maseczki-powrot-noszenia-2020
Fot. AdobeStock.com
O TYM SIĘ MÓWI

Co decyduje o tym, czy zarazimy się koronawirusem i jak go przejdziemy? Ekspert tłumaczy

Nie zawsze chodzi o wiek...

Rafał Kowalski 1 listopada 2020 14:57
maseczki-powrot-noszenia-2020
Fot. AdobeStock.com

Ponad siedemnaście tysięcy nowych zakażeń i 152 zgony spowodowane COVID-19. Takie statystyki dotyczące ostatniej doby w Polsce przedstawiło chwilę temu Ministerstwo Zdrowia. I choć wiele osób twierdzi, że jedynie starsze osoby są narażone na koronawirusa, nie jest to prawdą. Jakie czynniki są ważniejsze? Odpowiedział ekspert!

Kto szybciej zarazi się koronawirusem? Lista zmiennych

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci przeprowadzanego online swoje zdanie na temat koronawirusa wypowiedział między innymi profesor Krzysztof Simon. Bardzo mocno podkreślił on to, że nie zawsze wiek decyduje o tym, czy zakazimy się i jak przejdziemy koronawirusa. „To czy dojdzie do zakażenia koronawirusem zależy głównie od liczby cząstek wirusa, na którą jesteśmy narażeni, a także od odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu”, powiedział kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodał, że wirus wnika do naszych komórek za pomocą receptorów. To prawda, że ich gęstość zmienia się z wiekiem – w starszych organizmach statystycznie COVID-19 rozmnaża się szybciej. Nie jest to jednak regułą.

To właśnie dlatego tak ważne jest budowanie odporności – niezależnie od wieku. „Zdarza się, że nawet dziewięćdziesięciolatkowie nie chorują, mają jedynie lekkie przeziębienie. Natomiast pod respiratory trafiają ludzie młodzi, w wieku zaledwie 30-45 lat, nadwrażliwi na zakażenie”, podkreślił lekarz.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także to, z jaką postacią koronawirusa będziemy mieć kontakt – zakazi nas tylko ta aktywna. I to najczęściej przy bardzo bezpośrednim, chociaż kilkunastominutowym kontakcie. „Jeśli bezobjawowe dziecko nie kaszle i nie prycha, to szansa na otrzymanie dużych dawek wirusa jest raczej niewielka Problemem jest ta grupa osób, która zakaża się masywną ilością wirusa, bo ktoś kaszlał im w twarz, mieszka z osobą zakażoną lub przebywa na oddziale szpitalnym, w którym pielęgniarka kaszlała, bo nie miał jej kto zastąpić”, mówił Krzysztof Simon na posiedzeniu.

Inne źródła zwracają też uwagę na osoby palące, otyłe i cierpiące na inne choroby - ta część społeczeństwa także powinna najmocniej uważać. Dbajmy o siebie unikajmy zatłoczonych miejsc i pamiętajmy o higienie rąk. Każdy mały krok zmniejsza szansę, że pandemia dopadnie i nas. 

Profesor Krzysztof Simon
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Grypa czy koronawirus, covid-19
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.