Jarosław Wałęsa z córeczką
Fot. Instagram @jwalesa
TYLKO U NAS!

Córeczka Jarosława Wałęsy jest już po operacji! Jak się czuje mała Lea?

„Utorowaliśmy jej drogę do normalnego życia”

KRYSTYNA PYTLAKOWSKA 28 marca 2019 19:55
Jarosław Wałęsa z córeczką
Fot. Instagram @jwalesa

We wtorek 26 marca, Lea dziewięciomiesięczna córeczka Eweliny i Jarosława Wałęsów, przeszła trudną operację na otwartym sercu w Centrum Zdrowia Dziecka. W środę jej tata poinformował na Facebooku, że dziewczynka ma się dobrze. Wiele osób odetchnęło z ulgą, a przede wszystkim chyba sam Jarosław Wałęsa, który bardzo przeżywał operację swojego dziecka.

Panie Jarku, na czym polegała ta operacja?

To była korekta wady, która się nazywa ASD, czyli ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. Występuje często u małych dzieci, ale jeśli ten ubytek nie jest zbyt duży to nie poddaje się go zabiegowi. Dziecko może z tym żyć, a z czasem ubytek może zarosnąć. W przypadku Lei był jednak bardzo duży i operacja była konieczna. A gdy otworzono jej klatkę piersiową okazało się, że była niezbędna, bo ubytek był po prostu wielki. Gdyby się zwlekało z zabiegiem, serce byłoby coraz bardziej obciążone bo przedsionek i prawa komora były widocznie przerośnięte. W związku z tym, serce działało źle, a płuca dostawały dwa i pół raza krwi więcej niż powinny, co było ogromnym obciążeniem. Lea na szczęście nie była bardzo ruchliwym dzieckiem, dopiero od miesiąca raczkuje. Być może sama wiedziała, że powinna się oszczędzać. W tej chwili, kiedy zostało wszystko naprawione. Na pewno w dalszym życiu nie będzie miała żadnych sercowych "problemów".

Zacznie chodzić w chodziku, a nawet biegać, nie mówiąc już o raczkowaniu.

Ona już w tej chwili prawie to robi, tylko zmęczenie powodowało, że traciła oddech, a teraz będzie oddychała normalnie i bez przeszkód. Utorowaliśmy jej drogę do normalnego życia.

Ile trwała operacja?

Dwie godziny, byłem przy niej od niedzieli. Odwiozłem Leę i moją żonę Ewelinę do Centrum Zdrowia Dziecka, a potem musiałem wracać. Lea teraz jest w szpitalu, została z nią mama. A ja będę czekał na sygnał kiedy będzie można je odezwać. Mam nadzieję, że to nastąpi za siedem dni i potem będziemy wszyscy razem w Gdańsku. 

Kto robił operację Lei?

Pan doktor Bogdan Maruszewski, który przez wiele lat blisko współpracował z WOŚP. Jest naprawdę fantastyczny i dzięki niemu Lea czuje się już prawie dobrze.

Bardzo Pan przeżywał zabieg swojej córeczki...

Kiedy byłem przy niej podszedł do mnie profesor i powiedział, że pielęgniarki bardzo się przejmują , ale ni dzieckiem, tylko ojcem. Przerażenie było widać po moich oczach, chociaż starałem się być silny i się nie dawać po sobie poznać jaki jestem zdenerwowany. 

Myślał Pan kiedyś o tym, że będzie takim dobrym ojcem? 

Nigdy nie myślałem, że będę ojcem i nie za bardzo myślałem o zakładaniu rodziny, a jednak mam wspaniałą rodzinę i muszę ją chronić. Przez kolejny miesiąc nad Leą musimy roztoczyć parasol bezpieczeństwa, żeby nie złapała żadnej infekcji. Musi wokół niej być sterylnie. Nie można dopuścić, żeby złapała jakiegoś wirusa.

Więc nie będzie Lei widywała nawet jej babcia?

Dla rodziny i dla obcych jest taka sama kwarantanna. Jeśli jednak chodzi o moją mamę, to trudno będzie ją powstrzymać, ale będziemy maksymalnie ograniczać odwiedziny. Tata też pewnie się będzie wybierał odwiedzić wnuczkę. 

Czy Lea już coś mówi?

Mówi ,,mama".

A ,,tata"?

,,Tata" jeszcze nie mówi. Nasz synek Wiktor zaczął wcześniej mówił ,,tata'', a córeczka tatusia mówi ,,mama", ale ja się tym nie przejmuje i cieszę się, że Lea to bardzo silna dziewczynka, świetnie sobie rodzi, chociaż ma jeszcze dreny w opłucnej.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zostałem pokonany... #latorośle #kontratakują #rajnaziemi

Post udostępniony przez Jaroslaw Walesa (@jwalesa)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#ciemnanoc za nami, dziś badania... a jutro będzie lepiej

Post udostępniony przez Jaroslaw Walesa (@jwalesa)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.