genetyczną, która atakuje nerki i niestety za późno lekarze się o tym dowiedzieli, więc ja tę nerkę miałam działającą raptem przez cztery miesiące. Więc znów mam dializy. Czekam na kolejny przeszczep”, powiedziała Nicole w rozmowie z serwisem informacyjnym Fakty TVN.

Nicole i cała jej rodzina czeka teraz na dawcę, który da jej szansę na normalne życie. Życzymy jej dużo zdrowia i wytrwałości! 

Nicole Saleta i Przemysław Saleta
Fot. Damian KLAMKA/East News

Nicole Saleta, Ewa Pacuła
Fot. Fot. Kamil Piklikiewicz/DDTVN/East News Warszawa,

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.